Astrologė pasakoja, kad Šv. Martyno diena atsirado tik tuomet, kai buvo pakrikštyta Lietuvos valstybė. Iki to, lapkričio 10-12 dienomis buvo švenčiama žiemos prisikvietimo diena, spėliojama, kokie orai laukia per Kalėdas ir burtais bandoma prisišaukti meilę.
„Manoma, kad tuo periodu žmonės skubėdavo atsikratyti skolų, visai taip, kaip mes dabar prieš Kūčias. Tomis dienomis atsiskaitydavo su samdytais darbininkais, o tie samdiniai, kurie iki naujų metų būdavo nereikalingi, išvažiuodavo namo, o kitus persamdydavo kitiems sezonams“, – pasakoja astrologė.
Paskutiniai rudens darbai
Ta diena buvo laikoma galutinai derliaus nuėmimo diena. Visi darbai iš laukų persikeldavo į pašiūres ar kitas patalpas. Tuo metu moterys pradėdavo pešti žąsis, antis, buvo skerdžiami gyvuliai.
Ši šventė buvo ypatinga piemenėliams, nes tuo metu baigdavosi ganiava. Minėdami šią progą piemenys paskutinį kartą išsikepdavo savo mėgstamą kiaušinienę iš 12 kiaušinių, valgydavo ir prašydavo, kad žiema ateitų greičiau, nes sniegui padengus laukus nebereikės ganyti.
„Šv. Martyno diena įnešė korekciją: šią dieną turtingesni šelpdavo varguolius. Šv. Martynas buvo skurdžių globėjas ir nuo savęs nusitraukęs paskutinį skudurą atiduodavo vargšams. Tačiau dar iki krikščioniškos šventės žmonės dalindavosi maistu, padėdavo kitiems, mainėsi“, – teigia V. Budraitytė.
Vienas iš būdų, kuriuo naudodavosi piemenys norėdami pritraukti žiemą, buvo aplink beržą tris kartus pagal saulės sukimosi kryptį apvesti ožką, kad ši išneštų saulę ir žemė galėtų pailsėti bei kitais metais atnešti gerą derlių.
„Būdavo dar paprotys iki pat naujų metų vaikščioti po kiemus ir giedodavo visokias giesmes arba, kaip vadindavo senovėje, tralialiūškas nuo durų iki durų. Kalėdų laikotarpis prasidėdavo nuo lapkričio 10 ar 11 dienos, būtent nuo ožkos dienos.
Vienuoliktos dienos magija
Žymi astrologė teigia, kad 11 mėnesio (lapkričio) 11 diena savaime yra magiška, nes skaičiaus 11 reikšmė yra „aš Dievas“. O šiais metais ši šventė bus ypatinga stipri, nes per ją sustiprins danguje šviečianti pilnatis.
„Lapkričio vienuolikta diena yra labai mistinė diena pagal savo skaičių reikšmę. Reikia nepamiršti ir to, kad saulė yra skorpione, o kai saulė atsiduria tokioje padėtyje riba tarp ano ir šio pasaulio yra pati ploniausia. Dėl to mes lapkritį ir švenčiam Vėlines, Heloviną. Visas pasaulis švenčia šias dienas, tik jos skirtingai vadinasi“, – sako ji.
Pagal tai, kokie orai yra ožkos dieną, buvo bandoma nuspėti, kokių orų galima laukti per Kalėdas: jeigu lapkričio 11 dieną būdavo pašalę, tuomet per Kalėdas bus buza (skysta purvynė), o jeigu buza – per Kalėdas bus šalčiai ir ledas.
Astrologė juokiasi, kad ši diena merginoms buvo dar viena proga merginoms burtais prisišaukti meilę arba sužinoti, koks jaunikis joms skirtas. Manoma, kad jai jos visą lapkričio 11 dieną nieko nevalgydavo ir negerdavo vandens, o po to turėdavo susapnuoti savo jaunikį.
„Dar vienas burtas, kuris buvo itin mėgstamas merginų, yra toks: mergina pašluoja tą vietą, kur vaikščiojo vaikinas, ir visą, kad ir įsivaizduojamą, smėliuką likusį nuo jo kojų suberia į vazonėlį, o ant viršaus pabarsto medetkų sėklų. Kai šios sudygs, vaikinas daugiau nebeišeis iš tų namų“, – ožkos dienos burtais dalinasi astrologė.