Laidos metu dailininkė, kraštovaizdžio dizainerė Eurika Urbonavičiūtė apžiūrėjusi Rudokų sodą davė patarimų, kaip jį būtų galima patobulinti, kaip genėti augalus.
Ramūnas Rudokas parodė savo sodą
Rudokų sode auga daugelį metų puoselėti dekoratyviniai augalai, tačiau E. Urbonavičiūtė siūlo juos suformuoti taip, kad būtų sukurtos išraiškingos formos, kurios puikiai derės su laisvai augančiais augalais ir sukurs dailų paveikslą.
Genėjimo darbus sode specialistė pradėjo nuo kukmedžių, kuriuos geriausia yra genėti tik po Joninių, kai jie jau būna išleidę visas pirmametes šakeles, ūglius, kai jie pilnai sprogsta, o tada – metas genėti.
„Visada, kai genime augalus, yra viena taisyklė – negalime nugenėti pusę augalo ar daugiau nei pusę, nes jam pritrūks lapelių fotosintezei bei vegetacijai.
Todėl vasarą ir po Joninių galime genėti tik vieną trečdalį šakos, kerpame šakas taip, kad jos gautų saulės šviesos: ne rutuliu, o pusrutuliu, vieną trečdalį šakos ir gražiai pradedame genėjimą.
Visi bijo, jog augalui skauda, tačiau pasikalbėkime su juo, kad jei dabar nesiduosi genimas – mes tave iškasime ir išmesime, o tada jis nebepyks“, – šmaikštauja E. Urbonavičiūtė.
Išgirdęs šį specialistės patarimą, R. Rudokas pasisiūlė augalą pagąsdinti pats ir paėmęs žirkles iš E. Urbonavičiūtės pradėjo „gąsdinti“:
„Nebijok, kukmedi, mes tave išmesime, jei išsigąsi, supyksim ant tavęs.“
Patarimai, kaip genėti augalus
Apželdinimo dizainerė patarė, jog jei genėdami pastebime, kad nukirpome per mažai, tuomet galime pasiimti sekatorių ir ištaisyti klaidas, vieną kitą netobulai nukirptą šakelę.
Į šį specialistės pasisakymą su humoro gaidele sureagavo ir R. Rudokas: „Na, žinot, netobulai nukirptą? Aš darbus dirbu, atvažiuoja čia ir sako netobulai nukirpta.“
Pasižiūrėti, kaip vyksta genėjimo darbai atėjo ir J. Rudokė, o specialistė pagyrė Ramūną: „Pažiūrėkit, kaip jūsų vyras atėmęs iš manęs žirkles suformavo kukmedį.“
Kraštovaizdžio dizainerė priduria, jog pavasarį, kovo mėnesį, augalą galima genėti drastiškiau, kai jis dar miega, o nugenėtas ir dailus kukmedis puikiai tiks su eglute „Conica“. Tokiu būdu galima genėti visus spygliuočius: pušis, puskiparisius.
Specialistė taip pat pataria nugenėti augalų kamienus ir taip atverti grožį, tačiau šmaikštauja, jog medžių būtina atsiprašyti:
„Atsiprašykime medžių, kad juos skriaudžiame. Jiems tik taip atrodo, tačiau mes juos darome mylimais ir patraukliais mums.“
E. Urbonavičiūtės teigimu, po medžių ir kitų augalų genėjimų sunkiausia dalis yra susirinkti šiukšles, o jas palikusi ten, kur jos ir nukrito, specialistė sode pastebėjo dar vieną augalą – pūslenį, kuriam taip pat suteikė dailesnę formą, apnuoginusi jo kamieną. Augalas iš karto sužibo kitomis spalvomis.
Tobulinant pūslenį, tarp specialistės ir Ramūno įvyko šmaikštus dialogas. R. Rudokas prisiminė patarimą, jog augalų reikia atsiprašyti, todėl taip ir padarė:
„Atsiprašom augale, tau bus tikrai geriau, seniuk, tave mylėsim labiau.“
E. Urbonavičiūtė teigia, jog kai augalas yra netvarkingas ir negražus – jis trukdo žmonėms, o Ramūnas prilygino genėjimą su plaukų kirpimu.
„Arboristai pasakytų, jog negražiai formuoju, – tikina specialistė. – Bet aš ne arboristė. Man turi būti gražu vizualiai ir džiuginti akį.“
„Aš irgi ne „fengšuistas“, – juokauja R. Rudokas, o apželdinimo dizainerė priduria, jog ten, kur yra pusiausvyros sutrikimai, reikia patvarkyti augalą ar pašalinti interjero detalę, o tada viskas susiharmonizuoja ir atsiranda fengšui.
„Tavo namuose atsiras fengšui, – kreipėsi R. Rudokas į pasirodžiusią žmoną. – Turėsi jį vesti į lauką, vežti kirptis, fengšui maitinti, jis miegos pas tave lovoje, o ką tada veiksiu aš?“
Justina nusijuokė ir atsakė, jog galės miegoti visi kartu. Na, o E. Urbonavičiūtė užbaigusi visus darbus pajuokavo, jog meistrai valymo darbus palieka žemesniam sluoksniui, o R. Rudokas numojo ranka pasakydamas, jog susitvarkys jie patys.
Daugiau naudingų laidos „Svajonių sodai“ ekspertų patarimų – straipsnio pradžioje esančiame vaizdo įraše.