Trijų karalių diena sausio šeštąją yra minima ne be reikalo. Remiantis legenda, sužibus ryškiai žvaigždei danguje, Trys karaliai gavo žinią apie Atpirkėjo gimimą ir suskubo jo aplankyti.
Etnologas Libertas Klimka tv3.lt portalui pasakojo, kad būtent ši diena yra tarpušvenčio pabaiga ir žiemos švenčių ciklo paskutinė diena.
„Senais laikais kaimuose tapo populiaru laikotarpį tarp Šv. Kalėdų ir Trijų karalių šventės vadinti tarpušvenčiu. O būtent per Tris karalius buvo manoma, kad diena pailgėja per „gaidžio žingsnį“, – tikina etnologas.
Senų šaknų šventė
Trijų karalių diena kaip šventė pradėta minėti dar XII amžiuje, kai Trijų karalių palaikai buvo perkelti į Kelno katedrą. Pasak etnologo L. Klimkos, lietuviai šį kultą propagavo savaip.
„Dažniausiai trys vaikinai persirengdavo trimis karaliais, pasidarydavo popierines karūnas ir su vedliu eidavo per kaimą sveikinti kaimynus. Apskritai, trijų karalių šventės šaknys yra labai gilios. Jeigu lygintume su kitų kraštų papročiais, pastebėtume, kad ji turi krikščionišką turinį.
Pavyzdžiui, skandinavai tiki, kad dvasios, kurios per Kūčias viešėjo savo namuose, būtent šią dieną grįžta į savo anapusinį pasaulį“, – pasakoja etnologas ir paaiškina:
„Todėl ant durų yra dedami ženklai, kad dvasios nebesilankytų namuose ir sugrįžtų tik kitais metais. Lietuviai taip pat labai tiki, kad per Kūčias esame kartu su savo protėviais“.
Patartina nupuošti eglę šiandien
Etnologo teigimu, būtent šią dieną patartina paruošti gražesnę vakarienę, pabūti kartu su šeima ir pasidžiaugti naujais metais. Na, o daugeliui lietuvių ši šventė yra siejama taip pat ir su kalėdinės eglės nupuošimu.
Paklausus L. Klimkos, ar tikrai būtent šią dieną privalome atsisveikinti su kalėdiniais papuošimais, etnologas tikina, kad nors ir nėra blogai eglutę laikyti namuose ilgiau, vis dėlto viskam turi būti savos ribos.
„Kalėdinė eglė nėra sena tradicija, tačiau labai gražiai prigijo atsisveikinimas su ja. Ankstesniais laikais vaikai džiaugdavosi, kad galėdavo nupuošti meduolinius žaislus nuo eglės – tai buvo kalėdinės dovanos. Ši atsisveikinimo šventė – pagarba medžiui ir gamtai“, – sako L. Klimka ir ragina atsisveikinti su eglute būtent šiandien:
„Nėra blogai eglutę laikyti ilgiau, jei jos būna pasodintos į vazoną ir laistomos. Bet labai ilgai laikant namuose eglę, ji vėliau sunkiai prigija. Kiekviena šventė turi savo ribas ir tų ribų reikia paisyti. Atsisveikinkime su savo egle būtent per Tris karalius”.