• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Perseidų meteorų lietus – vienas įspūdingiausių dangaus reiškinių, kurį galima stebėti liepos–rugpjūčio mėnesiais. 2025 m. Perseidai bus aktyvūs nuo liepos 17 d. iki rugpjūčio 24 d., o pats pikas numatomas rugpjūčio 12 d.

Perseidų meteorų lietus – vienas įspūdingiausių dangaus reiškinių, kurį galima stebėti liepos–rugpjūčio mėnesiais. 2025 m. Perseidai bus aktyvūs nuo liepos 17 d. iki rugpjūčio 24 d., o pats pikas numatomas rugpjūčio 12 d.

REKLAMA

Meteorų lietų sukelia Žemės susidūrimas su 109P/Swift-Tuttle kometos paliktomis nuolaužomis. Kai kometos priartėja prie Saulės, jos įkaista ir jų paviršius pradeda byrėti, rašoma rmg.co.uk.

Šie dulkių ir uolienų gabalai atsitrenkia į Žemės atmosferą 18-116 km/s greičiu, o vidutinis Perseidų greitis siekia apie 93 km/s.

REKLAMA
REKLAMA

Atmosferoje jie įkaista iki tūkstančių laipsnių Celsijaus temperatūros ir išgaruoja, palikdami ryškius šviesos pėdsakus. Didesni meteorai gali sprogti kaip ugnies kamuoliai.

REKLAMA

Meteorų lietus gavo savo pavadinimą dėl to, kad meteorai danguje atrodo sklindantys iš Persėjo žvaigždyno. Šią sąsają tarp meteorų lietų ir kometų pirmasis nustatė Giovanni Schiaparelli XIX amžiuje.

Dviem metais anksčiau astronomai Lewis Swift ir Horace Tuttle atrado kometą, kurios orbita sutampa su Perseidų šaltinio trajektorija.

Kada bus galima pamatyti Perseidų lietų 2025 metais?

2025 m. Perseidų meteorų lietus stipriausias bus rugpjūčio 12 d., tačiau juos galima stebėti visą laikotarpį nuo liepos 17 d. iki rugpjūčio 24 d. Geriausias laikas stebėjimui – nuo vidurnakčio iki 5:30 ryto.

REKLAMA
REKLAMA

Pirmosios valandos po saulėlydžio taip pat gali būti naudingos, tačiau daugiausia meteorų pasirodo nakties viduryje. Stebėti meteorų lietų galima plika akimi, be teleskopo ar žiūronų, nes jie apribotų matymo lauką.

Rekomenduojama rinktis kuo tamsesnę vietą, toliau nuo miestų šviesų, atokiau nuo pastatų ir medžių, su plačiu horizontu.

Svarbu leisti akims prisitaikyti prie tamsos bent 15 minučių, kad būtų matomi ir silpnesni meteorai. Reikėtų vengti žiūrėti į telefoną, nes ryški šviesa iš ekrano trukdys adaptuotis. Norint lengviau rasti Persėjo žvaigždyną, galima naudotis žvaigždžių stebėjimo programėlėmis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Perseidų meteorų lietus yra vienas aktyviausių meteorų lietų. Per piką gali būti matoma iki 100 meteorų per valandą.

Šiais metais sąlygos stebėjimui gali būti kiek sudėtingesnės dėl Mėnulio – pikas bus praėjus trims dienoms po pilnaties, todėl ryškus Mėnulis gali užgožti silpnesnius meteorus.

Apie reiškinį sklando legendos

Šis dangaus reiškinys yra apipintas legendomis ir mitais. Graikų mitologijoje Persėjas – didvyris, nukirtęs Medūzos galvą.

REKLAMA

Katalikiškoje tradicijoje Perseidai vadinami šventojo Lauryno ašaromis, nes jų pikas sutampa su šv. Lauryno kankinystės diena. Romėnų kultūroje šis reiškinys siejamas su derlingumo dievu Priapu.

Be ryškių krentančių žvaigždžių per Perseidų lietų galima pamatyti ir itin ryškius ugnies kamuolius bei ilgus šviesos takus.

Tai vienas gražiausių gamtos reginių, kuris kasmet vilioja žmones iškeliauti į gamtą ir stebėti nakties dangų.

Jei norite patirti įspūdingą gamtos reginį, verta planuoti išvyką liepos-rugpjūčio mėnesiais į kuo tamsesnę vietą ir pasimėgauti Perseidų meteorų lietumi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų