• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiomis dienomis apie hepatito B virusą kalbama vis dažniau ir garsiau, mat kasmet susiduriama su didžiuliu skaičiumi šios ligos atvejų tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje. Tad svarbu žinoti, kaip susergama šiuo virusu ir kokie būdai gali padėti jo išvengti.

Šiomis dienomis apie hepatito B virusą kalbama vis dažniau ir garsiau, mat kasmet susiduriama su didžiuliu skaičiumi šios ligos atvejų tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje. Tad svarbu žinoti, kaip susergama šiuo virusu ir kokie būdai gali padėti jo išvengti.

REKLAMA

Naujienų portalo tv3.lt skaitytojams apie hepatitą B plačiau papasakoti sutiko vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Ieva Sauserytė.

Specialistė pasakojo, kad apie hepatitą B, visų pirma, svarbu žinoti, kad jis priklauso kepenis paveikiančių ir jose uždegimą sukeliančių virusų grupei.

Pasak jos, hepatitas B yra dažniausiai visame pasaulyje pasireiškianti kepenų infekcija, su kuria kovoja ne viena šalis.

„Užsikrėtus šiuo virusu, žmogaus imuninė sistema pradeda pamažu naikinti kepenų – gyvybiškai svarbaus organo – ląsteles.

REKLAMA
REKLAMA

Infekcija būna ūminė ir lėtinė – ūmine ligos forma susirgęs žmogus įprastai pasveiksta per keletą mėnesių, tačiau kai kuriais atvejais gali išsivystyti lėtinė hepatito B forma, galinti tęstis ir visą likusį gyvenimą“, – apie hepatitą B pasakojo I. Sauserytė.

REKLAMA

Užsikrėtimo būdai

Pašnekovė pokalbio metu pateikė įdomių detalių apie hepatitą B. Pasak jos, remiantis naujausiais Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, daugiau nei 250 milijonų žmonių gyvena sirgdami hepatito B infekcija.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, Lietuvoje šis skaičius siekia net 80 tūkstančių žmonių.

Dėl to I. Sauserytė atskleidė, kokiais būdais galima užsikrėsti hepatitu B. Pasak jos, užsikrečiama yra per viruso nešiotojus.

REKLAMA
REKLAMA

„Šia liga galima užsikrėsti tik per viruso nešiotojo kūno skysčius, pavyzdžiui, lytinio akto metu, dalijantis užkrėstais švirkštais, kraują ar žaizdų paviršių lietusiais daiktais, pavyzdžiui, skutimosi peiliuku, manikiūro įrankiais, nesterilizuota tatuiruočių darymo technika. Taip pat motina infekciją gali perduoti atžalai gimdymo metu“, – atskleidė specialistė.

Pasak I. Sauserytės, įdomu ir tai, kad kartu su kūno skysčiais virusas ant įvairių paviršių, jeigu šie nėra valomi ar sterilizuojami, gali išlikti net iki savaitės laiko.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taip pat įdomu, kad didesnis pavojus yra jauniems žmonėms, kurie užsikrečia hepatitu B, nes infekciją tampa sunkiau gydyti:

„Tada kyla didesnė lėtinės formos išsivystymo grėsmė. Neretai dėl dar nesusiformavusios imuninės sistemos, vaikai tampa lėtinio hepatito B taikiniu.“

Hepatito B simptomai

Šis klastingas virusas yra pavojingas ir tuo, kad, pasak I. Sauserytės, nemaža dalis užsikrėtusiųjų apskritai nejaučia jokių viruso požymių.

REKLAMA

Dėl to hepatitas B gali virsti tikra problema, nes kol virusas veši organizme ir žengia tolyn, žmogus nė neįtaria, kad juo serga.

„Labai didelė dalis užsikrėtusiųjų nejaučia jokių išskirtinių simptomų, todėl net neįtaria, kad jų organizmą pamažu naikina hepatito B virusas.

Jei žmogus visgi jaučia ligos simptomus, neretai juos palaiko kitos infekcijos požymiais, kadangi pirmieji hepatito B simptomai gali priminti nemažai skirtingų ligų“, – aiškino specialistė.

