Neapsigaukite – žarnyno mikrobiomas su tinkama gerųjų ir blogųjų bakterijų pusiausvyra tikrai nekels jokių problemų. Kai kurie mikroorganizmai gali sukelti ligas, tačiau kiti yra būtini žarnyno sveikatai.
Kadangi žarnyno sveikata priklauso nuo mikrobiomo, yra tam tikrų maisto produktų, kurių per didelis kiekis gali neigiamai paveikti naudingų ir blogų bakterijų balansą, tačiau taip pat yra ne vienas produktas, kuris yra itin naudingas žarnynui – štai, kokius produktus vertėtų valgyti dažniau, rašo longevity.technology.
Žarnynui naudingi maisto produktai
Bananai
Reguliariai valgydami bananus, žarnyną galite aprūpinti inulinu – skaidulinėmis medžiagomis, kurios skatina gerųjų bakterijų augimą. Bananai yra puikus pasirinkimas užkandžiui dėl didelio skaidulų kiekio ir išskirtinių angliavandenių, kurie maitina gerąsias žarnyno bakterijas.
Fermentuoti maisto produktai
Kad ir kaip norėtųsi suvartoti daugiau skaidulų, kad pagreitintumėte medžiagų apykaitą, bloga žinia ta, kad jūsų organizmas negali jų suskaidyti pats. Kai suvalgote skaidulų ir jos patenka į storąją žarną, žarnyno bakterijos pradeda veikti jas fermentuodamos.
Tuomet fermentacijos proceso metu susidaro rūgštys, kurios leidžia maitintis žarnyno ląstelėmis ir kartu padeda apsaugoti žarnyną nuo kenksmingų bakterijų. Kai kurie fermentuoti maisto produktai taip pat yra geri probiotikų šaltiniai.
Kad pagerintumėte virškinimą, patariama vartoti kefyrą, brandintus sūrius, fermentuotą varškės sūrį, raugintas daržoves, jogurtą, raugintus agurkus (su druska, bet be acto).
Žalioji arbata
Žaliojoje arbatoje yra medžiagų, vadinamų polifenoliais, kurie gali padėti kovoti su blogųjų bakterijų, tokių kaip E. Coli, pertekliumi ir palengvini žarnyno uždegiminių ligų ir opų simptomus. Polifenoliai taip pat skatina gerųjų bakterijų augimą žarnyne.
Prebiotiniai maisto produktai
Norėdami pagerinti žarnyno mikrobiomą, turėtumėte vartoti prebiotikus – taip vadinami maisto produktuose esantys junginiai, skatinantys naudingų mikrobų augimą ir aktyvumą. Prebiotikai gali gerokai pakeisti žarnyno mikrobiomo mikroorganizmų sudėtį.
Puikūs prebiotikų šaltiniai yra neskaldyti grūdai, pavyzdžiui, avižos, miežiai ar rudieji ryžiai, taip pat pupelės ir lęšiai, uogos, granatai, melionai, obuoliai, jau minėti bananai ir citrusiniai vaisiai. Prebiotikų gausu ir daržovėse – brokoliuose, briuseliniuose kopūstuose, špinatuose, žiediniuose kopūstuose, salotose, lapiniuose kopūstuose ir poruose.