„Mūsų nosis, gerklė ir ausys yra tarpusavyje susijusi organizmo sistema, todėl infekcijos lengvai plinta iš vienos srities į kitą“, – perspėja Kaišiadorių rajono savivaldybės sveikatos centro otorinolaringologė Viktorija Ašmonė.
Infekcijos lengvai randa kelią į ausis
Ji įsitikinusi, kad ilgiau kaip savaitę trunkanti sloga ar kitos peršalimo ligos neturėtų būti nurašomos kaip lengvas negalavimas. Tuo labiau medikė nepataria gydytis liaudies metodais. Savo praktikoje V. Ašmonei teko rasti netgi užsilikusių ausyje žolelių.
Peršalimas ir kitos viršutinių kvėpavimo takų infekcijos gali blokuoti oro cirkuliaciją vadinamuoju Eustachijaus vamzdeliu, kuris jungia vidurinę ausį su nosiarykle. Kai šis vamzdelis užblokuojamas gleivėmis, oras nebegali laisvai cirkuliuoti, ir tai lemia padidėjusį spaudimą ausyje, skelbiama pranešime spaudai.
Dėl to gali vystytis įvairios ausų ligos, tokios kaip ūminis vidurinės ausies uždegimas (otitas). „Užsitęsus peršalimo ligoms, patarčiau kreiptis į šeimos gydytoją, o jiems pravartu siųsti otorinolaringologo (LOR) konsultacijai“, – pataria V. Ašmonė.
Dažnai kenčia vaikai
Peršalimas dažniausiai sukelia vidurinės ausies uždegimą, o išorinės ausies negalavimai labiau būdingi vasaros malonumams, kai po maudynių vandens telkiniuose pasigaunamos infekcijos. Šią būklę gali lydėti ausies paraudimas, skausmas, išskyros iš ausies kanalo, niežulys ir patinimas.
Virusai ar bakterijos iš nosiaryklės lengviausiai randa kelią į ausis pas vaikus. „Pas juos kanalas, jungiantis nosiaryklę su ausimis, yra trumpesnis, todėl ir infekcijai ten plisti lengviau“, – aiškina V. Ašmonė.
Mažyliams uždegimas gali sukelti irzlumą, neramų miegą, apetito praradimą. Labai maži vaikai dažnai tampa irzlūs, gali atsisakyti valgyti ir prastai miegoti. Infekcija paprastai sukelia ir stiprų ausies skausmą.
Priežasčių gali būti ir daugiau
Ausies skausmą gali lemti ryklės ir tonzilių uždegimai, pūliniai ryklės srityje, gerklų ir trachėjos patologijos. Kartais skausmas į ausį gali plisti dėl gastroezofaginio refliukso ligos.
Kita ausies skausmo priežastis – trišakio nervo neuralgija. Šis skausmas paprastai pasireiškia kaip staigus, intensyvus priepuolis, kuris plinta iš veido į ausį, o jį gali išprovokuoti įvairios kasdienės veiklos, tokios kaip valgymas, kalbėjimas ar net kosulys.
Pasitaiko, kad ausų skausmą sukelia smilkininio apatinio žandikaulio sąnario sutrikimai, burnos ertmės ir dantų problemos, burnos gleivinės opos ar net dantų augimas, ypač mažiems vaikams. Todėl siekiant nustatyti tikslią skausmo priežastį gali prireikti ne vieno specialisto: LOR gydytojo, odontologo, veido ir žandikaulio chirurgo, neurologo.
Ausyje randa ir žolelių
Otorinolaringologė, kalbėdama apie savo patirtį su pacientais, pastebi, kad sunegalavus vaikui tėvai dažniausiai elgiasi teisingai ir kreipiasi į medikus, tuo tarpu kai kurie suaugę pacientai ateina prieš tai bandę gydytis liaudiškais metodais.
V. Ašmonės teigimu, tai gali pridaryti tik daugiau bėdų. „Pavyzdžiui, turėjau pacientę, kuri ausies maudimą mėgino malšinti augalo, vadinamo jeronimu, lapais. Konsultacijos metu ausies landoje stebėjau jau išdžiūvusią vaistažolę, kuri dirgino odą“, – pasakojo ji.
Kai kada pacientai atvyksta suvartoję kelis antibiotikų kursus, nors virusinių infekcijų atvejais gydymas dažniausiai apsiriboja simptomų malšinimu.
V. Ašmonės teigimu, regionuose gyvenantiems pacientams nebūtina vykti į dideles gydymo įstaigas didmiesčiuose. Reikalingą diagnostikos įrangą ir specialistus paprastai turi ir rajonų savivaldybių sveikatos centrai.
„Pavyzdžiui, Kaišiadorių rajono savivaldybės sveikatos centre LOR specialistai gali tiksliai ištirti ausų, nosies ir gerklės būklę lanksčiu fibroskopu, kai šie organai aiškiai matomi dideliame ekrane. Taip pat mūsų medikai, esant reikalui, atlieka operacijas, taiko kitas modernias medicinos metodikas ir technologijas“, – tikino otorinolaringologė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!