Aronijos, garsėjančios savo karstelėjusiu skoniu, yra auginamos kai kuriose Anglijos vietose ir naudojamos pyragams bei kokteiliams, rašo express.co.uk.
Tačiau pastaraisiais dešimtmečiais aronijos patraukė medicinos ekspertų dėmesį dėl savo stiprių priešvėžinių ir fitocheminių medžiagų.
Žurnalo „Nutrition and Cancer“ ataskaitoje teigiama: „Aronijose ypač daug fitocheminių medžiagų ‒ antocianino ir fenolio rūgščių“.
Antocianinas, pigmentas, kuris suteikia aronijai išskirtinę sodriai raudoną ir violetinę spalvą, gali apsaugoti nuo tokių ligų, kaip vėžys. Tiesą sakant, aronijos yra vienas iš turtingiausių augalinių antioksidantų šaltinių, kartu su mėlynėmis ir brokoliais.
Antioksidantai yra svarbūs, nes jie pašalina laisvuosius radikalus iš organizmo ląstelių ir apsaugo nuo oksidacijos, kuri yra daugelio ligų pirmtakas, daromos žalos.
Atskleidė uogų naudą
Viename tyrime, paskelbtame žurnale „Nutrition and Cancer“, mokslininkai nustatė, kad vaisiuose esantys antocianinai (antioksidantai) ypač veiksmingai sumažino gaubtinės žarnos vėžio riziką.
Tyrimas parodė, kad 50 mg aronijos ekstrakto 60% sumažino gaubtinės žarnos vėžio ląstelių augimą jau po 24 valandų.
Vėžį slopinantis poveikis yra siejamas su stipriu antioksidaciniu aktyvumu, kuris pasirodė esąs naudingas, kovojant su kelių rūšių vėžiu.
Tiesą sakant, 2009 m. atliktas tyrimas parodė, kad uogų ekstraktai mažina oksidacinį stresą, susijusį su krūties vėžiu. Tyrimas, paskelbtas žurnale „Planta Medica“, parodė, kad aronijų ekstraktas gali sumažinti kenksmingų superoksido laisvųjų radikalų skaičių kraujo mėginiuose, paimtuose iš krūties vėžiu sergančių pacienčių.
Nors daugybė tyrimų parodė, kad antocianinas gali slopinti virškinimo trakto vėžį, yra įrodymų, kad vietinis antioksidantų vartojimas taip pat gali slopinti odos vėžį. Tačiau ar aronijos apsaugo nuo odos vėžio, kai naudojamos lokaliai, dar reikia išsiaiškinti.
Reikalingi tolimesni tyrimai
Dabartiniai įrodymai apie ryšį tarp aronijos ir vėžio gali būti riboti, tačiau jie pabrėžia, kad jį verta nuodugniau ištirti. Be to, dabartinis įrodymas, kad aronijos gali sumažinti storosios žarnos vėžio riziką, dar nereiškia, kad galima išvengti visų vėžio formų.
Kai kurie vėžio rizikos veiksniai, pavyzdžiui, senėjimas ar genetinis polinkis sirgti šia liga, nėra kintami. „Cancer Research UK“ duomenimis, vėžio prevencijai svarbu nerūkyti, išlaikyti sveiką svorį ir subalansuotai maitintis.
Liga atsiranda dėl DNR pažeidimo, kuris kaupiasi laikui bėgant, ir kuo anksčiau ši žala pastebima, tuo didesnės galimybės išgyventi.
Štai kodėl sveikatos priežiūros specialistai pataria visiems, turintiems neįprastų kūno pokyčių, tokių kaip gumbai, nepaaiškinamas svorio kritimas ar naktinis prakaitavimas, atvykti apžiūrai, kol liga dar nespėjo išplisti.