Simonas iškart akcentuoja, kad su pašnekovais kalbės ne itin linksmomis ar optimistinėmis temomis: kvaišalai, šiuolaikiniai paaugliai, vartojimas Lietuvoje, tendencijas, svarbiausia – kaip pastebėti vartojantį vaiką, kaip su juo kalbėti ir padėti: kalbame apie viską, kas aktualu tėvams.
Laidoje svečiuojasi reabilitacijos centro „Naujas gyvenimas“ įkūrėjas, tėtis Marius Balčiūnas bei Narkotikų ir tabako departamento prevencijos koordinavimo skyriaus vedėja Aušra Želvienė.
Būti paaugliu, kuris nepabandė, – neįprasta
Kaip vaikui išlaikyti tą norą nepabandyti ir atsispirti? Kaip jį apsaugoti nuo narkotikų, jei nuolat net valstybiniu lygiu informuojama, kad dalis mokyklų turi problemų: rasta narkotinių medžiagų, o kas trečias paauglys žino, kur nusipirkti kvaišalų, vadinasi – vartojančių vaikų – labai daug.
„Narkotikai – madinga ir smalsu, – sako reabilitacijos centro „Naujas gyvenimas“ įkūrėjas M. Balčiūnas, – taigi kiekvienas jaunuolis nori išbandyti naujus pojūčius.“
Aušra Želvienė kviečia atkreipti dėmesį ir į mūsų, tėvų, įteiginėjimą vaikams: jeigu sakome, kad kanapės – lyg ir nieko, nors jos – ta pati chemija ir nėra čia jokios ekologijos, – tai vaikui atrodo, kad ir kai kurie narkotikai yra „nieko tokio“. Tėvams reikia turėti griežtą poziciją narkotikų klausimu.
Tėvai perka vaikams veipukus?
Ar gali būti, kad tėvai skatina vaikus rūkyti: geriau jau elektroninė cigaretė nei tabakas? Tabakas – kenkia, o veipas – „saugesnis“?
Reikia nepamiršti, kad vaikas ilgainiui tampa priklausomas nuo elektroninių cigarečių. Tėvai matydami, kad paauglio emocijos šokinėja, vadinasi, jau atsiradusi priklausomybė, duoda pinigų šioms cigaretėms.
Narkotikų ir tabako departamento prevencijos koordinavimo skyriaus vedėja A. Želvienė sako nesuprantanti, kodėl tėvai mano, kad elektroninės cigaretės mažiau kenksmingos: „Aš tau nupirksiu elektroninę, tik nerūkyk paprastų cigarečių.“
Tai – netiesa. Elektroninėse cigaretėse – gausybė kenksmingų medžiagų, pavyzdžiui, galime rasti net tą pačią, kuri dedama ir į baterijas.
Kaip atpažinti vartojantį vaiką?
Ar įmanoma nepastebėti, kad vaikas vartoja? Abu specialistai vieningai sutaria: taip, jeigu su vaiku nebendrauji.
„Jeigu turite laiko ir bendraujate, matote, kaip vaikas tipiškai elgiasi, nes po to (pradėjęs vartoti – aut. past.) jei jis pasikeičia be jokios priežasties, ir nesvarbu, į kurią pusę, – ar tai būtų euforija, ar liūdesys baisus, ar vienas keistų kitą, arba kažkur išeina, kažką neša, mokslai neįdomu, bet ko paklausiate – nieko neatsako, matyt, kad reikia truputį atidžiau žiūrėti ir labiau kalbėtis“, – sako A. Želvienė ir priduria, kad akivaizdžių savo vaiko pokyčių gali nepamatyti tik nebendraujantys tėvai.
„Pirmiausia keičiasi elgesys, – akcentuoja reabilitacijos centro įkūrėjas M. Balčiūnas, – tavo vaikas tampa nebe toks, koks buvo, taigi reikia stebėti jo būseną ir žiūrėti, ar daiktai nepradeda dingti iš namų, gal jis nebenori mokytis, nemiega – būtina stebėti ir bendrauti.“
Specialistas akcentuoja, kad tėvai, bendraudami, pastebės, kad kažkas vyksta su vaiku ne taip. Tačiau yra dar viena tėvų problema: jie kartais nenori pripažinti realybės.
„Tėvai paprastai“ – tai „Tėvų darželio“ ir tv3.lt rengiama tinklalaidė, kurioje Simonas Urbonas kartu su specialistais kalbina žinomus Lietuvos tėvus be ribų, be užuolankų, atvirai ir paprastai apie viską – vaikus, šeimos problemas, psichologiją, ligas, santykius ir tiesiog gyvenimą.
Tinklalaidę žiūrėkite ir Youtube kanale:
Tinklalaidėje kalbame apie: 00:00 – pradžia 00:51 – narkotikų vartojimas Lietuvoje 04:43 – Mariaus priklausomybės 12:44 – vaikų priklausomybės 17:30 – ar genai lemia priklausomybes 22:13 – kaip atpažinti vartojantį vaiką 33:20 – prevencijų programos mokiniams 37:14 – narkotikų paplitimas 43:36 – kaip ugdyti vaikus 53:39 – ką žinoti tėvams – būtina