Produktų kokybės vadovė Aldona Čepulis sako, kad atšildydami žuvį žmonės dažnai daro kelias klaidas, dėl kurių kenčia ir skonis, ir maistingumas.
„Žuvis savo maistinėmis savybėmis yra vienas iš labiausiai vertinamų ir rekomenduojamų maisto produktų žmogui. Specialistai rekomenduoja žuvies valgyti bent 3 kartus per savaitę. Tai lengvai virškinimas ir greitai paruošiamas maistas. Žuvis pasižymi baltymų gausa, joje taip pat galima rasti ir nemažai A ir D vitaminų, omega-3 rūgščių. Be to, žuvis yra mažai kalorijų turintis maistas“, – sako A. Čepulis.
Pasak jos, pirkti šaldytą žuvį – nėra blogas pasirinkimas, nes ji užšaldoma labai žemoje temperatūroje, iškart po to, kai būna sugaunama, todėl beveik nepraranda vertingųjų medžiagų ir išlaiko būdingą skonį ir šviežumą. Jeigu žuvis prieš sušaldymą buvo kokybiška, sušaldymas įvyko tinkamai ir greitai, jos kokybė atšildžius beveik nesiskirs nuo šviežios žuvies.
Tačiau labai svarbu yra žinoti, kaip tinkamai ją atšildyti, todėl A. Čepulis dalijasi ir keliomis taisyklėmis, kuriomis reikėtų vadovautis atšildant žuvį:
Mikrobangų krosnelės – nenaudoti. Daugelis žuvį bando atšildyti kuo greičiau, mikrobangų krosnelėje, tačiau šis pasirinkimas nėra geriausias dėl to, kad drastiškai pasikeičia žuvies temperatūra. Taip žūva dalis gerųjų joje esančių medžiagų, o krosnelėje atšildoma žuvis gali ir apvirti – tai pakeičia ir skonį, ir tekstūrą.
Kambario temperatūroje – dauginasi bakterijos. Žuvies nereikėtų atšildyti ne tik mikrobangų krosnelėje, bet ir kambario temperatūroje. Anot ekspertės, nors žuvies atšildymas kambario temperatūroje nėra toks drastiškas, kaip mikrobangų krosnelėje – visgi žuvį atšildant šiuo būdu gali pasikeisti jos tekstūra, o ir bakterijos šilumoje dauginasi daug greičiau.
Šaldytuvas – tinkamas pasirinkimas. Žuvį geriausia atšildyti po truputį, iš šaldiklio ją perkėlus į šaldytuvą, kurio temperatūra svyruoja apie 2–6°С. Taip ji atšils palaipsniui, iš lėto, todėl geriausia žuvį iš kameros ištraukti iš vakaro.
Vandenyje su ledukais – atšyla palaipsniui. Dar vienas būdas atšildyti žuvį – su visa pakuote ją pamerkti į vėsų vandenį su ledukais. Vandenį geriausia keisti kas pusvalandį, kad jis išliktų vėsus. Tokiu būdu žuvis atitirps palaipsniui ir nepatirs staigių temperatūros pokyčių. Žuvį geriausia atšildyti neišėmus iš pakuotės, nes tuomet į jos mėsą neprisunks daug vandens.
Svarbu nusausinti. Anot ekspertės, atšildžius žuvį, atsargiai išėmus ją iš pakuotės, prieš kepant dar yra geriausia nusausinti popieriniu rankšluosčiu. Mat vandeniu persisunkusi žuvis nebus traški ir kepama gražiai nesikaramelizuos.
Pakartotinai neužšaldyti. Dar viena klaida, kurią kartais daro žmonės – pakartotinai ją užšaldo. A. Čepulis teigia, kad to daryti nevalia, nes taip pasikeis ne tik žuvies skonis, tekstūra, bet ji ir neteks gerųjų savo savybių bei maistinės vertės.
Produktų kokybės vadovė siūlo ir nesudėtingai pagaminamą, bet abejingų nepaliksiantį lydekos receptą.
Lydeka troškinta grietinėlėje
Jums reikės: 1 kg lydekos0,5 l grietinėlės300 g svogūnų100 g morkų100 g aliejaus50 g sviestoPusės citrinosDruskos, pipirų, petražolių ir krapų
Lydeką išdorokite ir supjaustykite maždaug 1–1,5 centimetrų storio gabalėliais. Įkaitinkite aliejų keptuvėje ir ten sudėkite lydekos gabaliukus. Juos iš abiejų pusių gerai pakepinkite iki 5 minučių ir tuomet sudėkite į atskirą indą – ant lydekos berkite druskos ir pipirų, apšlakstykite citrinos sultimis.
Tuomet ištirpdykite sviestą ir ant jo pakepinkite svogūnus su morkomis. Morkos turi gerai apkepti ir suminkštėti. Tada pilkite grietinėlę, sumažinkite ugnį ir pagal skonį dėkite prieskonių.
Supilkite skystį nuo žuvies ir viską gerai sumaišykite. Galiausiai, sudėkite žuvį, troškinkite uždengę dangčiu, po kurio laiko žuvį apverskite. Po žuvies įdėjimo praėjus 5–10 minučių – patiekalas paruoštas. Skanaus!