Šiandien vaistinėse galima rasti pačių įvairiausių inhaliatorių – rinktis galima iš plataus asortimento. Tiesa, susirgus nebūtina skubėti pirkti prietaiso, inhaliacijas galite atlikti ir namuose, tačiau vertėtų įvertinti ne jų naudą, bet ir kylančią riziką.
Inhaliacijos tinka kiekvienam
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Šeimos medicinos klinikos šeimos gydytoja Jolanta Sauserienė sako, jog inhaliacija kaip gydymo metodas taikomas jau ganėtinai seniai ir nėra jokia naujovė.
„Inhaliacija yra daugybę metų žinomas ir gana plačiai naudojamas gydymo arba gydomųjų medžiagų suvartojimo būdas įkvepiant. Gydomųjų medžiagų inhaliavimas itin paplitęs rytų medicinoje, tačiau gana plačiai naudojamas ir tradicinėje medicinoje gydant ūminius kvėpavimo takų susirgimus bei, žinoma, lėtines, uždegimines kvėpavimo takų ligas“, – pasakojo šeimos gydytoja.
Inhaliacijas galima atlikti, kaip minėta, ne tik naudojantis specialiais prietaisais, tačiau tam galime pasitelkti ir buitines priemones namuose arba keliauti į specialiai įrengtus kambarius, pavyzdžiui, druskos.
Tokio gydymo būdo nauda kiekvienam asmeniškai priklausys nuo ligos, kurią norima pagydyti, priklausomai nuo to, kokį simptomą norėsime numalšinti ar kokias medžiagas inhaliuosime.
Inhaliatoriai, ko gero, daugeliui asocijuojasi su astma sergančiais asmenimis, kuomet prietaisai naudojami medikamentų įkvėpimui, tačiau J. Sauserienė pabrėžia, jog yra ir kitokių inhaliacijų:
„Išskirčiau kitą inhaliacijų rūšį – pagalbinį gydymą inhaliuojant vandens garais, eteriniais aliejais, mineraliniu vandeniu ar gydytojo paskirtais medikamentais, kuriais tikimasi palengvinti vienus ar kitus paciento simptomus.“
Inhaliacijas išbandyti gali kiekvienas, tiesiog kvėpuodamas garais, pavyzdžiui, druskos ir taip prisotinti organizmą reikalingų medžiagų. Vis dažniau namuose atsiranda ir inhaliacijoms skirti prietaisai, ypač dažnai naudojami vaikų turinčiose šeimose.
Naudinga ir mažiems, ir dideliems
Inhaliacijos naudingos ne tik mažiesiems šeimos nariams, bet ir suaugusiesiems, o jas atliekant galime palengvinti įvairių kvėpavimo takų ligų simptomus.
„Atliekant inhaliacijas paprastai siekiame drėkinti kvėpavimo takus, slopinti uždegiminį procesą, mažinti bronchų reaktyvumą ir obstrukciją, skystinti gleives bei lengvinti jų apsišalinimą“, – paaiškino specialistė.
Šiam pagalbiniam gydymo būdui aiškiai apibrėžto atsakymo, kaip dažnai jos turėtų būti atliekamos, nėra, tačiau J. Sauserienė pažymi, jog praktikoje įprastai skiriamos 3-6 inhaliacijos per dieną po kelias minutes ir yra tęsiamas tol, kol palengvėja arba visiškai praeina gydomi simptomai.
„Skyrimo griežtumas priklauso nuo ligos ir inhaliuojamos medžiagos. Jei gydome laringitą su gydytojo paskirtais vaistais, turėtume griežtai laikytis gydytojo rekomenduoto inhaliacijų periodiškumo ir vaistų dozių. O jeigu lengviname sausą kosulį fiziologinio tirpalo inhaliacijomis – galime atlikti ir daugiau inhaliacijų, pagal poreikį“, – aiškino gydytoja.
Kad ir kokia patraukli ir lengva ši procedūra, gydytoja ragina nepamiršti, jog nesaikingas inhaliavimas gali pakenkti dažniau ne dėl drėgmės pertekliaus kvėpavimo takuose, bet dėl medžiagų, kurias inhaliuojame. „Ypač atsargūs turėtų būti žmonės inhaliuodami įvairius eterinius aliejus, taip pat alergiški pacientai“, – pridūrė J. Sauserienė.
Perspėja saugotis
Jeigu svarstote, ar verta įsigyti aparatą, ar pakaks pakvėpuoti garais virš verdančio puodo, specialistė pabrėžia, jog vaikams inhaliacijas galima atlikti tik su prietaisu, taip užtikrinamas saugumas ir patogumas.
Renkantis prietaisą J. Sauserienė pataria atsižvelgti į kelis svarbiausius aspektus: „Renkantis inhaliatorių vertėtų atkreipti dėmesį į jo naudojimo patogumą namuose ar išvykus, triukšmingumą, antgalius, kurių gali prireikti skirtingiems šeimos nariams.
Taip pat įvertinti galimybę jį naudoti kaip tarpinę aerozoliniams vaistams kvėpuoti, rezervuaro skystiems vaistams buvimą.“
Kalbant apie namuose be specialaus prietaiso atliekamas inhaliacijas, daugeliui žinomas būdas verdant bulves kvėpuoti jų garais galvą prisidengus rankšluosčiu ir šis būdas suveikia. Gydytoja patikina, kad tai plačiai paplitę, tačiau nėra itin saugu.
„Minėtas puodas su bulvėmis ar pasūdytu vandeniu gali būti ir dažnai yra naudojamas visuomenėje, tačiau tai tikrai nėra saugi ar moksliniais įrodymais pagrįsta gydymo priemonė. Daug, ypač vyresnės kartos mamų tvirtins, kad visada vaikus nuo lojančio kosulio tik taip ir išgelbėdavo – su rankšluosčiu virš galvos ir virš puodo. Ir jos bus teisios. Tačiau šiuo metu jau yra ir saugesnių būdų inhaliuoti“, – pastebi pašnekovė.
Tokios inhaliacijos galėtų trukti maždaug 2-4 minutes, tačiau gydytoja pažymi, jog kvėpavimas garais, laikant galvą tiesiogiai virš puodo, gali padaryti daugiau žalos nei duoti naudos, ypač vaikams – yra didelė rizika nusiplikyti, tad būkite atsargūs ir verčiau nerizikuokite.