Gydytoja ir mąstysenos lavinimo trenerė Emily McDonald iš JAV pasidalijo patarimais, kaip išvengti tokių simptomų kaip smegenų rūkas ir užmaršumas, rašo express.co.uk.
„Perdirbtas maistas siejamas su pažinimo „senėjimu“ – nuo jo atsiranda smegenų rūkas ir stiprėja užmaršumas, – paaiškino ji. – O ryšys tarp žarnyno ir smegenų yra netgi labai stiprus“.
Įprastų perdirbtų maisto produktų pavyzdžiai:
- pusryčių dribsniai,
- sūris,
- duona,
- pikantiški užkandžiai, tokie kaip traškučiai, dešrelių suktinukai, pyragai ir pyragaičiai,
- mėsos gaminiai, tokie kaip šoninė, dešra, kumpis, saliamis ir paštetas,
- mikrobangų krosnelėse paruošiami pusgaminiai,
- tortai ir sausainiai.
Ankstesni tyrimai taip pat susiejo itin perdirbto maisto, t.y. perdirbto maisto, kuriame paprastai yra penki ar daugiau ingredientų, vartojimą su vėžiu, širdies ligomis ir 2 tipo diabetu bei kitomis sveikatos problemomis.
E. McDonald patarė valgyti „pilną maistą“ (produktus be hidrintų riebalų ir dirbtinių dažiklių, kvapiųjų medžiagų ir konservantų) ir „geruosius“ riebalus.
Visavertis arba „pilnas maistas“:
- viso grūdo produktai,
- vaisiai ir daržovės,
- mėsa,
- žuvis,
- kiaušiniai,
- ankštiniai augalai, riešutai ir sėklos.
Mobiliųjų telefonų poveikis
E. McDonald taip pat sakė, kad neturėtume imti į rankas telefoną vos prabudę ryte, reikėtų palaukti bent 20 minučių.
„Ryte smegenys pereina iš miego į pabudimo režimą, – teigė ji. – Daugelis žmonių skaito apie nerimą keliančius dalykus, kurie skatina jausti stresą. Tai, ką įdedate į savo mintis, yra labai svarbu, nes mūsų smegenys tikrai yra įtaigios.“
„Pirmiausia ryte naršant telefone sujaukiamas dopamino išsiskyrimas, – aiškino ji. – Ir tai žadina didesnį norą lindėti telefone.“
Neurologė pasidalijo savo ryto rutina.
„Aš atsibundu ir klausau arba sakau tik pozityvius teiginius, – sakė ji. – Mano telefone vis dar įjungtas miego režimas ir aš stengiuosi juo nesinaudoti bent 20–30 minučių po pabudimo.“