REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Neseniai atlikėja Ineta Puzaraitė-Žvagulienė socialiniame tinkle pasidalijo džiugia žinia – jos kalytė Spurga atsivedė 9 šuniukus. Nors šeimai tai ir buvo didelis netikėtumas, šuniukai kaipmat užkariavo ne tik jų, bet ir draugų bei pažįstamų širdis. Tiesa, kai kurie pradėjo ir piktintis, kad kalytė buvo nesterilizuota, vadino tai neatsakingu elgesiu.

Neseniai atlikėja Ineta Puzaraitė-Žvagulienė socialiniame tinkle pasidalijo džiugia žinia – jos kalytė Spurga atsivedė 9 šuniukus. Nors šeimai tai ir buvo didelis netikėtumas, šuniukai kaipmat užkariavo ne tik jų, bet ir draugų bei pažįstamų širdis. Tiesa, kai kurie pradėjo ir piktintis, kad kalytė buvo nesterilizuota, vadino tai neatsakingu elgesiu.

REKLAMA

Pati Ineta naujienų portalui tv3.lt sako, kad nepasitenkinimą dėl šios situacijos iš pradžių pareiškė tik vienetai, o didžioji dalis džiaugėsi tokiu gražiu įvykiu. Tačiau kuo toliau, tuo labiau žmonės diskutavo, kėlė klausimus – kodėl kalytė nebuvo sterilizuota?

„Spurgai yra tik metai, o sterilizuoti ją tikrai planavome. Kadangi gyvename vienkiemyje, čia šunelių aplink tikrai nėra, kad būtumėm skubėję. Plius ir karantinas, dar šaltasis sezonas. Žinoma, kai kurie sako, kad tai nėra pasiteisinimas, bet juk visko gyvenime būna, ypač, tarp gyvūnų“, – sako atlikėja.

REKLAMA
REKLAMA

Žmonių požiūris nustebino

Ineta atvirai kalba apie tai, kad sulaukė žinučių ir kaltinimų, kad jie veisia šuniukus, nors prieglaudose jų ir taip yra labai daug.

REKLAMA

„Mes nieko neveisiame, neplanuojame atiduoti jų į prieglaudą ar išmesti – nieko panašaus nėra ir nebuvo. Jie jau turi savo šeimas, kurios laukia šuniukų ir yra laimingos. Nelabai suprantu, kame čia yra bėda, jei šuniukai yra prižiūrimi, turės kur gyventi.

Nežinau, gal reikėjo nutylėti, tada čia nieko nebūtų buvę, bet aš pasakiau, kad kartais taip nutinka gyvenime. Galbūt kiti pasimokys iš mūsų ir greičiau užsiims sterilizacija, jei nenori susilaukti šuniukų. Bet mes tai tikrai nesame nusivylę, kad jų sulaukėme. Ir mums, ir Spurgai tai džiaugsmas“, – sako moteris ir priduria:

REKLAMA
REKLAMA

„Nežinau, galbūt čia dabar tokia mada pasidarė Lietuvoje pulti visus dėl gyvūnų? Aš puikiai tai suprantu ir pati esu prieš visas situacijas, kurios buvo su gyvūnais, veislynais ir panašiai. Bet pas mus situacija yra kitokia, todėl tokie komentarai ir požiūris labai stebina.“

Taip pat Ineta pasidžiaugia ir dėl to, kad ir kalytė Spurga, ir šuniukai dabar laikosi puikiai ir auga sveiki.

„Ji yra labai gera mamytė, nenueina nuo jų visiškai. Labai rūpestinga. Tikrai viskas labai gerai, šuniukai – sveiki, gražūs ir mes labai džiaugiamės“, – šypsosi moteris.

Paaiškino sterilizacijos svarbą

Naujienų portalas tv3.lt susisiekė ir su „TV pagalbos“ veterinaru Pauliumi Morkūnu. Jis ne tik paaiškino, kodėl gyvūnus reikėtų sterilizuoti, bet ir kada geriausiai tai padaryti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Iš tikrųjų yra labai daug nuomonių, kada geriausia sterilizuoti šunis, net ir tarp veterinarijos gydytojų. Konkretaus laiko net ir nėra įvardinta. Mano asmenine nuomone, geriausia sterilizuoti šunis po pirmos rujos praėjus 2–3 mėnesiams, kalbant apie kalytes, o šuniukams – virš metų laiko.

