Vitamino B12 nepakankamumas reiškia, kad organizmas šio vitamino gauna per mažai. Vitaminas B12 reikalingas vystymuisi, mielinizacijai ir centrinės nervų sistemos veiklai, o taip pat ir raudonųjų kraujo kūnelių gamybai. Kuo ilgiau ši būklė nesprendžiama, tuo didesnė neatitaisomos žalos organizmui rizika, rašoma express.co.uk.
„Healthwise“ informuoja, kad jei vitamino B12 trūkumas nedidelis, jokių simptomų gali nepasireikšti, arba galima jų nepastebėti. Anemijai stiprėjant, tikėtina justi silpnumą, nuovargį, galvos svaigimą ar pykinimą, o taip pat gali imti kristi kūno svoris.
Kai kuriuos požymius galima įžvelgti ant liežuvio, dantenų ar odos
Oda gali būti išblyškusi, liežuvį gali peršėti ir jis gali būti paraudęs, gali imti kraujuoti dantenos. Kai kuriems žmonėms pasireiškia kiti nemalonūs simptomai – viduriavimas arba vidurių užkietėjimas.
Jei vitamino B12 trūkumas neatstatomas ilgą laiką, gali prasidėti nervų ląstelių pažeidimai. Kai taip nutinka, gali imti tirpti ar dilgčioti kojų ar rankų pirštai, sutrikti pusiausvyra, prasidėti depresija ar susilpnėti kognityviniai gebėjimai. Taip pat būdingas išblyškimas, sustiprėjęs širdies plakimas ir iš kūno sklindančių garsų girdėjimas, o taip pat apetito praradimas ir krintantis svoris.
Sergant vitamino B12 nepakankamumo sukelta anemija kai kurie simptomai gali būti susiję ir su elgesiu. Didžiosios Britanijos Nacionalinė sveikatos tarnyba informuoja, kad pasitaiko irzlumo, depresijos, mąstymo, jausmų ir elgesio pokyčių, kognityvinių gebėjimų suprastėjimo – gali sutrikti atmintis, nuovoka ir mąstymas.
Tinklapyje skelbiama: „Nors daugelis simptomų taikant gydymą praeina, kai kurios vitamino B12 nepakankamumo pasekmės gali būti neatitaisomos. Kuo ilgiau ši būklė nesprendžiama, tuo didesnė neatitaisomos žalos organizmui rizika“.
Gali sukelti tam tikras komplikacijas
Nors taip nutinka nedažnai, vitamino B12 ar foliatų nepakankamumas gali sukelti tam tikras komplikacijas, ypač jei tokia būklė išsilaikė ilgą laiką. Galimos komplikacijos – centrinės nervų sistemos problemos, laikinas nevaisingumas, širdies veiklos sutrikimai, nėštumo komplikacijos ir gimimo defektai. Vis dėlto, daugeliu atvejų vitamino B12 ir foliatų trūkumas yra lengvai išgydomas injekcijomis arba tabletėmis su trūkstamais vitaminais.
Vitamino B12 trūkumas diagnozuojamas remiantis simptomais ir kraujo tyrimu. Yra keletas rizikos faktorių – tai ligos istorija šeimoje, autoimuninės ligos, įskaitant 1–ojo tipo diabetą ir Krono ligą. Vitamino B12 nepakankamumas taip pat neretai pasireiškia sergantiems ŽIV, vartojantiems tam tikrus vaistus, besilaikantiems griežtai vegetariškos mitybos bei vyresnio amžiaus žmonėms, informuoja Johnso Hopkinso universitetas.
Taip pat vitamino B12 nepakankamumas gali būti sukeltas piktybinės anemijos – ligos dėl kurios imuninė sistema atakuoja sveikas ląsteles skrandyje. Suaugusiesiems nuo nuo 19 iki 64 metų per dieną reikia maždaug 1,5 mikrogramų vitamino B12.
Jei valgote mėsą, žuvį ir pieno produktus, vitamino B12 turėtumėte gauti pakankamai su maistu, ir papildų gerti neturėtų prireikti, tačiau vyresnio amžiaus žmonėms, vegetarams, veganams bei tiems, kurių sveikatos būklė neleidžia tinkamai įsisavinti vitamino B12 iš maisto, gali praversti specialūs geriami maisto papildai, informuoja „Mayo Clinic“.