Virtuvės šefas juokavo, kad kaipgi galėtų pradėti naująjį sezoną nuo ko kito, jei ne nuo mėgstamų pomidorų, tad iškeliavo į Prienų rajoną pas agronomę, pomidorų kolekcionierę Viliją Juškevičienę. Ji ne tik aprodė savo pomidorų karalystę, bet ir pasidalino naudingais patarimais!
Vilijos šiltnamiuose pomidorai išstūmė gėles, nors būtent dėl meilės joms ir stojo studijuoti agronomiją. Tačiau ji nesigaili, veikiau priešingai – kasmet atranda vis daugiau naujų ir įdomių skonių.
V. Juškevičienę, ko gero, drąsiai būtų galima vadinti pomidorų karaliene – šiemet jos šiltnamiuose auga net 250 skirtingų veislių pomidorai, buvo metų, kai augo ir kone 300, o dar 700 veislių laukia savo eilės.
Moteris juokiasi, kad sunkiausia užduotis jai ne auginti ar prižiūrėti pomidorus, bet žiemą atsirinkti, kurių veislių sėklas sės pavasarį – norisi tiek daug visko išbandyti, bet viską reikia sutalpinti į šiltnamį.
Užėjus į V. Juškevičienės šiltnamius akys raibsta nuo įvairiausių spalvų – čia dera raudoni, geltoni, žali ir net tamsiai mėlyni, juodi pomidorai. Akį traukia ir skirtingos jų formos ir gausiai vaisiais apskriovusios kekės.
Pomidorų augintoja sako, kad norint sulaukti gero derliaus, svarbus tinkamas vėdinimas. Be to, reikėtų išmokti suprasti augalų siunčiamus ženklus.
Štai, jei pomidorai nunoksta netolygiai, prie kotelio susidaro daug sumedėjusios dalies – tai rodo, kad augalui trūksta kalio. Bet jo nebūtinai trūksta dirvoje, nes, pasirodo, per karščius vaisiai kalio paprasčiausiai nepasisavina.
Jei vaisiaus galiukas yra supuvęs, tai jau ženklas, kad trūksta kalcio. Tad jei norite džiaugtis derliumi, būtina pasirūpinti, kad žemėje būtų visų reikalingų maistinių medžiagų.
O ar žinojote, kad pomidorai ne tik skanūs, bet ir itin naudingi? Jie stebina ne tik įvariausiais skoniais, bet ir turi daug antioksidantų, naudingų medžiagų, kurios gali padėti kovoti su vėžiu, sumažinti infarkto riziką. Be to, juos verta įtraukti į racioną ir jei norite gražios odos.
Jei pritrūko idėjų, ką pagaminti su daržo karaliais pomidorais, išragavęs Vilijos derlių Gian Luca parodė, kaip pasigaminti sočius sumuštinius, kuriuos pamils visa šeima.
Sotus sumuštinis su kaimiškomis dešrelėmis, sūriu ir pomidorais
Reikės:
- 1 ciabatta duona;
- 4 kaimiškos dešrelės;
- 1 cukinija;
- 1 raudonasis svogūnas;
- 5-6 pomidorai;
- Sūris (naudojau „Fontina Val d'Aosta“);
- 2 skiltelės česnako;
- Balzamiko actas;
- 3-4 ančiuviai;
- Sauja lazdyno riešutų;
- Pipirai, druska;
- Alyvuogių aliejus.
Gaminimo eiga:
Įkaitiname grilį, pilame alyvuogių aliejų. Cukinijas supjaustome juostelėmis ir dedame kepti. Taip pat beriame pjaustytus svogūnus, gerai apkepiname bei pagardiname balzamiko actu.
Smulkintą česnaką beriame į keptuvę kartu su ančiuviais. Pamaišome, kad ančiuviai pradėtų tirpti ir dedame smulkintus pomidorus.
Lazdyno riešutus suskaldome lėkštės pagalba ir beriame į keptuvę. Pagardiname pipirais, druska ir balzamiko actu.
Kaimiškas dešreles pjauname pusiau, patepame alyvuogių aliejumi ir gerai apskrudiname.
Duoną perpjauname ir tepame troškintų pomidorų padažą. Supjaustome sūrį.
Toliau formuojame sumuštinį: ant pomidorų dedame dešreles, ant jų sūrį, cukinijų juosteles ir pagardiname svogūnais. Uždengiame ir leidžiame paskrusti 5 minutes. Skanaus!