• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Įsibėgėjus vasarai, miško gėrybių rinkėjai suskumba ieškoti pirmųjų grybų. Jau birželio mėnesį galima atrasti ir ne taip plačiai žinomą grybą – poniabudę. Sklinda kalbos, kad šis grybas pasižymi įvairiausiomis gydomosiomis savybėmis, tačiau gamtininkas Almantas Kulbis neskuba sutikti su tokia nuomone.

Įsibėgėjus vasarai, miško gėrybių rinkėjai suskumba ieškoti pirmųjų grybų. Jau birželio mėnesį galima atrasti ir ne taip plačiai žinomą grybą – poniabudę. Sklinda kalbos, kad šis grybas pasižymi įvairiausiomis gydomosiomis savybėmis, tačiau gamtininkas Almantas Kulbis neskuba sutikti su tokia nuomone.

REKLAMA

Seniau, pavyzdžiui Viduramžiais, šis grybas buvo šlovinamas, apipintas mistika, nes buvo naudojamas įvairioms burtininkų ir raganų apeigoms. A. Kulbis sako, kad vien jo išvaizda ir biologinės ypatybės yra ganėtinai keistos.

„Matome neįprastą grybo formą, kuri primena falą. Kai kuriomis kalbomis grybas taip ir vadinamas, pavyzdžiui, lotyniškai Phallus impudicus. Tad galbūt ši neįprasta grybo forma ir paragindavo žmones jį išbandyti įvairiems gydymams“, – sako vyras.

Kita keista grybo savybė, jis labai greitai užauga. A. Kulbis sako, kad teko kalbėtis su žmogumi, kuris prisirinko dar visai nedidelių poniabudžių gumbų, juos paliko mašinoje ir per porą valandų šie visiškai užaugo.

REKLAMA
REKLAMA

„Grybas vystosi po žeme, jis būna nedidelis, panašus į kiaušinį. Kiaušiniui sprogus grybas užauga labai greitai, per porą valandų. Negana to, poniabudė skleidžia ir ypatingą kvapą, kuris yra nemalonus, primenantis dvėselienos kvapą. Todėl jo sporas išplatina musės“, – pasakoja gamtininkas.

REKLAMA

Poniabudė dažniausiai auga ūksminguose miškuose, gali augti ir miesto parkuose. Pajutę keistą kvapą, galime iš karto dairytis, bet dar nereiškia, kad grybas bus šalia, nes jo kvapas sklinda ganėtinai toli.

Išpopuliarėjo visai neseniai

Anot gamtininko, poniabudė išpopuliarėjo prieš kelerius metus, pasklidus kalboms apie šio grybo vaistines galias.

„Yra du dalykai: mokslinė medicina ir liaudies medicina. Šio grybo savybės yra pritaikomos tik liaudies medicinoje. Vienintelis faktas, kurį pavyko rasti mokslinėje literatūroje, tai kad poniabudė yra puikus antikoaguliantas“ – atskleidžia pašnekovas.

REKLAMA
REKLAMA

Įdomu tai, kad šis grybas nėra valgomas, nors ir nėra nuodingas, anot gamtininko, tikriausiai taip yra dėl jo nemalonaus kvapo.

„Grybo užuomazgos, gumbai yra valgomi, nes dar neturi kvapo. Perpjovę pamatysime tris sluoksnius, vienas iš jų bus drebučių pavidale. Drebučiai tinkami, pavyzdžiui salotoms. Bėda tame, kad neišsivysčiusius grybus sunku rasti, kadangi jie auga po žeme“, – teigia vyras.

Vaistinės savybės

„Poniabudė įgijo vaisto šlovę, o šioji tokia didelė, kad net sakoma, jog tai vaistas nuo visų ligų. Tikriausiai toks teiginys iškart parodo, kad šio grybo nauda yra gerokai pervertinta“,–  atskleidžia gamtininkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žmonės šį grybą deda į spiritą, užkasa po žeme, pardavinėja didelėmis kainomis ir net barsto grybų miltelius ant sunkiai gyjančių žaizdų. Galima išgirsti daugybę mistinių pasakojimų ir panaudojimo būdų.

A. Kulbis sako, kad gandai apie poniabudės gydomąsias savybes sklinda įvairiausiais būdais ir pataria neapsigauti, nes nėra mokslinės literatūros, kuri patvirtintų, kad poniabudė apsaugo nuo vėžio, padeda sąnariams ar virškinimui.

REKLAMA

„Kadangi šis grybas nėra nuodingas, jis tikrai nepakenks. Galbūt gali netgi padėti, bet tik dėl placebo ar savitaigos. Žalos sau nepadarysite, bet apie stebuklingus išgijimus galite negalvoti“,  – atskleidžia tiesą gamtininkas.

Galiausiai A. Kulbis ragina turint sveikatos problemų kreiptis į gydytojus ir vaistininkus, nes tik jie paskirs tinkamą gydymo būdą ir mokslo patikrintas priemones.

Tai gal ta placeba yra ne taip ir blogai jei kažkas taip gali išgyti, tai kokiu tikslu jus mielieji gamtininkai net ir tokia galimybę atimate iš ligonių, tai kad jus protingi ir žinote daugiau , dar turėtų jus pamokinti palaikyti liežuvį už dantų
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų