Šiame straipsnyje nagrinėjama 11 ženklų, rodančių, kad artėja mirtis. Toliau jame apžvelgiami požymiai, rodantys, kad žmogus mirė, ir aptariama, kaip susidoroti su artimo žmogaus mirtimi.
Kai žmogus nepagydomai serga, jis gali būti ligoninėje arba jam gali būti teikiama paliatyvioji priežiūra. Jų artimiesiems svarbu atpažinti ženklus, rodančius, kad mirtis gali būti netoli, rašo medicalnewstoday.com.
Mažėjantis apetitas
Artėjant mirčiai žmogus tampa mažiau aktyvus. Tai reiškia, kad jų organizmui reikia mažiau energijos. Jie gali nustoti valgyti ar gerti, nes jų apetitas palaipsniui mažėja. Prieš mirtį žmogus gali visiškai nustoti valgyti. Kai taip atsitinka, padeda lūpas drėkinti lūpų balzamu, kad joms nebūtų nemalonu.
Daugiau miega
Prieš mirtį žmogus gali mažiau laiko praleisti budėdamas. Jei asmuo slaugo mirštantį artimąjį, kuris yra mieguistas, jis turėtų jį patogiai įsitaisyti ir leisti jam miegoti. Slaugytojai turėtų padėti asmeniui kas 1-2 valandas pakeisti padėtį lovoje. Klausa dažnai būna paskutinis pojūtis, kurį praranda žmogus, todėl toliau kalbėdami su juo ramiu, tyliu balsu galite jį nuraminti.
Tualeto įpročių keitimas
Kadangi mirštantis žmogus mažiau valgo ir geria, gali sumažėti jo tuštinimasis. Jie gali rečiau išmesti kietąsias atliekas. Jie taip pat gali rečiau šlapintis. Jei asmuo praranda šlapinimosi kontrolę, ligoninėje galima pasikalbėti apie kateterio jam įvedimą.
Šie pokyčiai gali kelti nerimą artimiesiems, tačiau jų reikia tikėtis.
Silpnėjantys raumenys
Dienomis iki žmogaus mirties jo raumenys gali nusilpti. Silpni raumenys reiškia, kad žmogus gali nebegalėti atlikti smulkių užduočių, kurias anksčiau galėjo atlikti. Gerti iš puodelio ar apsiversti lovoje gali būti nebeįmanoma. Jei taip atsitinka mirštančiajam, artimieji turėtų padėti jam pakelti daiktus arba apsiversti lovoje.
Gyvybės ženklų keitimas
Artėjant mirčiai, žmogaus gyvybiniai požymiai gali pasikeisti toliau nurodytais būdais:
- sumažėja kraujospūdis
- pasikeičia kvėpavimas
- širdies plakimas tampa greitas, silpnas arba nereguliarus
- gali būti sunku aptikti pulsą
- mažėja kūno temperatūra
Likus kelioms dienoms iki žmogaus mirties sumažėja kraujotaka, todėl kraujas sutelkiamas į vidaus organus. Tai reiškia, kad labai mažai kraujo teka į rankas, pėdas ar kojas. Sumažėjusi kraujotaka reiškia, kad mirštančiojo oda bus šalta liečiant. Jo oda taip pat gali būti blyški arba su mėlynomis ir violetinėmis dėmėmis.
Mirštantis žmogus gali nejausti šalčio. Jei giminaitis ar draugas mano, kad jam gali prireikti antklodės, verta jam pasiūlyti antklodę.
Kvėpavimo pokyčiai
Mirštančiam žmogui gali atrodyti, kad jam sunku kvėpuoti. Jo kvėpavimo greitis gali staiga pasikeisti, o kvėpuodamas jis gali skleisti kūkčiojančius, gurgiančius ar džeržgiančius garsus.
Jei kas nors, prižiūrintis artimąjį, tai pastebi, turėtų stengtis nesijaudinti. Jie gali pabandytiTruststed Source rasti padėtį, kurioje žmogui būtų lengviau kvėpuoti, tarkime, ant nugaros, šono, sėdint ar kitoje padėtyje.
Jei kas nors nerimauja dėl tokio kvėpavimo pokyčio, vertėtų pasitarti su gydytoju.
Didėjantis skausmas
Gali būti sunku susitaikyti su tuo, kad gydymas negali suvaldytiTikimas šaltinis žmogaus skausmo lygio jam artėjant prie mirties. Matyti skausmingą veido išraišką ar girdėti garsus, kurie skamba skausmingai, niekada nėra lengva.
Mažiau bendrauja
Sumažėjus mirštančiojo energijos lygiui, jis gali nebegalėti praleisti tiek daug laiko su kitais žmonėmis, kiek anksčiau. Jei mirštantis žmogus pradeda trauktis iš bendravimo situacijų, jo artimieji turėtų stengtis neįsižeisti. Tokiu atveju patartina susitarti dėl apsilankymų, kai mirštantysis norės su kuo nors susitikti.
Haliucinacijos
Neretai mirštantis žmogus patiria tam tikrų haliucinacijų ar iškreiptų vizijų. Nors tai gali atrodyti nerimą keliantys dalykai, svarbu nesukelti papildomo streso. Gali padėti priminti žmogui dienos laiką, kas vyksta ir kas yra su juo. Ramus, pasitikėjimo kupinas tonas gali sumažinti paciento išgąsdinimo riziką.
Kaip elgtis paskutinėmis valandomis
Likus kelioms valandoms iki žmogaus mirties, jo organai išsijungia ir kūnas nustoja veikti. Ne visada aišku, kada tai įvyksta. Paskutinėmis valandomis mirštantį artimąjį slaugantis asmuo turėtų pasirūpinti, kad jis jaustųsi kuo patogiau. Su mirštančiu žmogumi reikėtų kalbėtis iki pat jo mirties. Dažnai jie vis dar gali girdėti, kas vyksta aplinkui.
Kiti mirties požymiai:
- nėra pulso
- nekvėpuoja
- nėra raumenų įtampos
- nejudančios akys
- tuštinimosi ar šlapimo pūslės išsiskyrimas
Kai patvirtinama, kad žmogus mirė, jo artimieji gali norėti kurį laiką pabūti prie jo. Atsisveikinę su mirusiuoju, šeima turėtų susisiekti su laidojimo namais. Laidojimo namai išveš asmens kūną ir paruoš jo laidotuves.
Kai asmuo miršta hospise arba ligoninėje, personalas šeimos vardu susisieks su laidojimo namais.
Kaip susidoroti su artimojo mirtimi
Net ir tada, kai to tikimasi, artimųjų mirtį niekada nėra lengva išgyventi tiems, kurie buvo jiems artimi. Žmonės turi suteikti sau laiko ir erdvės gedėti. Jie taip pat turėtų kreiptis paramos į draugus ir šeimos narius.
Kiekvienas žmogus skirtingai susidoroja su sielvartu. Tačiau yra keletas bendrų jausmų ir išgyvenimų, kuriais žmonės gali norėti pasidalyti. Dėl šios priežasties gali būti naudingos paramos grupės netekus artimųjų.
Paramos grupės padeda žmonėms ištirti savo sielvartą paguodžiančioje aplinkoje su kitais žmonėmis, susiduriančiais su panašia patirtimi.