Praėjusių metų vasarą visas pasaulis tarsi serialą stebėjo aktoriaus Johnny Deppo ir jo buvusios mylimosios Amber Heard šmeižto bylą.
2016 metais skyrybų prašiusi A. Heard policijai pateikė pareiškimą, kuriame kaltino savo vyrą Johnny Deppą smurtavimu prieš ją ir teigė, kad išgyveno „ne vienus fizinio ir psichologinio“ smurto metus.
Tačiau netrukus, už viešą šmeižtą ir patirtą žalą dėl priklijuotos „smurtautojo“ pravardės bei prarastus kontraktus, J. Deppas užsispyrė teisme įrodyti, kad visa tai buvo tik didžiulis A. Heard melas. Šią bylą, kurią stebėjo visas pasaulis, jam pavyko laimėti.
Šiandien, kuomet Lietuvoje jau antrą savaitę naujienų portaluose ir socialiniuose tinkluose yra matoma Suodaičių santykių drama, internautai istoriją vadina lietuviškąja Johnny Deppo ir Amber Heard versija.
Primename, kad žinia apie įvykusį konfliktą Viktorijos Siegel-Suodaitės ir Lauryno Suodaičio namuose nuskambėjo balandžio 4 dieną. Kivirčo metu teko įsikišti ne tik policijai, bet ir greitosios pagalbos medikams.
Vilniaus apskrities VPK duomenimis, pranešimas apie įvykį buvo gautas balandžio 4 d. apie 21 val. 49 min. Vyras galimai smurtavo prieš moterį poros namuose Vilniaus rajone. Namuose apsilankius greitajai pagalbai ir medikams, L. Suodaitis buvo uždarytas į areštinę. Pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal LR BK 140 str. 2 d.
Sekdami šią istoriją žmonės vis spėlioja, kuo baigsis ši Suodaičių istorija. Ar tai bus dar vienos skandalingos turto dalybos, ar tiesus kelias į skyrybas?
Skyrybas išduodantys ženklai
Kiek anksčiau, naujienų portalui tv3.lt ženklus, jog metas skirtis buvo aptaręs psichologas, psichoterapeutas Andrius Kaluginas.
Vienas pirmųjų ženklų, kuris aiškiai rodo, kad yra metas išeiti iš žalingų santykių yra ne tik toksiškas bendravimas vienas su kitu, tačiau ir smurtas. Jis gali būti įvairus: moralinis, fizinis, ekonominis, psichologinis, seksualinis ir t. t.
Nors daugumai tai atrodo akivaizdi priežastis, kodėl negalima likti tokiuose santykiuose, tačiau žmonėms, kurie su tuo susiduria akivaizdžiai, neretai būna sudėtinga pripažinti arba jie to paprasčiausiai nesupranta:
„Santykiuose smurtą patiriantys asmenys dažnai ne tik nesupranta, tačiau tokioms situacijoms tampa atlaidūs. Būtent todėl tokiems žmonėms, kurie išgyvena smurtą poroje, būtina išgirsti, kad smurtas yra pirmoji priežastis, kodėl reikėtų bent jau mažų mažiausiai susimąstyti apie skyrybas ir to nekentėti.“
Anot A. Kalugino, nors fizinio ir seksualinio smurto formos yra neblogai žinomos ir išviešintos, tačiau jis pastaraisiais metais praktikoje susiduria su dar viena, mažai visuomenėje aptariama smurto forma. Ją pašnekovas įvardija kaip moralinį smurtą:
„Moralinis smurtas yra visiška nepagarba antrajai pusei. Tai nebūtinai gali būti tiesioginis engimas, tačiau tai apibūnama kaip totalus žmogaus poreikių, laiko menkinimas, nepagarba jo socialiniai aplinkai, įsitikinimams, pomėgiams, nuomonei. Tokiais atvejais neretai yra laikomąsi nuomonės, kad antroji pusė yra prastesnė už kitą. Kiekvienais metais moralinio smurto formų sutinku vis dažniau“, – sakė psichologas.
Antrasis ženklas – dingęs susidomėjimas antrąją puse, susvetimėjimas, kuris trunka ilgiau nei dvejus metus. Pasak pašnekovo, tai gali taip pat būti viena iš priežasčių, kodėl santykiuose vertėtų pagalvoti apie skyrybas.
„Trečią ir ketvirtą vietas pasidalina antrosios pusės reguliarios neištikimybės ir nuolatiniai konfliktai. Esant nereguliarioms neištikimybėms, pagal priimtinumą, tai taip gali būti ženklu skyryboms.
Be to, nuolatiniai konfliktai, kuomet namai tampa tikru mūšio lauku, taip pat nėra sveiki santykiai. Nuo tokios aplinkos, kurioje tvyro įtampa, kenčiate ne tik jūs, tačiau ir jūsų vaikai, aplinkiniai žmonės.“
Dar vienas galimas ženklas, kad laikas skirtis yra ilgalaikis seksualinis atšalimas, kuris trunka taip pat daugiau nei dvejus metus. Jeigu pora tokį laiko tarpą nesimyli, nerodo susidomėjimo vienas kitu ar potraukio, tuomet taip pat reikėtų gerokai pagalvoti, kodėl taip yra.
Melas – galimybė keistis
Pasiteiravus, ar melas taip pat gali būti viena iš priežasčių skirtis, A. Kaluginas nebuvo linkęs melo priskirti prie galimų ženklų skirtis:
„Melas poroje dėl įvairiausių dalykų būtų tiesus kelias melagiui aiškintis ir gilintis į savo psichologines problemas, kurios dažnai ir būna priežastis įvairaus melo. Tai labiau būtų ženklas antrajai pusei, kad kitam žmogui reikia pagalbos susitvarkyti su bėdomis, aiškintis, kodėl kyla tokios situacijos. Melo problema yra labiau individuali.“
Nors pagrindiniai ženklai, kad metas yra skirtis yra penki, tačiau pašnekovas išskiria ir dar kelias bėdas, į kurias vertėtų atkreipti dėmesį. Pavyzdžiui, tai galėtų būti sunkios antrosios pusės ilgalaikės priklausomybės (alkoholis, narkotikai, lošimai), gyvenimas santykiuose tik dėl vaikų, baimė likti vienam.
„Be to, požymių gali tapti ir situacija, kai santykiuose ima erzinti partnerio išvaizda ar nėra jokių bendrų interesų. Žinoma, ne visuomet būtina poroje turėti bendrų pomėgių, tačiau esant priešiškumui, reikėtų apie tai pagalvoti. Pradėjusi erzinti partnerio išvaizda priverčia susimąstyti, kad yra giliau po šiais susierzinimais. Reikėtų gilintis į psichologines priežastis.“
Tačiau A. Kaluginas įspėjo – pradėjus rimtai galvoti apie skyrybas, būtina iškelti sau klausimą – kas esate be antrosios pusės?
„Jeigu į tokį klausimą galite atsakyti, kad gyvenate taip, kaip norite, neabejojate savo savitumu, galėsite skyrybų metu su savimi susitvarkyti, pasirūpinti, nepalūžti – tuomet viskas gerai. Tačiau, jei suprantate, kad be antrosios pusės esate niekas, negalite nieko padaryti, tuomet reikėtų pagalvoti, kodėl taip nutiko ir kada pasukote šia trajektorija.
Paklauskite savęs, kaip galite tapti kažkuo, kad be antrosios pusės jaustumėtės pilnaverte asmenybe, doru žmogumi, kuris pajėgus susitvarkyti su kilusiais sunkumais, negandomis. Taip ateityje bus viskas paprasčiau, sklandžiau.“