Mokslininkai ištyrė 133 tūkst. žmonių ir kas dvejus-ketverius metus klausė apie jų mitybą, siekdami nustatyti, ar jie susirgo šia liga.
Įspėja atsisakyti tokios mėsos
Jie nustatė, kad žmonės, kurie kasdien suvalgydavo apie dvi šoninės juosteles arba vieną dešrelę, 13 procentų dažniau susirgdavo demencija, rašo express.co.uk.
Mokslininkai taip pat pastebėjo, kad perdirbtą raudoną mėsą pakeitus žuvimi, demencijos rizika sumažėtų apie 28 procentus.
Valgant paukštieną, pavyzdžiui, vištieną, rizika sumažėtų apie 19 procentų. Alternatyva būtų augaliniai produktai, tokie kaip riešutai, ankštiniai augalai, lęšiai ar pupelės, kurie taip pat sumažintų šios ligos tikimybę 19 procentų, praneša „Daily Mail“.
Harvardo universiteto tyrimo vadovas dr. Danielis Hangas teigė: „Mes nustatėme, kad perdirbta raudona mėsa gali padidinti kognityvinių gebėjimų nuosmukio ir demencijos riziką.
Vis tik gera žinia ta, kad šią riziką galima sumažinti, ją pakeitus sveikesnėmis alternatyvomis, tokiomis kaip riešutai, žuvis ar paukštiena.“
2021 m. tyrimas parodė, kad perdirbtoje mėsoje esantys nitritai gali sukelti „oksidacinį stresą, lipidų peroksidaciją ir uždegiminių citokinų aktyvavimą arba kitus dalykus, galimai susijusius su demencijos vystymusi“.
Taip pat teigiama, kad jei vartosite per daug mėsos, tikėtina, kad jūsų organizme padaugės riebalų rūgščių. Manoma, kad tai yra vienas iš veiksnių, kuris padidina demencijos riziką.
Be to, perdirbtoje mėsoje paprastai būna daug druskos, kuri gali padidinti kraujospūdį.
Tyrime rašoma: „Mūsų išvados rodo, kad perdirbtos mėsos vartojimas gali padidinti demencijos riziką, o neperdirbtos raudonos mėsos vartojimas gali būti susijęs su mažesne rizika.
Apskritai tyrimai papildo vis gausėjantį įrodymų skaičių, kuris sieja mėsą, ypač perdirbtą mėsą, su padidėjusia daugelio neužkrečiamų ligų rizika.“
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!