Santuokos kursas skirtas susituokusioms poroms ir jo pagrindas, pirmiausia, yra poros pasimatymas. Vakaras prasideda sėdint prie atskirų staliukų ir ramiai vakarieniaujant. Po vakarienės žiūrima vaizdo medžiaga ir atliekamos užduotys knygelėse.
Santuokos kurso vedėja Jolita tikina, kad visas pokalbis vyksta tik poroje, viešai ar su kitais vakaro dalyviais niekuo dalintis nereikia.
Pats kursas yra nemokamas
„Santuokos kursą parengė santykių ekspertai Nicky ir Sila Lee iš Jungtinės Karalystės jau 47 metus esantys kartu. Šis kursas jau įvyko 127 valstybėse, o jame dalyvavo daugiau nei milijonas porų.
Tokie dideli skaičiai rodo, kad kursas tikrai puikiai parengtas, bei, kad visame pasaulyje poros susiduria ir grumiasi su tomis pačiomis problemomis ir yra universalių raktų atrakinančių jas. Kursas skirtas santykių prevencijai, gerinimui, o ne įsisenėjusių psichologinių problemų sprendimui.
Kursą sudaro 7 teminiai susitikimai suteikiantys esminius įrankius ir praktines idėjas, padėsiančias sukurti visą gyvenimą trunkančius santykius“, – apie tai, ko tikėtis nuėjus į kursus pasakoja Artūras Svirbutas.
Be santykių ekspertų ir porų konsultantų parengtos medžiagos, kurse savo santykių istorijomis ir patirtimi dalinasi daug paprastų porų. Šie pasidalinimai leidžia pajausti, kad daugybė porų susiduria su tais pačiais klausimais, kartais jaučiasi atsidūrusios aklavietėse ir labai dažnai pamiršta pasidžiaugti rastais sprendimais ir nedidelėmis pergalėmis.
Santuokos kursas kainuoja 200 eurų, tačiau pats kursas yra nemokamas, kainą sudaro septynios vakarienės: karštas patiekalas, kava ar arbata ir desertas. „Mes patys esame moderavę apie 10 ciklų šių kursų ir su vakarienėmis, ir be jų.
Galima šiuos kursus daryti ir be vakarienės, tada jie kainuotų tik simboliškai“, – teigia Jolita ir priduria, kad santuokos kursą organizuoja ne tik Vilniaus arkivyskupijos šeimos centras, jis vyksta ir kai kuriose aktyvesnėse parapijose ar bendruomenėse.
Kursai su vakariene – lyg pasimatymas
Santuokos kurso vedėjai, paklausti kuo kursas su vakariene yra ypatingesnis, už kursą be jos atsako, kad vakarienė leidžia atsipalaiduoti, pasijusti, kad nesi formaliuose kursuose, o esi pasimatyme su mylimu žmogumi. Tai leidžia į savo sutuoktinį pažvelgti naujai, o ramioje ir saugioje aplinkoje galima aptarti rūpimus klausimus. Kai kurioms poroms tai tampa proga iš naujo būti vienas su kitu ir dėl vienas kito.
„Labai paprasta atpažinti įsimylėjėlius visame pasaulyje iš vieno paprasto ženklo – įsimylėję žmonės skuba į pasimatymus. Jie „gaišta“ laiką būdami vienas su kitu ir dėl kito, daro daugybę juos džiuginančių dalykų, švenčia ir džiaugiasi vienas kitu.
Per laiką, kažkaip tie pasimatymai retėja, o džiaugsmas ir susižavėjimas vienas kitu po truputį blėsta. Jų vietą vis labiau okupuoja kasdienybė, rutina, darbiniai rūpesčiai, vaikų namų darbai ir kiti reikalai“, – liūdną tiesą atskleidžia Jolita.
Santuoka, tai tik pirmieji knygos puslapiai, o ne knygos pabaiga. Iki laimingos knygos pabaigos poros dar laukia daug skyrių, kuriuos reikės „išgyventi’’ kartu.
„Santuokos kursas vienoms poroms yra sąmoninga investicija į santykių ateitį, o kitiems vieta, kur jie gali rasti atsakymą į konkrečią problemą. Pabaigę Santuokos kursą, dalyviai išeina su tvirta nuostata nuo šiandien skirti daugiau ir konkretaus laiko vienas kitam, investuoti į savo santykius ir ateityje“, – teigia Artūras.
Veda ir sužadėtinių kursus
Tiesa, Jolita ir Artūras veda ne tik jau susituokusių žmonių kursus, tačiau jau 15 metų veda ir dar tik žengiančių į santuokos kelią porų – sužadėtinių kursus. Jolita pasakoja, kad šie kursai suteikia poroms galimybę sustoti ir įsiklausyti apie jų gyvenimo kryptį, permąstyti ar tikrai jie pasirengę praleisti visą savo gyvenimą su šiuo žmogumi. „Sužadėtinių kursai yra kaip techninė apžiūra prieš viso gyvenimo kelionę“.