Manau, kad, visų pirma, organizmas turi subręsti, o kaip žinoma, tai atsitinka, kai atsiranda pirmosios rujos. Iškastravus arba pašalinus gimdą ir kiaušides ankstyvame amžiuje, sumažiname onkologinių susirgimų riziką, jeigu tai padarome prieš pirmąją rują. Tuo tarpu, padarome ir kitą „paslaugą“ – gali atsirasti sutrikimų su lytine sistema, šlapinimo problemos. Tad iš esmės, tos nuomonės dėl to ir yra išsiskiriančios šiuo klausimu“, – sako P. Morkūnas.

REKLAMA

Kalbėdamas apie kates ir katinus, jis nurodo, kad katėms sterilizacija gali būti atlikta kur kas anksčiau – jau po 6 mėnesių.

Taip pat žinomas veterinaras teigia, kad jeigu gyvūnas gyvena lauke, atsiranda dauginimosi tarp laukinių gyvūnų rizika, kurios sustabdyti neįmanoma, jeigu gyvūnai nėra sterilizuojami. O iš to kyla keletas bėdų:

„Išeina visa grandinė – gyvūnai kergiasi, gaunasi kraujomaišos, o dėl to veterinarai susiduria su daugybe neatpažįstamų ligų. Kitas dalykas – gaunasi, kad gyvūnais niekas nesirūpina ir jie tampa beglobiais. Yra daugybė organizacijų, tačiau jos visada yra perpildytos. Žinoma, žmonės priglaudžia gyvūnus, tačiau jų nėra paimama tiek daug, kiek atvežama į tas organizacijas.

REKLAMA

Turime tada situaciją, kad nereikalingų gyvūnų daug, o nėra kur juos dėti. Nesterilizuotų gyvūnų gatvėje bėgioja daug. Pavyzdžiui, katė per metus gali atsivesti 4 vadas po, pavyzdžiui, 5 kačiukus. Tai reiškia, kad gatvėse atsiduria dar 20 kačiukų. Iš jų dalis per metus atsives dar daugiau kačiukų. Tad skaičiai labai dideli“.

Nepalikite šuns vieno gimdymo metu

Jeigu jūsų gyvūnas bėgioja lauke ir atsitinka taip, kad ima lauktis – labai svarbu tinkamai prižiūrėti gimdymo eigą ir gyvūno nepalikti likimo valiai.

„Atsitikus tokiai situacijai, vieni griebiasi gyvūno nėštumo nutraukimo. Asmeniškai aš pats, išgirdęs širdelių plakimą, tokiu atveju niekada neoperuoju šuniuko ir nešalinu gyvybių, nes tai užsimezgusi gyvybė, kurią reikia saugoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žinoma, yra tokių situacijų, kai 5 kg šuniukas susikergia su daug didesniu už save 15–20 kg šuniu. Tada kyla rizika pačios kalytės sveikatai, tačiau tokiais atvejais, kaip ir žmonėms – galima daryti planinę Cezario operaciją. Jo metu galima pašalinti gimdą ir tokiu būdu išspręsti ne vieną bėdą – kalytė sterilizuojama ir išgelbėjamos gyvybės“, – nurodo jis.

P. Morkūnas sako, kad atsidūrus tokioje situacijoje reikia nebijoti kreiptis į veterinarijos gydytojus, nes jie gali padėti priimti gydymą ir nuotoliniu būdu.

„Aš jau ne kartą sakiau, kad gyvūnai yra neatskiriama gyvenimo dalis. Su klientais sutariame, kad jie, prasidėjus gyvūno gimdymui, iškart skambintų nepaisant paros laiko. Pats žmogus negali suprasti, kas gerai, kas blogai, o kada galbūt reikia ir chirurginio įsikišimo.

Kartais būna taip, kad besilaukia 10 šuniukų ir pirmas gimdymo metu pasisuka šonu, užkerta gimdymo takus ir taip gali nužudyti ir kitus vaisius. Todėl svarbu konsultuotis su specialistais“, – aiškina jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų