Tūkstančiai žmonių kasmet patenka į ligonines dėl mažo geležies kiekio. Daugybė žmonių susiduria su šia problema, kurios mastas vis didėja.
Geležis suteikia mums jėgų ir energijos kasdieniame gyvenime, aiškina dr. Ferrras Alvanas, hematologas, rašo express.co.uk.
„Geležis būtina hemoglobino, kuris yra raudonųjų kraujo kūnelių sudedamoji dalis, pernešanti deguonį į visą organizmą, gamybai.
Jei geležies nepakanka, organizmas sunkiai gamina pakankamai sveikų raudonųjų kraujo kūnelių, todėl atsiranda nuovargis, sutrinka imuninės sistemos veikla ir gresia net komplikacijos, kurios gali atsiliepti širdžiai“, – kalbėjo hematologas.
Geležies trūkumo simptomai
Tačiau jei geležies kiekis sumažėja, tai ne visada iš karto pastebima, todėl daugeliui žmonių gali trūkti šio būtino mineralo, o jie to gali nė nesuprasti. Taigi kokie požymiai išduoda geležies trūkumą?
* Pajuodę paakiai, lūžinėjantys nagai, slenkantys, silpni plaukai. Nemanykite, kad pajuodę paakiai – tik prasto išsimiegojimo požymis. Jei nagai yra ploni, lūžinėja, nekaltinkite gelinio lakavimo ir nekeikite šampūno, jei plaukai prarado blizgesį ir ėmė lūžinėti, trupėti.
„Pajuodę paakiai, lūžinėjantys nagai, plaukų slinkimas ar jų būklės suprastėjimas – tai fiziniai požymiai, kurie gali rodyti, kad trūksta geležies“, – sako dr. F. Alvanas.
Esant geležies trūkumui, hemoglobino kiekis yra mažas, o tai reiškia, kad organizmo audiniai negauna pakankamai deguonies. Kadangi oda aplink akis yra ploniausia visame kūne, deguonies trūkumo poveikis čia labiau pastebimas, todėl paakiai atrodo pajuodę.
„Nagų ir plaukų ląstelės negali veiksmingai atsinaujinti, jei organizme labai sumažėjusios geležies atsargos. Organizmas teikia pirmenybę būtiniausioms funkcijoms atlikti, todėl, kai geležies atsargų trūksta, pirmieji jos trūkumo požymiai dažnai pasireiškia ne gyvybiškai svarbiose srityse, pavyzdžiui, plaukuose ir naguose“, – pridūrė gydytojas.
* Nerimo jausmas. Gali būti, kad jaučiate didesnį nerimą nei įprastai arba sunkiai išlaikote dėmesį. Dr. F. Alvanas sako, kad nuotaikos pokyčiai yra dar viena galima geležies trūkumo pasekmė:
„Geležis yra labai svarbi smegenų veiklai, todėl mažas jos kiekis gali sukelti tokius simptomus kaip dirglumas, prasta koncentracija ir nerimas, depresija.“
* Nuovargis, išsekimas. Lengva numoti ranka ir pasakyti, kad išsekimo jausmas yra šiuolaikinio gyvenimo būdo padarinys, tačiau jei reguliariai nueinate miegoti anksti ir atsikėlę ryte vis tiek nesijaučiate pailsėję, dėl to gali būti kaltas geležies trūkumas.
„Didelį nuovargį gali būti sunku įvertinti, nes daugelis iš mūsų gyvena įtemptą gyvenimą ir patiria stresą. Tačiau jei nuovargis yra nuolatinis ir nepraeina pailsėjus, tai gali būti geležies trūkumo požymis“, – įspėja hematologas.
* Galvos svaigimas. Jei fizinio aktyvumo, net ir neintensyvaus, metu jums sutrinka kvėpavimas arba svaigsta galva, tai gali būti ženklas, kad jūsų organizme yra mažai geležies. Taip pat silpnumas ar galvos svaigimas gali būti susiję su anemija (mažakraujyste)., kai organizme nepakanka raudonųjų kraujo kūnelių deguoniui pernešti per visą kūną.
Gydytojas pabrėžia, kad į šiuos požymius svarbu nenumoti ranka: „Tokie simptomai, kaip galvos svaigimas, širdies permušimai, dusulys ar nuolatinis nuovargis turėtų paskatinti kreiptis į gydytoją. Jei pajutote šiuos požymius, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją, nes ankstyva intervencija gali užkirsti kelią būklės pablogėjimui.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!