Abstinencija vadinama susilaikymas nuo mėsiškų valgių, o pasninkas – kuomet sočiai pavalgoma kartą per dieną.
Lietuvos vyskupų konferencijos instrukcijoje skelbiama, kad Didįjį Penktadienį turėtų būti susilaikoma nuo mėsiškų valgių. Šis abstinencijos įstatas saisto visus nuo 14 metų amžiaus.
Kaip praneša Lietuvos vyskupų konferencijos sekretoriatas, nuo mėsos ir kito maisto pagal Vyskupų konferencijos nurodymą turi būti susilaikoma visais metų penktadieniais, nebent jie sutaptų su iškilmės diena; abstinencijos ir pasninko reikia laikytis Pelenų trečiadienį ir mūsų Viešpaties Jėzaus Kristaus Kančios ir Mirties penktadienį".
Leidžiama valgyti žuvį
Lietuviai raginami įsidėmėti šią taisyklę: pasninko metu leidžiama per dieną valgyti sočiai tik kartą. Šio įstatymo privalu laikytis nuo 18 iki 60 metų amžiaus. Susilaikymo nuo mėsiškų valgių įstatymas draudžia valgyti žinduolių ir paukščių mėsą ir tai, kas turi tiesioginį ryšį su mėsa.
Leidžiama valgyti žuvį, kiaušinius, pieno produktus, jūros gėrybes. Pasninko įstatymas leidžia per dieną sočiai valgyti tik kartą. Kitus du kartus (pvz., ryte ir vakare) – tik lengvai užkąsti. Vanduo, pienas, vaisių sultys pasninko nelaužo.
Aukojimas vargšams
Bažnyčia atkreipia dėmesį į tai, jog artimo meilė reikalauja dalį išlaidų skirti vargšams, ypač tiems, kuriems labiausiai reikia pagalbos.
Susilaikymą nuo mėsiškų valgių bei pasninką lydinti atgailos dvasia įpareigoja tikinčiuosius Gavėnios metu nerengti triukšmingų pasilinksminimų, griežčiau, negu paprastai, vengti svaigalų, atsakingiau vertinti laiką, skiriamą darbui, laisvalaikiui, pramogoms ar asmeniniams pomėgiams, laiką, praleidžiamą prie televizoriaus ar kompiuterio
Pasninko išimtys
Nuo susilaikymo nuo mėsiškų valgių ir pasninko įstatymų atleidžia tik pakankamai svarbi priežastis: negalimumas laikytis, didelis nepatogumas, liga, sunkūs darbai ar kitos teisėtos priežastys.
Nuo šių įstatymų laikymosi yra atleidžiami ligoniai ir kūdikių laukiančios bei juos maitinančios motinos, visi negalintys pasirinkti sau maisto, o turintys valgyti tai, kas jiems duodama, krikštynų, jungtuvių, laidotuvių, mirusiųjų minėjimų dalyviai, dirbantys sunkų fizinį ar protinį darbą.