• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Širdies lašai – viena populiariausių prekių Lietuvos vaistinėse. „Camelia“ vaistininkas Rimvydas Blynas pastebi, kad šio vaisto kasdien jo atstovaujamas vaistinių tinklas parduoda vidutiniškai po 1–2,5 tūkst. vienetų. Nors atrodo, kad daugelis žmonių širdies lašus vartoja pagal paskirtį, vis tik išaiškėjo viena bėda – kai kurie žmonės širdies lašų trinktūrą vartoja norėdami apsisvaiginti. Kitaip tariant, kaip alternatyvą stipriesiems gėrimams.

Širdies lašai – viena populiariausių prekių Lietuvos vaistinėse. „Camelia“ vaistininkas Rimvydas Blynas pastebi, kad šio vaisto kasdien jo atstovaujamas vaistinių tinklas parduoda vidutiniškai po 1–2,5 tūkst. vienetų. Nors atrodo, kad daugelis žmonių širdies lašus vartoja pagal paskirtį, vis tik išaiškėjo viena bėda – kai kurie žmonės širdies lašų trinktūrą vartoja norėdami apsisvaiginti. Kitaip tariant, kaip alternatyvą stipriesiems gėrimams.

REKLAMA

Vaistininkas Rimvydas Blynas pasakoja, kad širdies lašų pardavimai nežymiai pakyla ir vasaros laikotarpiu, ypatingai, karštomis dienomis, kai pacientai, sergantys širdies ir kraujagyslių ligomis, susiduria su padažnėjusiais širdies veiklos sutrikimais.

Perka po 1–2 buteliukus: į namus, į sodą

Šiltojo sezono metu širdies veiklos pablogėjimą neretai sukelia padidėjęs prakaitavimas, galūnių tinimas, padidėjęs apkrovimas širdžiai. „Todėl širdies lašai yra vieni populiariausių vaistų nestipriems širdies veiklos negalavimams gydyti“, – priduria R. Blynas.

REKLAMA
REKLAMA

Paprastai šį preparatą perka vyresnio amžiaus pacientai, turintys lėtinių širdies ir kraujagyslių ligų, rečiau – tie, kuriems sutrikimai atsiranda retai arba tik kai pasijaučia blogai. Vaistininkas sako, kad vaistas populiarus dar ir dėl to, kad jam nereikia recepto ir šis gana greitai padeda nestipriems sutrikimams, kuriuos sukelia stresas ar per dažnas širdies plakimas.

REKLAMA

„Kadangi šiuos vaistus galima įsigyti be recepto, taip pat širdies ir kraujagyslių ligos bei stresinės būsenos šiandien yra gana dažnos – pacientai nėra linkę atskleisti priežasties, kodėl įsigyja šiuos vaistus.

 Visgi, kai kurie žmonės, kuriems širdies ritmo sutrikimo simptomai yra netikėti ar nauji – pasisako priežastį, o tuomet mes rekomenduojame vieną ar kitą preparatą bei, žinoma, gydytojo konsultaciją“, – dalinasi pašnekovas.

REKLAMA
REKLAMA

Vaistininkas R. Blynas sako, kad užsukę į vaistinę pacientai vienu kartu yra linkę įsigyti 1–2 buteliukus širdies lašų, tačiau tik dėl to, kad nereikėtų dažnai vykti į vaistinę, ar turėti vieną namuose, o kitą, pavyzdžiui, sodyboje.

Piktnaudžiavimas širdies lašais

Visgi, kartais nutinka ir taip, kad pacientai piktnaudžiauja širdies lašais, o ir perka juos visai kitu tikslu, nei nurodyta preparato informaciniame lapelyje, norėdami apsisvaiginti:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pasitaiko, kad šiuos preparatus tą pačią dieną, tas pats pacientas perka pas skirtingus specialistus (aut. past. – pagal Sveikatos apsaugos ministerijos įsakymą vienu kartu galima išduoti tik iki 1 mėnesio gydymo kursui) ir tai daro kasdien – tokiais atvejais galima įtarti, kad jie vartojami ne visai pagal paskirtį.