REKLAMA

Vis tik, virusui jau pažengus galima jį įtarti pagal kelis pasireiškiančius simptomus. Pasak I. Sauserytės, vieni iš jų pasireiškia dažniau, kiti – rečiau.

„Užsikrėtus, po kurio laiko gali pasireikšti karščiavimas, sąnarių skausmai, silpnumas ir energijos stoka, pilvo skausmai, pykinimas ar vėmimas, prastas apetitas.

Rečiau arba dar vėliau pasireiškia pažeistų kepenų simptomai, tokie kaip gelta ar dilgėlinė, tamsus šlapimas, šviesios išmatos, patinimai pilvo zonoje“, – išvardijo ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Hepatito B pasekmės ir gydymas

Prakalbus apie hepatito B pasekmes, vaistininkė teigė, kad laiku pastebėtas virusas organizmui pakenkti negali ir nepalieka didesnių pasekmių.

Vis tik, kadangi dažnai jis aptinkamas jau tik pažengusioje stadijoje, hepatitas B kelia įvairias rizikas susirgti sunkiomis ligomis.

„Jei į infekciją sureaguojama gana greitai, neleidžiant jai komplikuotis į lėtinę ligą, didesnių pasekmių gali ir nebūti. Tačiau išsivysčius lėtiniam hepatitui B, gali kilti daug pavojingų rizikų“, – aiškino I. Sauserytė.

REKLAMA

Ji išvardijo kelias ligas, kurios gali užpulti organizme pažengus hepatito B virusui. Pasak I. Sauserytės, tuomet jau kyla rimtų problemų.

„Hepatitas B yra siejamas su kepenų vėžio išsivystymu, kepenų ciroze, kepenų nepakankamumu bei hepatitu D. Visos šios ligos reikalauja sudėtingų gydymo procesų, nuolatinio stebėjimo ir netgi gali tapti mirties priežastimi.

REKLAMA

Sergant hepatitu B, kyla įvairių kepenų ligų, tokių kaip kepenų cirozė, nepakankamumas ar net vėžys, rizika“, – įspėjo ji.

Pasak jos, dažnu atveju su šiuo virusu kovoja pats organizmas ir jo imuninė sistema, o tam, kad būtų galima palengvinti simptomus, neretai išrašomi vaistai.

Vis tik, jeigu imunitetas neįveikia hepatito per pusmetį, tuomet diagnozuojamas lėtinis hepatitas B. Tuomet liga yra kontroliuojama vaistais, gyvenimo būdo pokyčiais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

I Sauserytė ivardijo, kad gyvenimo būdo pokyčiai apima alkoholio atsisakymą, būklės stebėjimą, vakcinaciją nuo kitų hepatitų.

Hepatito B prevencija

Vaistininkė pokalbio metu taip pat prabilo apie tai, kad nuo hepatito B galima save apsaugoti visai nesudėtingu būdu.

Pasak jos, tai – skiepas nuo hepatito B, kuris yra veiksmingas ir atliekamas visiems naujagimiams.

„Patikimiausiu būdu apsisaugoti nuo hepatito B galima pasiskiepijant. Lietuvoje nuo 1998 metų hepatito B vakcinacija gali būti atliekama visiems naujagimiams.

REKLAMA

Galima skiepytis tiek vakcina konkrečiai nuo hepatito B arba kombinuota vakcina, pavyzdžiui, nuo hepatito A ir B“, – paaiškino ji.

Anot jos, pakartotinis pasiskiepijimas yra rekomenduojamas tiems, kurie susiduria su silpnu imunitetu, sergant inkstų ligomis arba užsikrėtus ŽIV.

Ji pasakojo, kad turint įtarimų, kad buvo sąlytis su virusu, vertėtų greitai kreiptis į gydytoją, mat tokiais atvejais neretai rekomenduojama darkart pasiskiepyti.

„Taip pat svarbu naudoti apsaugos priemones lytinių santykių metu, prieš vykstant į tolimas šalis pasidomėti, kokie skiepai ten yra rekomenduojami“, – įspėjo vaistininkė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų