Kas yra bazalioma
Bazalinių ląstelių karcinoma, arba bazalioma, – tai lėtai augantis odos vėžys, atsirandantis paviršiniame odos sluoksnyje. Jeigu ši onkologinė liga diagnozuojama anksti, ji yra nesunkiai pagydoma. Į kitus organus išplinta itin retai, tačiau išsiskiria nenuspėjama eiga – gali augti lėtai, protarpiais suaktyvėti, smarkiai išplisti ir vėl regresuoti.
Santaros klinikų Onkologijos chemoterapijos skyriaus vedėja, gydytoja onkologė chemoterapeutė Skaistė Tulytė teigia, kad didžiausią riziką susirgti bazalioma sukelia ultravioletinių spindulių poveikis.
Rizika susirgti padidėja sulaukus 50 m., o 75 m. ir vyresniems asmenims tikimybė susirgti bazalioma yra penkiskart didesnė.
Bazalioma taip pat gali atsirasti ir sergant ligomis, kurių metu sutrinka imuninės sistemos veikla, pavyzdžiui pacientams, kuriems buvo atlikta transplantacija, taip pat asmenims, infekuotiems ŽIV.
Svarbiausia – laiku atpažinti
Labai svarbu laiku atpažinti pirmuosius bazaliomos požymius. „Tai gali būti maži, dažniausiai odos atspalvio ar švelniai rožiniai mazgeliai, papulės su paviršinėmis išsiplėtusiomis kraujagyslėmis telangiektazijomis, aptinkami ant veido ir kaklo.
Negydant mazgas didėja, plinta gilyn ir jo centre fomuojasi opelė, iš kurios gali pakraujuoti, formuotis šašas. Nors šie mazgeliai dažniausiai atsiranda veido srityje, trečdaliu atvejų ant nosies, jų gali atsirasti ir ant lytinių organų, perianalinėje srityje“, – teigia medikė.
Bazalioma kartais painiojama su melanoma. Melanomą paprastai galima atpažinti iš apgamų pakitimų, ji neužauga tokia didelė kaip bazalioma, tačiau itin anksti ir greitai plinta į limfmazgius, vidaus organus. Tai itin agresyvi vėžio forma, dažnu atveju sukelianti mirtinas komplikacijas.
Diagnostika ir gydymas
Bazaliomos gydymas priklauso nuo paciento amžiaus, bendros sveikatos būklės ir naviko vietos. Dažniausiai piktybinį darinį dermatologai pašalina chirurgiškai, kai pažeistos sudėtingesnės vietos –plastikos chirurgai.
Jeigu chirurginės intervencijos metu gali būti pažeistas per didelis plotas ar paciento būklė neleidžia jos atlikti, taikoma spindulinė terapija. Paviršiuje susiformavusioms mažo skersmens bazaliomoms gydyti galima naudoti specialų kremą, fotodinaminę terapiją.
Tam tikrais atvejais, kuomet liga jau pažengusi, neoperabili ar metastazavusi, gali būti taikoma sisteminė taikinių terapija. Anot S.Tulytės, nustatyta, kad daugiau nei 90 proc. šia liga sergančių pacientų būna pakitęs vadinamasis Hedgehog signalinis kelias, kurio pakitimai skatina bazaliomos atsiradimą.
Pažengusią ligą Santaros klinikų medikai jau kelis metus gydo taikinių terapijos preparatu, kuris selektyviai slopina pakitusį signalų perdavimą Hedgehog kelyje.