Vienas iš daugybės būdų, kaip blogas miegas kenkia organizmui, yra atminties ir kognityvinių gebėjimų pablogėjimas. Tačiau nerimą kelia ir ilgalaikė prasto miego rizika, rašo express.co.uk.
Praėjusį mėnesį „The American Health Association“ žurnale paskelbtame tyrime perspėjama, kad prastos kokybės miegas gali padidinti riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Laimei, daugėja įrodymų, kad gyvenimo būdo pokyčiai gali žymiai pagerinti miego kokybę.
Pagrindinis miego problemų rizikos veiksnys yra melatonino, organizmo išskiriamos medžiagos, reguliuojančios naktinę kūno temperatūrą, kad sukeltų miegą, veiklos sutrikimas. Melatonino lygis aukščiausią tašką pasiekia naktį, tačiau sulig amžiumi jo lygis gali natūraliai sumažėti.
Kiti veiksniai, tokie kaip stresas ir mityba, taip pat gali trukdyti hormono gamybai ir stipriai pakenkti gyvenimo kokybei.
Vyšnių nauda
Įdomu tai, kad vienas iš vaisių, kuriame yra didžiausia melatonino koncentracija, yra paprastoji vyšnia. Žurnale „The European Journal of Nutrition“ 2012 m. paskelbtame straipsnyje teigiama, kad „Montmorency veislės vyšniose yra daug fitocheminių medžiagų, įskaitant melatoniną, kuris yra labai svarbus reguliuojant žmonių miego ir pabudimo ciklą“.
Tai pastebėta, kai atsitiktinių imčių kontrolinis tyrimas parodė, jog žmonių, vartojusių vyšnių sultis, bendras melatonino kiekis buvo žymiai padidėjęs.
„Pailgėjo bendras miego laikas ir miego efektyvumas, – rašė tyrimo autoriai. – Šie duomenys rodo, kad vyšnių sulčių koncentrato vartojimas padidina melatonino kiekį, o tai naudinga gerinant sveikų žmonių miego trukmę ir kokybę, bei gali būti naudinga kovojant su miego sutrikimais“.
Panašūs rezultatai buvo gauti ir 2018 m. atliktame tyrime, kai mokslininkai nustatė, kad nemiga sergantiems žmonėms, kurie dvi savaites kasdien gėrė po 150 ml vyšnių sulčių, miego laikas pailgėjo 84 minutėmis.
Šiais tyrimais buvo siekiama įvertinti vyšnių sulčių poveikį sveikiems žmonėms ir nemiga sergantiems žmonėms, o kiti tyrimai siekė išsiaiškinti vyšnių sulčių vaidmenį sportininkų miegui.
Praėjusiais metais atliktame tyrime buvo siekiama ištirti trumpalaikio vyšnių sulčių vartojimo poveikį kortizolio ir melatonino lygiui elitinėms ledo ritulio žaidėjoms.
Iš viso į penkias dienas trukusį tyrimą buvo įtraukta 19 ledo ritulio žaidėjų, kurios buvo suskirstytos į placebo ir intervencijos grupes. Penkis kartus per 48 valandas po treniruotės tiriamosios vartojo vyšnių sultis arba placebo gėrimą.
Rezultatai parodė reikšmingus skirtumus tarp abiejų grupių bendro miego laiko, tačiau kortizolio ir melatonino kiekio pokyčiai išliko nereikšmingi.
Tai rodo, kad trumpalaikis vyšnių vartojimas gali pagerinti miego kokybę, nebūtinai pakeisdamas melatonino ir kortizolio kiekį.
Kadangi tyrimas buvo atliktas su sportininkėmis, mokslininkai padarė išvadą, kad vyšnių gėrimas gali turėti įtakos profesionalių sportininkų savijautos pagerinimui.