Kai apsilanko pacientas, nuo kurio sklinda alkoholio kvapas – širdies lašų neparduodame. Jei pacientas aiškiai dreba, prastai orientuojasi aplinkoje ar nuo jo sklinda alkoholio kvapas, tai leidžia įtarti, kad alkoholis buvo vartotas didesniais kiekiais ir širdies lašų poreikis atsiranda ne dėl ligos, o dėl to, kad juose esantis alkoholis sumažina alkoholinę abstinenciją ir šiek tiek nuramina per didelį širdies plakimą bei kitus simptomus.

REKLAMA

Vis dėlto, norėčiau pabrėžti, kad tai yra saviapgaulė – juk kai apsinuodijame, tarkime, nuo tam tikro patiekalo, tam, kad sustiprėtume ir pasijaustume geriau, nepuolame jo valgyti vėl.“

Tai, kad žmonės kartais gudrauja ir bando svaigintis širdies lašais, kuriuose yra alkoholio, pasak vaistininko, yra susiję su bendra alkoholio vartojimo problema Lietuvoje. Štai pavyzdžiui, remiantis Lietuvos statistikos portalo duomenimis, legalių grynų alkoholinių gėrimų suvartojimas, tenkantis vienam asmeniui 2022 metais litrais, siekė 9,5 litrus.

REKLAMA

„Lietuva kurį laiką nenutolsta nuo daugiausiai alkoholio suvartojančių šalių sąrašo. Jei vartojame daug alkoholio, tai darome dažnai ir ilgą laiką – natūralu, kad kyla rizika priprasti prie to tiek psichologiškai, tiek fiziškai. Visgi, kiekvienam asmeniui rizika susirgti alkoholizmu yra skirtinga.

Teoriškai, jei per savaitę vyrai suvartoja 50 ir daugiau alkoholio vienetų, kas prilygsta 20 alaus bokalų, o moterys – 35 vienetus alkoholio, kas prilygsta 3,5 butelio vyno, gali kilti alkoholizmo ir su tuo susijusių pažeidimų rizika“, – įspėja ir primena R. Blynas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Būtina vartoti pagal nurodytą paskirtį

Pasiteiravus, ar širdies lašų vartojimas ne pagal paskirtį gali sukelti priklausomybę, vaistininkas teigia: „Teoriškai, alkoholis, kurio yra širdies lašuose, jei vartojamas itin dideliais kiekiais ir dažnai, gali sukelti priklausomybę. Vaistažolių ekstraktai, kurie taip pat yra širdies lašų sudėtyje, tokios rizikos nekelia.“

Kalbėdamas apie priklausomybes ir slypinčius pavojus širdies lašų preparatų vartojime ne pagal paskirtį, pašnekovas primena ir galimus kilti pavojus. Jeigu širdies lašai yra vartojami kita paskirtimi, pasak jo, gerokai ūgteli rizika priprasti prie alkoholio, kas veda į kasdienį jo vartojimą, kepenų, virškinamojo trakto pažeidimus, smegenų pažeidimus, psichologines problemas.

REKLAMA

„Širdies lašai yra vaistas, tinkamas pirmai pagalbai, esant trumpalaikei nervinei įtampai, nedideliems širdies ir kraujagyslių veiklos sutrikimams lengvinti.

Jei minėtos problemos tęsiasi ilgiau, simptomai trukdo kasdieniams užsiėmimams, darbui, veiklai – būtina gydytojo konsultacija bei detalesni ištyrimai, – primena pagrindinę preparato paskirtį vaistininkas. – Pirmąsias tris arba keturias dienas reikia gerti po 20–30 lašų 3–4 kartus per dieną. Vėliau dozę sumažinti ir gerti po 15–20 lašų 2–3 kartus per dieną.

Lašus reikia įlašinti į nedidelį vandens kiekį (maždaug 50 ml) ir išgerti. Jei negalavimai išlieka ilgiau kaip dvi savaites, būtina nustatyti jų priežastį ir prireikus koreguoti gydymą.“

Tai išeina taip kad iškart reikia eit paspsichiatrą,kad kokių raminamų lašiukų gaut ar iškart maišą tablečių nuo ale depresijos...taigi jau viską padarėt su receptais,greit ir valerijonai bus kritikuojami...oman atrodo,kad niekas neperka visokių ten Rami širdis ar pan,brangesnių ,todėl ir keliat triukšmą
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų