Didžiausią pavojų žmonių sveikatai kelia graužikų ekskrementai – išmatos ir šlapimas. Per graužikų užterštus produktus galima užsikrėsti infekcinėmis ligomis, ilgam atsigulti į patalą ar net mirti.
Būdingi ligų požymiai – karščiavimas, drebulys, galvos, raumenų, akių skausmas. Iš visų graužikų platinamų ligų Lietuvoje buvo užregistruota salmoneliozės, leptospirozės, jersiniozės, tuliaremijos atvejų. Pelės ir žiurkės gali būti ir pasiutligės nešiotojos.
Jersinioze užsikrečiama suvalgius žalių, vartoti netinkamai paruoštų daržovių (morkų ir kopūstų), kurias jersinijomis užkrėtė pelės ir žiurkės. Leptospirozę, ūminę užkrečiamąją ligą, dažniausiai platina žiurkės.
Žmogus ja gali užsikrėsti valgydamas užterštą maistą, gerdamas užterštą nevirintą vandenį, pieną, per pažeistą odą. Ligos sukėlėjas ant pažeistos odos patenka iš vandens ar dirvožemio.
Šia liga dažniau serga kaimo gyventojai. Užsikrėsti tuliaremija galima per graužikų infekuotus maisto produktus ir vandenį bei įkvėpus infekuotų dulkių ar vandens aerozolio, užkrėsto sergančių gyvūnų išskyromis. Tuliaremijos protrūkiai dažniausiai kyla esant didelei graužikų populiacijai.
Pravers spąstai
Klaidinga manyti, jog katiną auginantys žmonės gali nesukti galvos dėl graužikų. Deja, pasak ekspertų, ne visi katinai turi polinkį medžioti. Be to, jei namuose yra pakankamai maisto, pelė katinui greičiausiai pasirodys neskani. Taip pat abejotina, ar katinas pajėgtų sumedžioti visus graužikus, kai yra didelis užkrėstumas.
Dažnai žmonės garažuose ar rūsiuose laiko obuolius, morkas, bulves, o jie privilioja pelių ar žiurkių. Rūsiuose ar sandėliukuose labai svarbu užsandarinti plyšius tarp durų, langų, angas sienose, pašalinti nereikalingus daiktus: dėžes, žurnalus ir visa kita, kas gali tapti prieglobsčiu pelėms ar žiurkėms.
Pastebėję apgraužtų vaisių ar daržovių, iškart juos išmeskite, kad neužsikrėstumėte infekcinėmis ligomis: jersinioze, leptospiroze, trichinelioze ar kt.
Tokiose vietose kaip garažas ar sandėliukas specialistai pataria naudoti graužikams skirtus spąstus. Jie ypač praverčia, jei namuose yra keturkojų augintinių, kurie gali paragauti nuodingo masalo. Būna taip, kad apsinuodijusia, bet dar gyva pele susigundo katė. Tada nuo apnsinuodijusios palės gali žūti ir ji.
Palėpėje – idealios sąlygos
Pasirūpinę rūsiu ar garažu, žmonės dažnai pamiršta apie palėpę. Ten laiko laikraščius, daržo plėveles ar ką kitą, kas puikiai tinka graužikams, sumaniusiems susisukti lizdą. Šaltuoju metų laiku žmonės į palėpes užsuka rečiau, tad kenkėjai turi idealiais sąlygas gyventi ir daugintis. Beje, žiurkės ir pelės labai mėgsta įsikurti baldų stalčiuose.
Tad jei rūsyje ar palėpėje yra senų spintelių, tikėtina, kad pavasarį, atitraukę stalčių, rasite ne itin maloniai kvepiantį jų lizdą.
Jei palėpėje įsikūrė graužikai, neabejotinai vakare ar anksti ryte išgirsite jų krebždėjimą. Jei užlipę į palėpę pastebėjote pelių, žiurkių išmatų, skylių sienose, imkitės priemonių. Pakeiskite apgadintas stogo čerpes, užpildykite plyšius stogo dangai skirtu cementu ir pasirūpinkite, kad jūsų palėpė visada būtų švari bei tvarkinga.
Kol nebuvo sukurtas arsenas, su graužikais žmonės kovodavo augalais. Laivai į jūrą išplaukdavo apsirūpinę šeivamedžių lapais: esą pelės ir žiurkės jų bijo. Dabar pabandžiusieji naudoti šeivamedžius tikina, kad jie veikia neilgai, tik tol, kol skleidžia kvapą. Kai kurie išbandė vaistines ramunėles. Jų kvapo graužikai taip pat nemėgsta.
Liaudiški naikinimo metodai – nehumaniški
Jei norima apsisaugoti nuo nepageidaujamų „svečių“, išvengti jų platinamų ligų, rekomenduojama itin atsargiai ir atsakingai rinktis naikinimo bei prevencijos priemones. Neretai pasitaiko ir bandymų graužikus naikinti mase, pagaminta iš cemento, cukraus ir miltų.
Tokią košę pelės ir žiurkės ės tik tokiu atveju, jei vyrauja badas ir aplinkui nėra nė trupinėlio kitokio maisto. Ši priemonė neefektyvi – naikinimas užtruks ilgą laiką ir greičiausiai norimo rezultato nepasieksite.
Tikima, kad graužikus galima atbaidyti natūraliomis priemonėmis: juodaisiais pipirais, pipirmėtėmis ir kt. Neva rekomenduojama pipirus barstyti tose vietose, kur buvo pasirodę graužikai, arba tarpeliuose galima prikaišioti medvilnės gabalėlių, suvilgytų pipirmėčių eteriniu aliejumi.
Taip pat teigiama, kad atbaidyti kenkėjus padeda pipirmėtės, pasodintos vazonėliuose. Pipirmėtės tinkamos gaminti skanią arbatą, gardinti desertą, tačiau pelių iš namų neišprašys.
Nemalonus, bet gana patikimas liaudiškas būdas – gaudyti peles viliojant į aliejaus pripiltas talpyklas. Labiausiai graužikams patinka saulėgrąžų aliejus.
Ne vienas žino, kad vasarnamyje palikto plastikinio butelio kamštelį, viliojamos jo kvapo, aštriadantės sugeba pragraužti. Į 0,5 litro talpos indą įpylus apie 100 g aliejaus ir pastačius pelių pamėgtoje vietoje, šios labai greitai įlipa, o išlipti nepajėgia. Kai kas net lieptelius padeda, kad pelėms būtų lengviau pasiekti gardųjį aliejų. Vienintelis šio būdo trūkumas – labai nemalonus vaizdas ir dar nemalonesnė užduotis, kai nustipusius ir pradėjusius gesti graužikus reikia užkasti.
Nuodai –patikimiausia
Vis dėlto patikimiausias šiuolaikiškas graužikų naikinimo būdas – nuodai. Lietuvoje ir visoje ES dar prieš keletą metų užvirė diskusijos dėl ribojimų žiurknuodžiams ar net jų uždraudimo. Neva taip atsikratyti įnamių nehumaniška, nes jiems sukeliamas skausmas. Tačiau realių alternatyvų taip ir nebuvo pasiūlyta – žiurknuodžiai vis dar viena populiariausių priemonių kovai prieš graužikus.
Graužikų nuodus gamina daug gamintojų, tačiau jų veikimo principas, iš esmės, visų toks pats – nuodai graužikams veikia kaip antikoaguliantai. Ėmus skystėti graužikų kraujui, jie pajunta troškulį, todėl palieka patalpas, kuriose būna įsikūrę, ir bėga ieškoti vandens, todėl dažniausiai stimpa lauke. Jei tai vyktų žmonių gyvenamosiose patalpose, ilgai tektų kęsti nemalonų kvapą, nes pelių gaišenų dažniausiai būna sunkiai pasiekiamose vietose.
Veterinarijos specialistai sako, kad nuogąstauti dėl nuodų sukeliamo skausmo nereikia, nes jo nebūna. Tie preparatai suveikia kaip raminamieji, migdomieji vaistai, todėl graužikas atsipalaiduoja. Taip pat veikia ir kitų gyvūnų eutanazijai skirti vaistai.
Alternatyvos
Ne vienas išbandė ir prekybininkų siūlomus ultragarsinius graužikų baidymo aparatus, kurie veikia įkišti į elektros lizdą. Jie kenkėjų nežudo, tik juos atbaido, tačiau medikų nuomonės dėl tokių aparatų nuolat skleidžiamų bangų žalos žmonėms – nevienareišmiškos.
Alkoholis – dar viena pakankamai veiksminga pelių naikinimo priemonė. Ant medvilninių kosmetikos valymų diskų užlašinkite amoniakinio spirito ir ištepkite juo spinteles, stalčius ir kampus. Graužikai negali pakęsti aštrių kvapų, todėl jie laikysis atokiau nuo jūsų namų. Medvilninius diskus reikėtų periodiškai keisti.
Dar viena veiksmiga priemonė – chloras. Namus galite valyti priemonėmis, kurių sudėtyje yra chloro, tai labai veiksmingas kovos su pelėmis būdas. Tačiau chloras palieka ilgalaikį nemalonų, aštrų kvapą, todėl panaudojus chlorą būtina gerai išvėdinti butą.
Peles atbaido stiprūs kvapai, todėl sudžiovinti ir į medžiaginius maišelius sudėti aštraus aromato augalai yra labai veiksminga priemonė. Ramunėlės, mėtos, rozmarinai ar pelynai, sudėti į tokius maišelius, ne tik atbaidys peles iš palėpių ar sandėliukų, bet ir maloniai prakvėpins patalpas.
Kaip kovoti su graužikais
Kad graužikai nepatektų į gyvenamąsias patalpas, rekomenduojama:
-tinkamai prižiūrėti aplinką, sudaryti graužikams nepalankias gyvenimo sąlygas: savalaikiai šalinti buitines atliekas, pjauti žolę, ypač aplink pastatus, ir neleisti jai užaugti aukštesnei nei 10 cm;
-išasfaltuoti šiukšlių laikymo aikštelių dangą, šiukšlių konteinerius laikyti sandariai uždengtus, jų neperpildyti, kad į jas graužikai negalėtų lengvai patekti;
-sandarinti visas išorinių durų, sienų angas;
-užsandarinti plyšius ir skyles ties vamzdžių ar kabelių linijomis;
-užsandarinti plyšius prie rūsio ar pirmo aukšto langų – jie neturi būti didesni kaip 0,5 cm;
-dažnai darinėjamoms durims įrengti savaiminio užsidarymo mechanizmus;
-pašalinti ant pastatų besiraizgančius vijoklinius augalus ar medžius ties pastatais;
-nesudaryti sąlygų graužikams patekti į patalpas vamzdžiais, elektros kabeliais;
-ventiliacijos ir kanalizacijos angas, oro kondicionierius uždengti plieno tinkleliais, kurio akučių dydis turėtų būti ne mažesnis kaip 6 mm;
-tvarkyti rūsius, pašalinti nereikalingus daiktus, savalaikiai valyti pagalbines patalpas.
-sutvarkyti pastato išorę taip, kad graužikai negalėtų patekti į vidų;
-sandariai uždaryti kanalizacijos angų ir kanalų dangčius.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!