Manoma, kad sentinelai yra paskutinė ikineolito gentis pasaulyje ir strėlėmis šaudo į pašalinius žmones, artėjančius prie salos, rašo abc.net.au.
Krikščionių misionierius Johnas Allenas Chau 2018 m. buvo nušautas ir paliktas negyvas paplūdimyje. Prieš tai jis sumokėjo žvejams, kad šie jį nelegaliai nuplukytų į Šiaurės Sentinelo salą, esančią Indijos Andamanų ir Nikobarų saline.
Nepatikėsite, kaip setinelai taip ilgai išlikti atsiriboję nuo išorinio pasaulio.
Kas žinoma apie sentinelus?
Tiesą sakant, labai mažai. Jie apibrėžiami kaip „nuo civilizacijos atsiskyrę žmonės“ – asmenų grupė, kuri gyvena be reikšmingo kontakto su pasauliu.
Jie įsikūrę Šiaurės Sentinelo saloje, Indijos vandenyne, jos plotas yra kiek mažiau nei 60 kvadratinių kilometrų ir ji yra 1200 km nutolusi nuo žemyninės Indijos dalies.
Nuo 1947 m. ši sala priklauso Indijai, tačiau yra pripažinta kaip suvereni valstybė.
Apytiksliais skaičiavimais, Sentinelo gyventojų skaičiuos siekia nuo 50 iki 150, jie turi savo kalbą, kuria nekalba jokie kiti žmonės ir jų kalbos kūrimuisi įtakos neturėjo aplinkinėse salose vyraujančios kalbos.
Jie gyvena medžiodami ir rinkdami gamtos teikiamus turtus ir puola žmones, kurie prisiartina prie jų salos.
Kaip jiems pavyko atsiriboti nuo civilizacijos?
Indijos vyriausybė saugo sentinelus ir gerbia jų norą gyventi atsiskyrus. Uždrausta prisiartinti 3 jūrmyles nuo salos, o 2017 m. Indijos vyriausybė įvedė įstatymus, draudžiančius fotografuoti ar filmuoti Andamanų gentis.
2010 m. Indijos pakrančių apsaugos tarnyba per mėnesį suėmė daugiau nei 100 žvejų iš Birmos, nes šie kėlė pavojų genties gyventojams.
Sentinelai išgyveno viską nuniokojusį 2004 m. įvykusį cunamį Indijos vandenyne ir paleido strėles į Indijos karinio jūrų laivyno sraigtasparnį, kai šis atskrido patikrinti, ar žmonės išgyveno.
Viena iš priežasčių, kodėl jie izoliavosi nuo civilizacijos – genetinio imuniteto stoka įprastoms ligoms, pavyzdžiui, gripui ir tymams.
Ar yra daugiau panašių genčių?
Labdaros grupė „Survival International“, pasisakanti už vietinių genčių žmonių teises, 2013 m. pateikė duomenis, kad visame pasaulyje yra apie 100 genčių, panašių į šią.
Daugelis jų yra Amazonėje, įskaitant Baziliją ir Peru bei Papua Naująją Gvinėją.
„Survival International“ 2013 m. užfiksavo Mashco-Piro genties, gyvenančios Peru, nuotraukas – ši gentis anksčiau retai bendraudavo su išoriniu pasauliu.
Amazonės gentis kentė dėl neteisėto medienos kirtimo ir dujų bei naftos pramonės projektų savo gyvenamojoje vietoje, todėl šios genties žmonės buvo pastebimi vis dažniau.
Kita Andamanų salose esanti gentis – Jarawa – taip pat yra priešiška pašaliniams asmenims, tačiau jų ateičiai kyla grėsmė, nes per jų gyvenamąją teritoriją nutiestas greitkelis.
1971 m. sero Davido Attenborougho dokumentiniame filme „Tuščia vieta žemėlapyje“ buvo užfiksuotas jo bendravimas su Biami gentimi Papua Naujojoje Gvinėjoje. Kaip pranešama, anksčiau ši gentis niekada neturėjo ryšio su išoriniu pasauliu.