Poros gali rinktis iš dviejų tipų kursų. Jie gali dalyvauti aštuoniose paskaitose, didesnėse grupėse, arba tiek pat kartų dalyvauti seminaro tipo užsiėmimuose tačiau jau mažoje grupelėje. Pastarieji užsiėmimai yra populiaresni. Jolita pastebi, kad žmonės darosi vis drąsesni, noriai diskutuoja, dalinasi savo patirtimi ir todėl net gi susidaro eilės, norinčių patekti į mažą grupelę.
„Sužadėtinių kursai nėra lietuvių sugalvotas „projektas“. Kursai, prieš priimant Santuokos sakramentą, vyksta visame krikščioniškame pasaulyje. Jų ilgis ir struktūra labai skiriasi. Štai Italijoje, Ispanijoje, Amerikoje kursai gali trukti devynis mėnesius ir ilgiau. Lietuvoje dažniausiai trunka pora mėnesių“, – kursų trukmę pristato Jolita.
Moteris pastebi, kad į kursus ateina labai skirtingos poros ir amžiumi, ir išsilavinimu, ir padėtimi, o daugiausia porų tuokiasi apie 27 – 35 metus. „Kartas nuo karto atsiranda ir vyresnio amžiaus porų, kurios tik neseniai atrado tikėjimą ir dabar nori prisiekti vienas kitam Dievo akivaizdoje.
Taip pat nemažai porų ateina po kelių gyvenimo metų civilinėje santuokoje. Stengiamės būti lankstūs, teoriją, pavyzdžius pateikiame atsižvelgdami į konkrečios grupės kontekstą“, – sako ji.
„Matant tokias įvairias gyvenimiškas patirtis, pirmiausia, tenka kalbėti, bendražmogiškomis temomis apie bendravimą poroje, konfliktų sprendimo būdus, atleidimą, santykius su tėvais, uošviais, finansų, šeimos planavimą.
Šie kursai reikalingi kaip sustojimas prieš šį susitikimą. Tuo pat metu gyvenimo patirtis rodo, kad santuokiniam gyvenimui vien tik tikėjimo žinių nepakanka, todėl be tikėjimo temų yra ir psichologinės temos. Stengiamės poras padrąsinti, kad visą gyvenimą trunkanti santuoka yra įmanoma“, – viltingai kalba Artūras.
Sudaryta nauja kursų programa
Remiantis užsienio patirtimi, visos Lietuvos šeimos centrams, buvo sukurta nauja programa sužadėtiniams, mažose grupelėse. Buvo pastebėta, kad žmonės geriau informaciją įsisavina ne vien išklausę teoriją, bet ir iš karto susieją su savo gyvenimu.
„Būtent, pagal šią programą ir dirbame.
Kiekvienas susitikimas trunka apie pora valandų. Kadangi žmonės į kursus ateina po darbo, dažniausiai pradžioje geriama kava ar arbata. Kiekvienas dalyvis turi savo pratybų knygelę, kurioje daug praktinių užduočių, testų.
Yra pristatoma to vakaro tema, vedantysis pristato teorinę dalį, tada sužadėtiniai atlieka užduotis, aptaria įvairius klausimus poroje. Vėliau, užduodami klausimai vedančiajam, poros pasidalina savo atradimais atliekant užduotį. Kiekvieną susitikimą struktūra šiek tiek kinta“, – kursų vakaro eigą pristato Artūras.
Kursų metu, antrasis susitikimas skirtas bendravimo temai, čia pora turi pasitarti tarpusavyje ir atsakyti į klausimą kas labiausiai trukdo mūsų bendravimui? „Pats dažniausias porų atsakymas yra nuolatinis skubėjimas ir laiko stoka.
Sužadėtinių kursai suteikia galimybę sustoti ir įsiklausyti apie mano/mūsų gyvenimo kryptį. Būtina permąstyti ar aš tikrai noriu ir esu pasirengęs praleisti savo gyvenimą su šiuo žmogumi? Ar tai laisvas ir apgalvotas mano sprendimas? O gal tai darau tik dėl pinigų ar tėvų noro?
Taip pat reikia pasikalbėti, kokią matome bendrą šeimos viziją, kokius lūkesčius mes turime vienas kito atžvilgiu. Būna porų, kurios po kursų parašo, kad nusprendėme atidėti santuoką arba nesituokti, nes pamatėme, kad mūsų požiūris į šeimą per daug skirtingas“, – pasakoja vyras.
„Dirbam šį darbą, nes matome prasmę padėti žmonėms suprasti, kad nereikia ieškoti „tobulos santuokos“ , geriau skirti savo laiką ir energiją santykių kūrimui ir gerinimui“, – šypsosi Jolita.