• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Podagra – liga, dažnai kankinanti vyresnio amžiaus asmenis, tačiau ilgą laiką neparodanti jokių ženklų, pirmuosius simptomus sergantieji pajaučia tik įvykus ūmiam priepuoliui.

Podagra – liga, dažnai kankinanti vyresnio amžiaus asmenis, tačiau ilgą laiką neparodanti jokių ženklų, pirmuosius simptomus sergantieji pajaučia tik įvykus ūmiam priepuoliui.

REKLAMA

Alytaus „Affidea“ klinikos gydytoja reumatologė Agnė Petrulionienė naujienų portalui tv3.lt papasakojo, kas lemia podagros atsiradimą, kam kyla didesnė rizika su ja susidurti, kokiais simptomais ji pasireiškia bei ko galime imtis, kad ateityje būtų kuo mažesnė tikimybė ja susirgti.

Sergančiųjų sąnariuose kaupiasi kristalai

A. Petrulionienė aiškina, kad podagra yra lėtinė uždegiminė liga, kurią sukelia šlapimo rūgšties apykaitos sutrikimo nulemtas uratų kristalų kaupimasis sąnariuose ir minkštuosiuose audiniuose.

„Liga atsiranda, kai dėl padidėjusios šlapimo rūgšties sąnariuose, aplinkiniuose jų audiniuose ar net vidaus organuose kaupiasi natrio urato kristalai“, – paaiškino gydytoja reumatologė.

REKLAMA
REKLAMA

Šlapimo rūgštis, kurios apytakos sutrikimas ir sąlygoja podagrą, organizme atsiranda skylant purinams – ši medžiaga natūraliai gaminama visose organizmo ląstelėse. Be to, į organizmą purinai taip pat patenka su maistu.

REKLAMA

„Šlapimo rūgštis iki galutinių produktų suskaidoma ir pašalinama per inkstus su šlapimu. Podagra vystosi arba kai yra padidėjusi šlapimo rūgšties gamyba organizme, arba kai sutrinka jos išskyrimas per inkstus su šlapimu“, – apie podagros vystymąsi pasakojo specialistė.

Yra daugybė priežasčių, kodėl padidėja šlapimo rūgšties kiekis – dažniausiai tai lemia inkstų veiklos sutrikimai, tačiau įtakos turi ir genetika, svarbų vaidmenį taip pat atlieka ligos, kuriomis sergant didėja šlapimo rūgšties kiekis.

REKLAMA
REKLAMA

„Dažniausiai, 90 proc. atvejų, šlapimo rūgšties padidėjimą lemia sutrikęs inkstų gebėjimas išskirti šlapimo rūgštį su šlapimu, 5 proc. atvejų lemia įgimti metabolizmo sutrikimai, tokiu atveju liga nustatoma vaikystėje ar 20-40 metų amžiaus vyrams.

Taip pat sergant tam tikromis ligomis, kurios nulemia šlapimo rūgšties gamybos padidėjimą – irstant navikams, sergant mieloproliferacinėmis ligomis, hemolizine anemija ar psoriaze ar sutrikus šlapimo rūgšties išskyrimui per inkstus dėl tam tikrų ligų – inkstų nepakankamumo, preeklampsijos, švino nefropatijos, hiperacidemijos ar vartojant tam tikrus vaistus, pavyzdžiui, diuretikus“, – vardija gydytoja reumatologė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasakė, kam kyla didžiausia rizika

Didesnė rizika susidurti su podagra kyla vyrams nuo 30 iki 50 metų amžiaus, moterims po menopauzės, taip pat nutukusiems asmenims ir tiems, kurių šeimoje yra buvę podagros atvejų.

Podagros taikinyje dažniau atsiranda asmenys, sergantys padidinto kraujo spaudimo liga, cukriniu diabetu, metaboliniu sindromu, turintys inkstų funkcijos sutrikimų arba sergantys lėtine inkstų liga, taip pat vartojantieji šlapimą varančius medikamentus – diuretikus.

