Didesnė rizika susidaryti kraujo krešuliams kyla rūkaliams, kurie turi antsvorio, taip pat gyvenantiems sėslų gyvenimo būdą, taip pat moterims, kurios vartoja kontraceptines tabletes.
Pasakė, kam rizika pati didžiausia
Susidarę kraujo krešuliai gali sukelti insultą, infarktą ir gali būti mirtini, jei juos išduodantys ženklai nepastebimi laiku. Kokius padarinius sukels kraujo krešulys priklauso nuo to, kurioje vietoje jis susidarys.
Pavyzdžiui, padariniai gali būti sunkesni, jei krešuliai juda kraujagyslėmis. Todėl giliųjų venų trombozė, kuri paprastai prasideda kojų venose, gali būti mirtinai pavojinga, rašo irishmirror.ie.
Kitos asmenų grupėms, kurioms gresia susidurti su kraujo krešuliais, pasak HSE, yra nėščiosios arba moterys, pagimdžiusios prieš mažiau nei 6 savaites, sergantieji vėžiu ir besigydantys nuo jo.
Rizika taip pat padidėja tiems, kurių viena ar abi kojos yra imobilizuotos, taip pat tiems, kurie gulėjo ligoninėje daugiau nei 90 dienų ir buvo paleisti namo.
Yra keletas simptomų, kurie gali išduoti, kad jūsų kraujagyslėse susidarė kraujo krešuliai, ir labai svarbu, kad jie būtų pastebėti laiku, nes ankstyvoje stadijoje krešulį galima pašalinti.
Kraujo krešulių simptomai
Štai keturi dažniausi simptomai, išduodantys kraujo krešulius.
1. Apsunkintas kvėpavimas
Taip atsitinka, kai smarkiai sulėtėja kraujotaka per plaučius, o tai savo ruožtu sumažina kraujo, nutekančio į kitus organus, kiekį.
Kartais žmogus, kurio kraujagyslėse susidaręs kraujo krešulys, gali atsikosėti krauju arba jausti skausmą krūtinėje ir galvos svaigimą. Pajutus šiuos simptomus būtina apsilankyti pas gydytoją.
2. Tinimas
Kai krešulys sulėtina arba sustabdo kraujo tekėjimą, kraujas ima kauptis ir atsiranda tinimas.
„Jei tinimas atsiranda blauzdose, tai dažnai yra giliųjų venų trombozės ženklas. Bet jūs taip pat galite turėti krešulį rankose ar pilve“, – aiškina WebMD.
Taip pat priduriama: „Net ir po to, kai krešulys pajuda, vienas iš trijų žmonių vis dar pastebi patinimą, jaučia skausmą, gali atsirasti opos dėl kraujagyslių pažeidimo.“
3. Pakitusi odos spalva
Yra buvę atvejų, kai oda pabaltuoja, o tai įspėja, kad kažkas ne taip. Sveikatos platforma „Blood Clot Recovery“ paaiškina, kad „odos spalvos pokyčiai, tokie kaip išblyškimas, paraudimas, violetinės ar melsvos spalvos atsiradimas“ gali signalizuoti apie giliųjų venų trombozę.
4. Skausmas
Kraujo krešulį išduoda pulsuojantis, mėšlungį primenantis skausmas. Kojų skausmas ar diskomfortas gali pasireikšti raumenų susitraukimais, įsitempimu ar bendru skausmu.
Pažeista vieta, kurioje yra kraujo krešulys, taip pat gali būti šilta. Jei pastebite bent vieną iš šių simptomų, didelė tikimybė, kad susidaręs kraujo krešulys, todėl nedvejokite ir kreipkitės į šeimos gydytoją tyrimams.