„Nebuvo švilpimo, ošimo ar šūvių garso. Tiesiog trenkė į pastatą ir staiga viskas aptemo. Pastatas sugriuvo“, – sako Tania.
Kovo pradžioje Tania padėjo rūšiuoti drabužius humanitarinės pagalbos automobiliui Černigovo 21 mokykloje į šiaurę nuo Kijevo, kai į pastatą pataikė bomba.
Nors valdžios institucijos neįvardijo mokyklos, BBC galėjo nustatyti konkretų pastatą per „Telegram“ socialinės žiniasklaidos programėlėje paskelbtas nuotraukas.
Rusų lėktuvas bombordavo dvi mokyklas
Vietos valdžia tuo metu pranešė, kad tą dieną rusų lėktuvas bombardavo dvi mokyklas, žuvo devyni žmonės, o keturi buvo sužeisti.
Tanią sprogimo banga parbloškė, o atgavusi sąmonę, ji suprato esanti gyva ir galinti vaikščioti. Ji atsistojo, apsidairė ir pamatė panikos apimtus žmones. Ji taip pat pastebėjo ant grindų gulinčius kūnus, įskaitant moters, kuri stovėjo šalia jos vos prieš kelias minutes.
Išsigandusi Tania parbėgo į namus
Ten ji socialiniame tinkle „Instagram“ paskelbė vaizdo įrašą – vis dar aptekusi krauju ir matomais veido sužalojimais – kuriame ji paaiškino, kas nutiko.
„Buvau 21-oje mokykloje, kai įvyko sprogimas“, – sako ji vaizdo įraše. „Išgyvenau. Sėkmės visiems. Tikiuosi, kad tau pasisekė labiau už mane. Kodėl aš įrašinėju šią istoriją? Tiesiog toje mokykloje buvo daug vaikų. Nežinau, ar jie išgyveno. Tiesiog nusiųskite šį vaizdo įrašą visiems savo draugams rusams“.
Per kelias valandas vaizdo įrašas išplito Ukrainoje. Vien „Instagram“ tinkle vaizdo įrašas sulaukė dešimčių tūkstančių peržiūrų, juo pasidalino ne vienas Ukrainos naujienų tinklalapis.
Tania BBC pasakojo, kad įgijo tūkstančius naujų sekėjų ir „Instagram“ tinkle gavo dešimtis žinučių – kai kurie palaiko, kiti grasina. Tarp jai rašiusiųjų buvo ir žmonių iš Rusijos. Kai kurie jų atsiprašė už Rusijos valdžios veiksmus. Tačiau kiti nepatikėjo jos istorija ir vadino ją „išgalvota“.
Kaltinimai klastote
Netrukus Tanios draugai pradėjo siųsti jai ekrano kopijas iš Rusijos ir Baltarusijos žiniasklaidos priemonių, kuriose jos vaizdo įrašas buvo vadinamas prasimanymu.
Šiuose pranešimuose buvo teigiama, kad tai „mokinė“, kad jos veido žaizda netikra, o kraujas ant veido neatrodė natūralus ir kad ji elgėsi per daug „normaliai“ kaip žmogus, ką tik išgyvenęs bombardavimą.
Teiginiai buvo melagingi. Tania nėra jokia „mokinė“ – jai 29 metai, ji, prieš prasidedant karui, dirbo padavėja.
Nuotraukos, kurias ji padarė antrą dieną po išpuolio (pasidalytos su BBC), aiškiai rodo veido sužalojimus, atitinkančius filmuotą medžiagą, kurią ji paskelbė „Instagram“.
Kalbant apie iš pažiūros tvyrančią ramybę, Tania BBC sakė, kad įrašinėjant savo vaizdo įrašą ją ištiko „gilus šokas“.
„Buvau rami ir neišsigandau. Tiesiog buvau sukrėsta. Po kelių valandų mane apėmė isterija. Kitas dvi dienas negalėjau valgyti ir miegoti, tiesiog verkiau. Tai buvo košmaras“, – pasakoja ji.
Kai kuriuose Rusijos pranešimuose taip pat teigiama, kad mokyklos visoje Ukrainoje buvo uždarytos prasidėjus karui, o oro antskrydžio metu mokykloje negalėjo būti daug vaikų.
Tania teigia, kad mokykla buvo naudojama kaip humanitarinės pagalbos surinkimo punktas, o vietos gyventojai ją laikė saugia vieta, todėl kai kurie iš jų buvo atsivežę ten savo vaikus.
Pareigūnai tą informaciją patvirtino. Černigovo regiono valstybės administracijos vadovas Viačeslavas Chausas mums sakė, kad mokyklos rūsys yra atviras, kad vietos civiliai galėtų pasislėpti apšaudymo atveju.