Tikriausiai esate girdėję istoriją, kuomet moteris, į buvusio vyro laidotuves atsinešė jųdviejų vestuvių nuotraukas ir iškėlė sceną. Arba, kai laidotuvių metu kilo muštynės. Iš tiesų, nustebtumėte sužinoję, kaip dažnai pastarasis įvykis nutinka būtent laidotuvių metu.
Vis dėlto, tinkamas etiketas netekties valandą leidžia išlaikyti pagarbą velioniui bei sveiką protą. Tam, kad žinotumėte, ko geriau nedaryti laidotuvių metu, dalinamės penkiais patarimais, priminimais, kurie leis išlaikyti sunkią valandą etiketą.
1. Nevėluokite
Vėluoti ne tik į laidotuves, tačiau ir į bet kokią kitą progą yra paprasčiausiai nemandagu. Vystant į laidotuves reikėtų turėti omenyje, kad prireiks atvykti kiek anksčiau nei yra numatyta.
Atvykę galėsite ne tik pasiūlyti pagalbą artimiesiems, tačiau ir netrukdydami kitiems rasti vietą pašarvojimo salėje.
Jeigu taip nutiko, kad atvykti anksčiau arba laiku nepavyko, tuomet prieš įeidami į salę, kurioje yra atsisveikinama su velioniu, nesukelkite triukšmo, išlaikykite rimtį ir nesibraudami prieš kitus, ramiai radę vietą, atsisėskite gale.
2. Neleiskite savo telefonui skambėti arba vibruoti
Tikriausiai daug kam yra tekę susidurti su skambančiu arba garsiai vibruojančiu telefonu, kuomet pamiršus išjungti garsą, jis suskambo bažnyčioje, teatre arba bet kurioje kitoje vietoje.
Prieš atvykdami į laidotuves, įsitikinkite, kad jūsų telefonas netrukdys kitiems, todėl dėl visa ko, išjunkite garsą, o jeigu kas nors netikėtai paskambins – nedelsiant nutildykite skambutį.
Jeigu skambutis bus svarbus – išeikite iš patalpos į lauką ar bet kokią kitą vietą, kur jūsų pokalbis netrukdys kitiems velionio gedintiems asmenims.
3. Nesinaudokite telefonu
Tam, kad galėtumėte naršyti, rašyti žinutes, geriau palaukite, kol baigsis laidotuvių ceremonija. Toks elgesys yra nepagarbus todėl, kad atvykote pagerbti ir atsisveikinti su žmogumi, kuris jums rūpėjo ar bent kažkiek buvote su juo susijęs.
Visą savo dėmesį reikėtų skirti jam arba artimiesiems.
4. Sudrausminkite triukšmaujančius vaikus
Prieš vesdami vaiką į laidotuves, pagalvokite, ar jis nesukels tokioje aplinkoje triukšmo, elgsis mandagiai.
Kai kurie vaikai, taip pat kaip ir suaugusieji, į aplinkoje esantį liūdesį bei skausmą gali sureaguoti humoro arba juoko išraiška. Taip pat vaikai lieka vaikais ir jiems tokia aplinka gali greitai pabosti, todėl jie ims žaisti, triukšmauti, rašoma funeralwise.com.
Nutikus tokiai situacijai, sudrausminkite vaiką arba palikite patalpą. Taip pat triukšmauti pradėti gali ir suaugę, todėl netekties akimirką nepabijokite ir jiems priminti apie rimtį.
5. Laidotuvės nesisuka tik apie jus
Vertėtų nepamiršti, net jeigu ir esate velionio sutuoktinis, artimas šeimos narys, draugas, dalyvavimas laidotuvėse yra skirtas pagerbti mirusįjį, o ne užreikšti užuojautą ir skirti visą dėmesį vien tik jums.
Suprantama, kad tokią akimirką galite jaustis liūdni, emocingi, tačiau savo emocijomis nevertėtų iškelti scenos prieš kitus ir taip sunkią valandą.
Jeigu jus užplūdo emocijos, susitvarkykite su jomis vieni, išeikite į lauką, pakvėpuokite, pailsėkite. Taip pat išreiškus užuojautą bei pagarbą, vertėtų vengti kalbų, kaip jūs šiuo metu jaučiatės ir kaip jus paveikia mirtis.
Kitaip sakant, būkite jautrūs, empatiški, tačiau nepadarykite taip, kad laidotuvės suktųsi apie jus.