Vandens mūsų organizmui reikia dėl įvairių priežasčių – kad būtų tinkamai reguliuojama kūno temperatūra, sutepami sąnariai, be to, tai padeda užtikrinti sklandų tuštinimąsi.
Nors jei vandens negersite trumpą laiką, tai nepadarys didelės žalos, ilgai negeriant vandens tai gali turėti rimtų pasekmių, rašo express.co.uk.
Sporto mokslininkas ir „Precision Hydration“ įkūrėjas Andy Blowas paaiškino, kokios galimos pasekmės ilgą laiką negeriant vandens.
„Jei trumpą laiką negersite pakankamai vandens, pradėsite jausti stiprų troškulį, nes organizmas labai gerai moka priversti mus atsigerti, kai to reikia, nes tai būtina, kad išgyventume.
Turėdami laisvą prieigą prie vandens dauguma žmonių sunkiai ignoruoja troškulį iki tam tikros ribos, todėl situacijose, kai vanduo visada po ranka, stipri dehidratacija įvyksta retai“, – sakė jis.
Tačiau jis įspėjo dėl ilgalaikės dehidratacijos keliamų pavojų. Ekspertas sakė: „Vanduo yra būtinas išgyvenimui, o daugumos organizmo funkcijų sklandi veikla vienaip ar kitaip priklauso nuo vandens. Jei ilgą laiką geriate nepakankamai vandens, gresia lėtinė dehidratacija.“
A. Blowas išvardijo lėtinės dehidratacijos požymius, į kuriuos būtina atkreipti dėmesį
„Ilgalaikės dehidratacijos simptomai yra vidurių užkietėjimas, išsausėjusi oda, nuovargis, raumenų silpnumas, galvos skausmai, taip pat to pasekmė gali būti inkstų akmenys ar šlapimo takų infekcijos.
Jei dažnai jaučiate troškulį, jūsų šlapimas labai tamsus, retai vaikštote į tualetą ir kenčiate galvos skausmus, visa tai gali būti lėtinės dehidratacijos požymiai“, – teigė Andy.
NHS taip pat paantrina, kad dehidrataciją gali išduoti:
- Stiprus šlapimo kvapas;
- Galvos skausmas ar svaigimas;
- Nuovargis;
- Burnos, lūpų ir liežuvio sausumas;
- Akių išsausėjimas.
Andy teigė, kad svarbu „klausytis savo kūno“, kai kalbama apie tai, kiek vandens turėtume išgerti per dieną.
„Nėra vienos visiems tinkančios taisyklės, ar būtina gerti vandenį ryte, taip pat nėra nustatyto kiekio, kiek jo reikėtų išgerti.
Tačiau daugelis žmonių atsibudę jaučia didesnį ar mažesnį troškulį, todėl būtų protinga įsiklausyti į savo organizmą ir atsigerti, jei jaučiate poreikį.
Apskritai, jei atsibudę jaučiate troškulį, o kai ryte šlapinatės iš pat ryto, šlapimas būna tamsios spalvos, tai yra požymiai, kad jums trūksta skysčių ir reikėtų jais papildyti organizmą“, – aiškino ekspertas.
Sveikatos priežiūros ekspertai rekomenduoja per dieną išgerti bent nuo šešių iki aštuonių stiklinių vandens arba kitų skysčių, pavyzdžiui, arbatos.
„Daugeliui žmonių reikėtų stengtis per dieną išgerti tiek skysčių, kad jų šlapimas būtų permatomas, šviesiai gelsvos spalvos“, – teigė NHS specialistai.
Daugiau skysčių reikėtų gerti nėščiosioms, maitinančioms krūtimi, taip pat esantiems karštoje aplinkoje, ilgą laiką užsiimantiems aktyvia fizine veikla, sergantiems arba sveikstantiems po ligos.