Atsiranda dėl drėgmės ir vėsumos
Rudenį alergija pelėsiui gali tapti rimta bėda daugeliui gyventojų, pasakoja vaistininkas Paulius Raudonis. Anot jo, būtent pastarųjų dienų orai yra itin palankūs pelėsio plitimui namuose.
„Kai kurie žmonės prasidėjusių vėsių ir lietingų orų pasekmes gali pajusti ir savo namuose. Jei namuose yra šalta ir drėgna, galimai čia gali pradėti veistis pelėsis. Ilgainiui pelėsis pradeda gaminti mūsų organizmui nuodingas medžiagas – mikotoksinus. Žmonėms mikotoksinai gali iššaukti alergijos simptomus, taip pat sukelti kvėpavimo takų uždegimo ligas ar bronchinę astmą“, – pasakoja vaistininkas P. Raudonis.
Neatskiria peršalimo nuo alergijos pelėsiui
Užsikimšusi nosis, sloga, perštinti gerklė ir čiaudulys – tai simptomai, kuriuos gali sukelti tiek peršalimo ligos, tiek alergija pelėsiui. Dėl to vaistininkas pastebi, kad žmonėms šį sezoną tampa sunkiau įsivardinti, kuo jie visgi serga.
„Yra trys būdai, kaip galima atskirti peršalimą nuo alergijos. Pirmiausia – įsivertinkite, kiek laiko tęsiasi simptomai. Peršalimas dažniausiai trunka nuo kelių dienų iki savaitės, tačiau alergijos simptomai užsilieka kur kas ilgiau. Visų antra, stebėkite simptomus – be visų įprastų simptomų, alergiją dar gali išduoti nosies niežėjimas, ašarojimas, dusulys. Tuo tarpu, jeigu jūs karščiuojate, tai signalizuos apie peršalimą, o ne alergiją“, – įvardija vaistininkas P. Raudonis.
Vaistininkas taip pat pataria stebėti, kur jums bebūnant paūmėja simptomai. Jeigu jie sustiprėja tik leidžiant laiką namuose, kol tuo tarpu kitose vietose jaučiatės gerai – tai gali būti ženklas, kad jus kankina ne peršalimas, o būtent alergija pelėsiui.
Kaip numalšinti alergijos pelėsiui simptomus?
„Siekiant nuslopinti alergijos simptomus, mes turime stabdyti histamino išsiskyrimą organizme, dėl to gelbsti antihistamininiai vaistai. Antihistamininiai vaistai yra skirstomi į dvi rūšis – senosios ir naujosios kartos. Senosios kartos vaistai vartojami retai. Nors jie pradeda veikti itin greitai – per 20-30 minučių – jie sukelia šalutinius poveikius kaip mieguistumas, sutrikęs gebėjimas susikaupti, mokytis, vairuoti automobilį“, – pranešime spaudai pasakoja vaistininkas P. Raudonis.
Dėl to jis pataria geriau alergijos nuo pelėsio simptomus malšinti naujosios kartos antihistamininiais vaistais:
„Paprastai naujosios kartos vaistų veikimo įsibėgėjimas būna lėtesnis nei senosios kartos, bet po to šių vaistų poveikis trunka ilgiau. Ir, žinoma, didžiausias šių vaistų privalumas – rečiau ir silpniau pasireiškiantys šalutiniai poveikiai, kurie trukdo gyventi aktyvų gyvenimo būdą. Tik visada prieš vartojant vaistus svarbu pasitarti su gydytoju, kuris paskirtų jums tinkamiausią individualų gydymą“, – pasakoja vaistininkas P. Raudonis.
Visgi, vaistininkas pabrėžia, kad norint visam laikui atsisveikinti su alergijos pelėsiui simptomais, svarbu ne tik juos malšinti, bet ir pašalinti jų atsiradimo priežastį namuose.
„Kartais gali pakakti laikytis paprastų veiksmų, padėsiančių palaikyti optimalų drėgmės lygį namuose. Reguliariai vėdinkite patalpas, naudokite drėgmės surinktuvus arba oro kondicionierius, nakčiai palikite praviras vonios duris, kad ten nesikauptų drėgmė. Tačiau jeigu įtariate namuose įsiveisusį pelėsį, visada rekomenduojama pirmiausia kreiptis į specialistus, kurie įvertintų pelėsio išplitimo lygį ir pašalintų jį iš namų“, – pataria vaistininkas P. Raudonis.