Kraujo vėžys yra trečias pagal mirtingumą Jungtinėje Karalystėje ir penktas pagal sergančiųjų skaičių. Remiantis oficialiais duomenimis, daugiau nei 40 000 žmonių per metus išgirsta kraujo vėžio diagnozę, rašo express.co.uk.
„Macmillan Cancer Support“ aiškina: „Greičiau besivystanti leukemija, pavyzdžiui, ūminė mieloidinė leukemija arba ūminė limfoblastinė leukemija, dažniau sukelia simptomus, kurie pasireiškia per keletą savaičių.
Žmonės paprastai suserga gan greitai. Daugelį ūminės leukemijos simptomų sukelia leukemijos ląstelės, užpildančios kaulų čiulpus. Tai reiškia, kad sveikos ląstelės nebepatenka į kraują, kaip įprasta“.
Svorio pokyčiai, patinę limfmazgiai, padidėjusios kepenys
Ši kraujo liga gali pasireikšti įvairiausiais būdais. Pats dažniausias yra dramatiški svorio pokyčiai, taip pat patinę limfmazgiai ir padidėjusios kepenys. Dar pasitaiko kraujo bėgimo iš nosies, nes kaulų čiulpuose esančios ląstelės neleidžia formuotis kraujo krešėjimą skatinančioms ląstelėms. Su kraujo vėžiu taip pat siejamos odos kraujosruvos ir bėrimai.
Sveikatos organizacija „Blood Cancer“ paaiškina: „Kraujosruvos dažniausiai prasideda nuo paraudusių dėmelių, kurios ima keisti spalvą ir su laiku tamsėti. Jos paprastai būna jautrios. Ant tamsios odos tokias kraujosruvas pastebėti gali būti sunkiau, tačiau jos galiausiai vis tiek pasirodo, nes yra tamsesnės už aplink esančią odą.
Bėrimai dažniausiai būna smulkių spuogelių ar didesnių dėmelių sankaupos. Ant tamsios odos jos gali atrodyti violetinės spalvos ar tiesiog tamsesnės už aplink esančią odą. Ant šviesesnės odos jos paprastai atrodo raudonos ar violetinės. Tokią kraujosruvą ar purpurą paspaudus ji neišblykšta“.
Vis dėlto, medikai primena, kad daugelis žmonių, pastebėjusių čia išvardintus simptomus, kraujo vėžiu neserga. Vėžio simptomai paprastai yra abstraktūs, o didelė dalis organizme vykstančių pokyčių labai primena kitokių, lengvesnių negalavimų požymius. Tačiau nerimas kyla tada, kai simptomų negalime paaiškinti – būtent todėl svarbu išsiaiškinti, kas juos sukelia, net jei tai bus vien tam, kad būtų ramiau.
Kaip užkirsti kelią kraujo vėžiui
Kaip ir daugelio kitų vėžio formų atveju, kraujo vėžys reiškia kraujo ląstelių DNR pakitimus, dėl kurių ląstelės pradeda elgtis nenormaliai.
Riziką susirgti kraujo vėžiu didina kai kurie faktoriai – pavyzdžiui, tam tikrų chemikalų bei radiacijos poveikis, tačiau didelė dalis kraujo vėžio atvejų aiškinama tam tikromis tautinėmis grupėmis, lytimi ir amžiumi.
Skirtingai nei kitų vėžio formų atvejais, kraujo vėžiui gyvenimo būdas bei mityba turi nedaug įtakos. Reguliarus sportas ir sveika mityba visgi padeda apsisaugoti nuo didelės dalies vėžio formų.