REKLAMA

Ne ką svarbesnė ir mityba – gausus alkoholio, mėsos ir jūros gėrybių, taip pat gėrimų, kuriuose gausu fruktozės, vartojimas, didina podagros riziką.

Esant šlapimo rūgšties padidėjimui kraujyje – hiperurikemijai – nepasireiškia jokie požymiai ir žmogus gali apie tai nė nežinoti.

Podagra prasideda ūmiu vieno sąnario uždegimu, sako A. Petrulionienė. Ji priduria, kad priepuolius gali provokuoti šaltis, traumos, operacijos ar badavimas.

REKLAMA

„Priepuolio metu jaučiamas skausmas, tinimas, karštis. Skausmingas būna netgi antklodės prisilietimas prie sąnario. Įprastai priepuolis prasideda paryčiui ir trunka keletą dienų“, – aiškina gydytoja ir priduria, kad šie simptomai gali praeiti ir negydant.

Negydant atsiranda daugiau pažeidimų

Dažniausiai podagra pažeidžia pėdos didžiojo piršto sąnarį, tačiau ties čia gali ir neapsiriboti – gali būti pažeidžiami ir kiti pėdų, čiurnų, kelių, plaštakų, riešų, alkūnių sąnariai. Netaikant gydymo, situacija gali dar labiau paaštrėti:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Ilgainiui, negydant ligos, priepuoliai kartojasi dažniau ir trunka ilgiau, sąnarių uždegimo požymiai gali būti stebimi keliuose sąnariuose vienu metu, vystosi tofusai – apčiuopiami mazgeliai – uratų kristalų sankaupos po oda. Pratrūkus tofusams išsiskiria baltai gelsvas skystis.“

Gydytojos reumatologės teigimu, užklupus ūmiam priepuoliui, skiriami skausmą ir uždegimą mažinantys vaistai, taikomas viešinis šaltis, o sąnariui būtina ramybė.

REKLAMA

„Liga gali būti gydoma urikostatiniais – šlapimo rūgšties gamybą slopinančiais – vaistais arba urikozuriniais – šlapimo rūgšties išsiskyrimą per inkstus skatinančiais vaistais.

Pagal Amerikos reumatologų 2020 metais atnaujintas podagros gydymo gaires, pirmiausiai skiriami šlapimo rūgšties gamybą slopinantys preparatai“, – podagros gydymo būdus vardija gydytoja reumatologė.

Taip pat turi būti koreguojama mityba – laikomasi purinų sumažintos dietos: sergantieji podagra turėtų nevalgyti ankštinių daržovių, jūros gėrybių, silkės, riebios mėsos, vidaus organų. Taip pat būtina atsisakyti alaus ir vengti gausaus alkoholio vartojimo.

REKLAMA

Tiesa, yra veiksmų, kurių galima imtis prevenciškai, kad ateityje rizika susidurti su podagra būtų kuo mažesnė. Pirmiausia, svarbu palaikyti kūno masės indeksą (KMI) normos ribose, koreguoti kūno svorį. Taip pat būtinas ir pakankamas fizinis aktyvumas.

Sergantiems pirmine arterine hipertenzija, cukriniu diabetu, turintiems padidėjusį cholesterolį ar inkstų funkcijos nepakankamumą, būtina šių lėtinių ligų korekcija.

Be to, kartu su gydančiu gydytoju turėtų būti peržiūrėti vartojami medikamentai, nes kai kurie jų gali sąlygoti hiperurikemiją ir podagrą, sako Alytaus „Affidea“ klinikos gydytoja reumatologė A. Petrulionienė.

Rasot apie sia liga.tai ko neparasot kaip ja gydyti (be jusu medikamentu)naturaliu budu.paprastos vysnios.bet deja musu daktariuksciai to nepasako.nes gi cia farmacija.biznis
nuo šios ligos reikia gerti sodą..
Pasidarykite kraujo tyrimus dėl podagros sveikam žmogui norma330_ 350 ,labai daug rugsties600_700 šlapimo rūgšties čia jau 100% podagra.As jau du metus ,kiekvieną dieną geriu vaistus, priepuoliai nebesikartoja,vaistai Allopurinol jie kompensuojami.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų