Į portalą tv3.lt kreipėsi vilnietė Rima (tikrasis vardas redakcijai žinomas, – red. past.), kuri pasakojo, kaip vyras nustebo iš vaistinės parnešęs paskutinį sirupo su paracetamoliu buteliuką sergančiai dukrai.
„Sakė, kad tai paskutinis buteliukas ir daugiau jo nėra. Keista, juk peršalimo sezonas – ant nosies, o tokių vaistų tikrai prireikia ne kartą. Gal visi jau ruošiasi peršalimo ligoms ir išpirko?“ – svarstė moteris.
„Gintarinės vaistinės“, kurios vaistinėje ir lankėsi šeima, rinkodaros vadovė Irena Tėvelienė patikino, kad tikrai galimi atvejai, kai tam tikrų vaistinių preparatų nėra vaistinėse.
„Tada vaistininkas stengiasi pasiūlyti alternatyvius tinkamiausius preparatus ar to paties prekinio ženklo kitokios vaistinio preparato formos, kad padėtų pacientui. Dažnai stengiamasi perklausti kolegas dirbančius kitose vaistinėse, jeigu negalima pasiūlyti atitinkamos alternatyvos pacientui“, – komentavo ji.
Trūksta vaistų peršalimo simptomams malšinti
Vaistinės atstovė neslėpė, kad šiuo metu atsiranda situacijų, kai trūksta vaistinių preparatų peršalimo ligų simptomams mažinti ir lengvinti.
„Tai galima būtų paaiškinti tuo, kad šių metų pavasarį itin daug žmonių sirgo peršalimo ligomis, tiekėjai nebuvo tam pasiruošę. Pavyzdžiui, šių metų balandžio mėnesį vaistinių preparatų nuo peršalimo ligų ir imunitetui stiprinti pardavimai buvo 60 proc. didesni negu tuo pačiu laikotarpiu 2021 metais.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, sergamumas peršalimo ligomis ir gripu tuo metu buvo du kartu didesnis nei 2021 metais. Šį sergamumo išaugimą siejome su kaukių nusiėmimu“, – komentavo I. Tėvelienė.
Ji priminė, kad pandemijos laikotarpiu nosį ir burną dengiančios kaukės apsaugojo ne tik nuo COVID-19, bet ir kitų virusų, o jas nusiėmę žmonės tapo labiau pažeidžiami.
„Natūralu, kad po dvejus metus trukusių ribojimų norėjome atsipalaiduoti, tačiau šis atsipalaidavimas turėjo savo kainą. Tai sukėlė peršalimo ligų proveržį ir buvo sunaudota daug sukauptų vaistinių preparatų atsargų“, – aiškino ji.
Pašnekovė tikino, kad gamintojai ir tiekėjai dabar stengiasi didinti šių preparatų gamybą, perplanuoti gamybos procesą.
„Tačiau logiška, kad šis procesas užtruks kol vėl bus patenkinti rinkos poreikiai ir sukauptos reikiamos atsargos, patikslinti planai. Galimi žaliavų tiekimo sutrikimai, todėl reikia laiko, kad vėl sugrįžtume į įprastas tiekimo sąlygas, todėl tikrai būna atvejų kai šių priemonių atsargų papildymas atskirose vaistinėse užtrunka.
Žaliavų tiekimo sutrikimams įtakos turėjo ir įvairiose valstybėse užsitęsusi COVID-19 pandemija, karantino sąlygos ir logistinių bei energetinių kaštų augimas. Kalbamės su gamintojais, tiekėjais ir esame patikinti, kad visos rinkos mastu tiekimo grandinės netrukus nusistovės ir bus stabilios“, – dėstė I. Tėvelienė.
Kai kurių prekių paklausa išliko ir vasarą
„Eurovaistinės“ komunikacijos vadovės Rolandos Lipnevičiūtės aiškinimu, dažniausiai tai, jog vieno ar kito medikamento vaistinėje nėra, nulemia išaugusi jo paklausa.
„Gali būti, kad medikamento nėra tik konkrečioje vaistinėje, nes ji išpirktas, tuomet jis dažniausiai vėl pasiekia vaistinę per kelias dienas. Kitas atvejis, kai medikamentų paklausa išauga visoje rinkoje ir tiekėjai nebegali užtikrini reikiamo kiekio.
Pavyzdžiui, peršalimo produktai, kurie šiemet buvo aktualūs net vasarą, riboja gamyklų galimybes išpildyti visą klientų poreikį, todėl, nespėdami gaminti pakankamo kiekio, reikalingo rinkai, jie yra priversti netiekti prekių“, – komentavo ji.
Taip pat netiekimo visai rinkai priežastis gali būti tam tikros žaliavos trūkumas, pakuočių trūkumas ir pan. Vis tik ji teigė, kad tendencijų, jog kažkokių medikamentų galėtų trūkti artimiausiu metu – nėra, o ir tokių skundų iš pirkėjų nesulaukianti.
„Bet kokiu atveju, esant vieno ar kito medikamento netiekimui iššūkius patiria visa rinka. Pavyzdžiui, žiemos sezonu turėjome iššūkių išaugusios vaikiško sirupo nuo kosulio paklausos, bet kiekvienoje vaistinėje pacientams būdavo pasiūlomos alternatyvos“, – pridūrė R. Lipnevičiūtė.
Labiausiai trūksta populiariausių antibiotikų
Savo ruožtu „Camelia“ vaistinių tinklas patvirtino taip pat susiduriantis su kai kurių prekių trūkumu.
„Šiuo metu labiausiai trūksta populiariausių antibiotikų. Be to, yra ir kitų receptinių ar kompensuojamų vaistų tiekimo trikdžių, bet šių prekių kartkartėmis atsiranda, todėl jos paskirstomos centralizuotu būdu, kad visos vaistinės turėtų bent minimalų jų kiekį.
Šiuo metu jaučiame hormoninių preparatų, leidžiamų vaistų nuo osteoporozės, kraujospūdžio reguliavimui skirtų vaistų trūkumą“, – komentavo „Camelia“ išplėstinės praktikos vaistininkė, vaistinės vedėja iš Vilniaus Virgilija Bečelytė.
Ji pridūrė, kad jeigu pacientui negalima pasiūlyti tam tikro receptinio vaisto, jis yra siunčiamas pas gydytoją, kuris galėtų išrašyti kitus vaistus su panašia ar ta pačia veikliąja medžiaga.
„Kartais situacijos būna itin sudėtingos ir pacientui, ir vaistininkui, ir gydytojui, tačiau bandome bendromis pastangomis spręsti individualią situaciją“, – pabrėžė vaistininkė.
Pasak jos, priežastis, kodėl reikiamų prekių ne visada pavyksta įsigyti iš karto, būna ne tik trūkinėjančios tiekimo grandinės, bet ir besikeičiantis kompensuojamų vaistų sąrašas.
Skuba stiprinti imunitetą
V. Bečelytė pasakojo, kad rudenį, prasidėjus naujam darbų ir mokslų sezonui, padidėja žoliniai raminančių ir miegą gerinančių preparatų, vaikų jautrumo mažinimui ir atminties gerinimui skirtų preparatų pardavimai.
„Taip pat pacientai ruošiasi ir artėjančiam peršalimo ligų sezonui: šiuo metu yra išaugę profilaktinių priemonių, stiprinančių imuninę sistemą pardavimai. Tai – vitaminai ir mineralų kompleksai, žuvų taukai, antioksidantai. Šiuo metu parduodame ir daugiau greitųjų COVID-19 antigenų testų“, – vardijo ji.
„Eurovaistinės“ atstovė R. Lipnevičiūtė teigė, kad kol kas nepastebimas didesnis norinčiųjų įsigyti peršalimo ligoms skirtų preparatų srautas.
„Kol kas tokios tendencijos nepastebime, galimai pirmosios rudens savaitės parodys, kaip žmonės ruošiasi rudeniui. Įprastai rudenį dažniau perkame maisto papildus, esame linkę stiprinti imunitetą, kovoti su rudeniniu nuovargiu“, – sakė ji.