Vienas ženklas, rodantis šią būklę, gali pasirodyti jūsų kasdieniame gyvenime, rašo express.co.uk.
„Žinokite, kad nesaikingas alkoholio vartojimas kelerius metus gali sukelti toksinų kaupimąsi kepenyse“, – sakė Monika Wassermann, „Olio Lusso“ medicinos direktorė. Dar blogiau, kai dėl per didelio alkoholio vartojimo gali išsivystyti būklė, vadinama su alkoholiu susijusia kepenų liga (ARLD).
Panašiai kaip suriebėjusių kepenų liga, ARLD nesukelia daug simptomų, kol ji neprogresuoja. Tačiau yra keletas įspėjamųjų ženklų, kurie gali anksti pasirodyti kasdieniame gyvenime.
Vienas iš požymių ‒ sumišimas
Pasak „British Liver Trust“, vienas iš požymių, rodančių kepenų ligą, yra sumišimas. Labdaros organizacija užsiminė, kad „sumišimo, pamiršimo, nuotaikos pokyčių ar prastų sprendimų (smegenų rūko) periodai“ gali būti daug pasakantys.
Ponia Wassermann sakė: „Alkoholio pažeistos kepenys negali tinkamai pašalinti nepageidaujamų medžiagų iš kraujo, todėl smegenyse kaupiasi toksinai ‒ atsiranda sumišimas. Pasirodo pirmieji požymiai ‒ akys pabąla, o oda pagelsta.
Kojos ir pėdos gali patinti. Be to, pilvas padidėja dėl susikaupusių skysčių, o kūno temperatūra būna aukštesnė. Savo pacientams sakau, kad jei jie palaipsniui mažins suvartojamą alkoholio kiekį ir vėliau nustos gerti, simptomai gali pasikeisti į gerąją pusę“.
Nors sumišimas yra rimtas įspėjamasis ženklas, jis nėra vienintelis, rodantis su alkoholiu susijusią kepenų ligą. NHS teigimu, ši būklė taip pat gali sukelti sekančius simptomus:
- šleikštulį,
- svorio kritimą,
- apetito praradimą,
- akių ir odos pageltimą (geltą),
- patinimą kulkšnių ir pilvo srityje,
- sumišimą ar mieguistumą,
- vėmimą krauju arba kraują išmatose.
Tačiau, pasak sveikatos tarnybos, ši būklė, deja, nesukelia daug įspėjamųjų ženklų. Štai kodėl ji rekomenduoja pasakyti savo šeimos gydytojui, jei reguliariai geriate per daug alkoholio, kad jis galėtų patikrinti jūsų kepenis.
Kaip pasireiškia su alkoholiu susijusi kepenų liga?
Nors kepenys turi nuostabų gebėjimą regeneruotis, per didelis gėrimas vis tiek gali joms pakenkti. Kiekvieną kartą, kai jūsų kepenys filtruoja alkoholį, kai kurios jų ląstelės miršta. Laimei, organas geba gaminti naujas ląsteles.
Tačiau ilgalaikis piktnaudžiavimas alkoholiu daugelį metų gali sumažinti šį gebėjimą ir sukelti rimtų ir nuolatinių pažeidimų. Yra trys pagrindinės ARLD stadijos, o cirozė yra sunkiausia stadija.
Šiame etape kepenys tampa smarkiai randuotos. Dar blogiau, NHS pažymi, kad net ir šiame etape gali nebūti jokių akivaizdžių požymių.
Jie priduria: „Paprastai tai negrįžtama, tačiau nedelsiant nutraukus alkoholio vartojimą galima išvengti tolesnės žalos ir žymiai pailginti gyvenimo trukmę“.
Norint išvengti ARLD, labai svarbu nustoti gerti alkoholį arba bent jau laikytis rekomenduojamų normų. Tiek vyrams, tiek moterims nerekomenduojama reguliariai gerti daugiau nei 14 alkoholinių vienetų per savaitę. Šie vienetai turėtų būti paskirstyti trims ar daugiau dienų.