Dauguma žmonių, kuriems nustatyta ši diagnozė, yra rūkantys ir vyresni nei 60 metų. Nerūkantiems žmonėms pasyvus rūkymas namuose ar darbo vietoje gali padidinti plaučių vėžio riziką iki 30%. Kiti rizikos veiksniai yra radiacija ir asbestas, rašo express.co.uk.
Dažniausios plaučių vėžio formos susidaro į plaučius vedančiuose kvėpavimo takuose,
Gali sukelti dusulį, švokštimą ir nuolatinį kosulį bei atsikosėjimą krauju ir skrepliavimą
Jei navikas užstoja kvėpavimo takus, jis taip pat gali sukelti dusulį, švokštimą ir nuolatinį kosulį bei atsikosėjimą krauju ir skrepliavimą. Plaučių viršuje esantis auglys gali sukelti spaudimą nervams ir kraujagyslėms, patenkančioms į ranką, sukeldamas galūnės skausmą ir silpnumą.
Būgno lazdelės formos pirštai
Rankose gali būti jaučiamas nuolatinis dilgčiojimas. Vienas pirmųjų sunkiau pastebimų požymių yra būgno lazdelės formos pirštai, kai pirštų galiukai užsikemša dėl deguonies trūkumo.
Kai kuriais atvejais auglys gali užspausti kraujotaką į galvą, todėl aplink veidą gali atsirasti patinimas. Kiti būdingi požymiai yra nuovargis ir svorio kritimas.
Kai kuriais atvejais plaučių navikas gali išskirti daug hormonų, kurie sukelia daugiau simptomų organizme. Plaučių vėžys gali sutapti su kitomis plaučių infekcijomis. Jei sergate plaučių infekcija, kuri nereaguoja į antibiotikus ar kitus gydymo būdus, gydytojas gali siųsti tyrimui, ar nesergate plaučių vėžiu.
Atsisakykite rūkalų
Jei manote, kad sergate plaučių vėžiu, gydytojas pasirūpins, kad jums būtų atlikta krūtinės ląstos rentgenograma. Šis pradinis tyrimas gali nustatyti pakitusias plaučių struktūras, tačiau norint patvirtinti diagnozę, reikia atlikti papildomus tyrimus. Kompiuterinė tomografija sukuria trijų matmenų plaučių vaizdą, o limfinių liaukų biopsija gali nustatyti, ar vėžys išplito iš plaučių.
Tolesnių tyrimų rezultatai dažnai lems, kokias gydymo galimybes galima suteikti. Anksti nustačius, ligą galima išgydyti. Pažengusias plaučių vėžio formas sunku išgydyti, tačiau gydymas vis tik gali sulėtinti ligos progresavimą ir palengvinti skausmingesnius simptomus. Plaučių vėžys dažnai plinta greičiau nei kitos vėžio formos, o vėžio ląstelės plinta per plaučius tekančiu krauju ir keliauja į kūną.
Tai dažniausiai reiškia, kad plaučių vėžys nustatomas tik jam išplitus. Palaikydami bendrą fizinę sveikatą ir vengdami rizikos veiksnių, galite sumažinti riziką susirgti plaučių vėžiu.
Rūkymas ir oro tarša yra savaime suprantami rizikos veiksniai, tačiau yra ir kitų cheminių medžiagų, kurias įkvėpus galima susirgti vėžiu. Darbas chemijos chromo arba nikelio junginių gamybos srityje yra siejamas su padidėjusia plaučių vėžio rizika. Asbestas yra sluoksniuota medžiaga, kuri anksčiau buvo naudojama statybose, kol buvo nustatyta, kad jis sukelia vėžį.