VUL Santaros klinikų gydytojo urologo Gedimino Platkevičiaus aiškinimu, uždegiminės vyrų urogenitalinės ligos – tai yra visos ligos, kurios dėl uždegimo gali būti sukeliamos vyrų urogenitalinėje sistemoje.
„Tai ir varpos galvutės, prostatos, šlapimo pūslės, sėklidžių ir inkstų uždegimai. Jos yra skirtingos ligos, bet jų atsiradimo principas panašus – kai mikroorganizmai sukelia kažkokią reakciją tame organe, atsiranda simptomai“, – sakė jis nuotolinės konferencijos metu.
Kaltininkas – ir lytiškai plintančios ligos
Kalbėdamas apie varpos uždegimus, gydytojas nurodė, kad tai dažniausiai būna varpos galvutės uždegimai:
„Atsiranda kažkokie paraudimai, bėrimai, neretai tai – grybelinių infekcijų sukelti bėrimai, tad pacientams dažniausiai skiriame priešgrybelinį gydymą. Kalbant apie šlaplę (kanalą nuo šlapimo pūslės iki išorės), čia dažniausiai uždegimus sukelia lytiškai plintančios ligos.
Tada atsiranda ūmūs simptomai – skausmingas šlapinimasis, deginimas, išskyros. Jei žinome, kad toks pacientas turėjo lytinius santykius be barjerinės kontracepcijos, paimame tepinėlį ir paskiriame gydymą.“
Prostatos uždegimas gali varginti ilgai
Pasak G. Platkevičiaus, su prostatos uždegimais yra kiek sudėtingiau, mat jie gali būti ir lėtiniai, ir ūminiai.
„Jei yra ūminė infekcija, pakyla temperatūra, atsiranda šaltkrėtis, simptomai staigūs, eiga sunki, ūmi, viskas aišku – tokius pacientus gydome antibiotikais ir viskas greičiausiai susitvarko.
Savigydai vietos čia nedaug – jei pasireiškia temperatūra, skausmingas šlapinimasis, kažkokie ūmūs skausmai, derėtų kreiptis į gydytoją.
O lėtiniai prostatitai truputį sudėtingesnė tema, jie skirstomi į bakterinius ir nebakterinius, tad antibiotikai ne visada gali būti pirmo pasirinkimo priemonė. Tie pacientai dažnai atvyksta pakartotinai, nes retai kada pavyksta visiškai išgydyti šiuos simptomus, pacientai vis jaučia kažkokius pakartotinius negalavimus“, – konstatavo urologas.
Tuo metu, kaip aiškino gydytojas, šlapimo pūslės uždegimas dažniausiai moterų silpna vieta, vyrams ši liga dažniausiai pasireiškia kartu su prostatos ar sėklidžių uždegimais.
„Inkstų uždegiminės ligos dažniausiai būna bakterinės, joms būdinga aukšta temperatūra, tos pusės skausmas. Toks dalykas kaip inkstų akmenligė dažnai mūsų, gydytojų, matomas, ypač priėmimo skyriuje. Akmuo, įstrigęs šlapimtakyje, gali sukelti komplikuotą inkstų uždegimą, obstrukcinį pielonefritą, kur gali reikėti chirurginės intervencijos, drenuoti šlapimo takus“, – įspėjo G. Platkevičius.
Ypač aktualus patarimas vasarai
Nors užklupus simptomams ne visi vyrai skuba pas gydytojus ir griebiasi savigydos, pašnekovas šiukštu įspėjo to nedaryti. Tiesa, pašnekovas neslėpė, kad kalbant apie ūmines šlapimo takų ligas savigydai vietos ir nėra daug.
„Žinome, kad visos vyrų šlapimo takų infekcijos iškart yra komplikuotos dėl sudėtingos anatomijos. Savigydai vietos čia nedaug – jei pasireiškia temperatūra, skausmingas šlapinimasis, kažkokie ūmūs skausmai, derėtų kreiptis į gydytoją.
Kalbant apie prevenciją, čia gal daugiau yra vietos. Reiktų neužmiršti, kad reikia vartoti pakankamai skysčių, ypač karštą dieną, tai turėtų būti 1,5–2 litrai ar daugiau atsižvelgiant į žmogaus būklę. Tai pat svarbu nesušalti, jei maudomasi vandens telkiniuose nusisausinti, kad nebūtų staigaus kūno atšalimo ir panašiai“, – patarė G. Platkevičius.
Sėklidžių skausmas – ir vėžio simptomas
Dar vienas simptomas – sėklidžių skausmas – gali būti daugelio sutrikimų simptomas.
„Pirmiausia esant sėklidžių skausmui galvojame, kad tai galėtų būti kažkoks sėklidžių uždegimas, apžiūrime pacientą, esant sėklidžių uždegimui sėklidė būna paraudusi, patinusi, skausminga, pacientas neduoda prisiliesti prie sėklidės, taip pat neretai matome pakitimus kraujo tyrimuose.
Tai yra sėklidės užsisukimas, kai pati sėklidė užsisuka ir staiga nutrūksta kraujotaka joje. Tada labai svarbu skubiai diagnozuoti ir suteikti pagalbą, kad būtų galima išsaugoti sėklidę, kol neįvyko jos nekrozė.
Tuomet liga yra gydoma antibiotikais, tačiau tai ne vienintelė galima sėklidžių skausmo priežastis. Jis gali atsirasti ir dėl kito ligos – vėžio:
„Kaip tik neseniai turėjome tokį pacientą, jų šiaip yra gal 40 per metus, kuris sirgo sėklidžių vėžiu, tai vienintelė iš visų onkologinių urologinių ligų, kuri pasireiškia jaunesniame amžiuje nuo 18 iki 38–40 m. Iš esmės tai yra jaunų vyrų liga. Tuo metu sėklidėje yra čiuopiamas kietas gumbelis, kuris leidžia įtarti, kad gali būti kažkoks darinys.“
Būklė, galinti pasibaigti tragiškai
Gydytojas atkreipė dėmesį, kad berniukams ir jauniems vyrams staigus skausmas gali atsirasti sėklidei užsisukus.
„Tam būdingas staigus, ūmus, aštrus, diegiantis, skausmas, prasidėjęs staiga. Tai yra sėklidės užsisukimas, kai pati sėklidė užsisuka ir staiga nutrūksta kraujotaka joje. Tada labai svarbu skubiai diagnozuoti ir suteikti pagalbą, kad būtų galima išsaugoti sėklidę, kol neįvyko jos nekrozė“, – įspėjo G. Platkevičius.
Jis pridūrė, kad įvairios kitos užsitęsusios uždegiminės ligos, plintančios lytiškai, pavyzdžiui, chlamidija, gonorėja taip pat gali sukelti sėklidžių skausmus.
„Jie gali būti ir dėl kitų priežasčių, pavyzdžiui prostatos uždegimo, tarpvietės, mažojo dubens uždegiminių procesų, esant neurologinio pobūdžio patologijai, nugaros skausmams ar žinant, kad po kokio intensyvesnio fizinio krūvio vyras gali jausti sėklidžių skausmus“, – kalbėjo G. Platkevičius.