Savo sodą šilauogėmis apsodinęs augintojas Raimundas teigia, kad norint sėkmingai užauginti šilauoges, svarbu suteikti šilauogėms geras sąlygas ir tinkamą priežiūrą.
Šilauogių krūmus vyras augina nuo 2019 metų. Jis pasakoja, kad viskas prasidėjo, kai atsirado laisvos žemės, o brolis patarė nelaikyti jos tuščios ir pasodinti šilauoges: „Su žmona pasitarėme ir pradėjome sodinti. Dabar turime 168 krūmus“.
Atskleidė, ko reikia šilauogėms
Pasak šilauogių augintojo, augindamas šilauoges, stengiasi rinkti lietaus vandenį ir uogas lieti būtent šiuo vandeniu, nes lietaus vanduo turi automatiškai daugiau rūgštingumo ir labiau tinka.
Jis priduria, kad jeigu nėra galimybės rinkti lietaus vandens, galima laistyti nusistovėjusiu, pašilusiu šulinio vandeniu arba vežtis vandenį iš tvenkinių.
„Šilauogės mėgsta rūgščią durpę, kaip ir visur, reikia šilumos, lietaus, kad gerai augtų. Reikia, kad nebūtų daug vėjo, nes, pavyzdžiui, neseniai buvo stipri vėtra, kurios metu labai nudaužė uogas“, – teigia vyras.
Raimundas atskleidžia, kad šiais metais paukščiai tapo viena iš problemų šilauogių augintojams. Pasak jo, juodieji varnėnai šiemet stipriai „įsisuka“ į vaisius ir uogas – nulesa šilauoges ir slyvas, kapoja obuolius: „Toks jausmas, kad bus šalta žiema“.
Paklaustas apie tinkamą pasiruošimą šilauogių sodinimui, augintojas pabrėžia, kad svarbu atkreipti dėmesį į duobių užpildymą rūgščia durpe, kurios pH turėtų būti nuo 3,5 iki 4,5, nes toks durpių pH yra labiausiai tinkamas šilauogėms.
„Jeigu iškasi gerą duobę ir gerai užpildysi durpėmis, šilauogės augs iki 25–30 metų, o jeigu iškasi mažą duobę, jos ilgai neaugs“, – priduria Raimundas.
Kaip prižiūrėti šilauoges
Šilauogės – uogos, nekeliančios daug rūpesčių. Tačiau, pasak šilauogių augintojo, svarbu žinoti, kad jas reikia pagenėti ir stebėti, kad būtų tinkama drėgmė.
„Jeigu šilauogei vasarą trūksta drėgmės, ji iškart pati pasako, kad reikia drėgmės, nes pradeda rausti lapai. Jeigu gerai palieji, uogos tampa saldesnės, jeigu per mažai vandens – rūgštesnės.
Iki trijų metų šilauogės bijo grybelinių ligų, o vėliau tampa atsparios šiems dalykams. Kitos problemos – šalnos, žiedai bijo šalnų kaip ir visi augalai“, – pasakoja jis.
Pats augintojas savo sode augina šešių rūšių šilauoges. Jis teigia, kad visos veislės yra geros ir skirtingo skonio, todėl jas reikėtų maišyti: „Vienos uogos didesnės, kitos mažesnės. Vienos saldesnės, kitos rūgštesnės“.
Dalindamas patarimus, kaip reikėtų prižiūrėti šilauoges vasarą, vyras teigia, kad svarbiausias dalykas šilauogių auginime – laistymas. Be to, jis priduria, kad jei šilauogių šakos labai svyra, svarbu pasirūpinti atramomis, kad šakos nesvirtų.
„Aš vieną dieną lieju vieną šilauogės krūmą 10 litrų vandens, praeina para, supilu 5 litrus vandens, praeina kita para – vėl supilu 5 litrus, kitą dieną – vėl 10 litrų, nes jeigu krūmas suaugęs, jo neperliesi, o jeigu gera dirva, nesilaikys vanduo. Viskas priklauso nuo vandens“, – pažymi Raimundas.
Nerekomenduoja tręšti rūgštimis
Šilauogių sezonas prasideda nuo balandžio mėnesio. Tuo metu augintojai ima jas tręšti, genėti ir laistyti.
Pirmieji krūmai, pasak vyro, pradeda vesti birželio pabaigoje, o kiti – liepos pradžioje. Uogomis mėgautis galima beveik visą vasarą iki rugsėjo mėnesio.
„Atėjus rugsėjui, jau mažai kurios veislės veda, nors ir nėra uogų, vis tiek reikia laistyti, nes šilauogė ruošiasi žydėjimui nuo rudens.
Reikia prižiūrėti, ypač apravėti aplink krūmą, kad nebūtų žolių, nes žolės atima daug maistinių medžiagų iš žemės. Susigrėbi lapelius ir lauki pavasario. Atėjus pavasariui prasideda tręšimas, mulčiavimas, genėjimas“, – teigia Raimundas.
Šilauogių augintojo teigimu, šilauogių krūmų negalima genėti bet kaip – reikia žiūrėti, kokią šakelę nugenėti.
„Daugelis kitų augintojų taip pat rekomenduoja palikti 2–3 praėjusių metų ūglius. Kiekvienais metais išauga nauji ūgliai – vienais metais du, kitais metais dar du.
Po 7–8 metų senus ūglius reikia pašalinti, kad augtų nauji“, – atskleidžia vyras ir priduria, kad po 7 metų šilauogių šakos neveda tiek vaisių, kiek turėtų.
Raimundas rekomenduoja naudoti kompleksines trąšas šilauogėms. Pasak jo, jei auginamas nedidelis kiekis, kompleksinės trąšos yra nebrangios ir aprūpina augalus visomis reikalingomis medžiagomis, todėl verta jas naudoti.
„Kas turi plantacijas – reikia amonio sulfato ir kompleksinių trąšų. Be to, vasarą rekomenduojama 2–3 kartus krūmus lieti specialiu rūgštintoju, bet mes liejame vieną kartą.
Kategoriškai esu prieš acto, citrinos, obuolių rūgščių liejimą. Nerekomenduoju, yra nustatytas specialus rūgštintojas, reikia pilti tą, kas priklauso“, – teigia augintojas ir priduria, kad aplinkoje buvo pažįstamų, turėjusių nedaug šilauogių krūmelių, kuriuos paliejo actu, ir jie visi išdžiuvo.