• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvoje turime galimybę pasikeisti tiek savo vardą, tiek pavardę. Tačiau egzistuoja ir tam tikros taisyklės – bet kokios pavardės rinktis negalime.

Lietuvoje turime galimybę pasikeisti tiek savo vardą, tiek pavardę. Tačiau egzistuoja ir tam tikros taisyklės – bet kokios pavardės rinktis negalime.

REKLAMA

Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Jolanta Kuzmienė naujienų portalui tv3.lt papasakojo, kokios yra pavardės keitimo taisyklės ir ką turėtume žinoti, priėmę tokį sprendimą.

Pavardės keičiamos tik laikantis taisyklių

Pavardžių keitimą reglamentuoja Asmens vardo ir pavardės keitimo taisyklės, patvirtintos Lietuvos Respublikos teisingumo ministro 2016-12-28 įsakymu Nr. 1R-333 „Dėl Asmens vardo ir pavardės keitimo taisyklių patvirtinimo“ (toliau – Taisyklės).

Taisyklių 2 punkte nurodyta, kad keisti vardą ir (ar) pavardę leidžiama 16 metų sulaukusiam asmeniui, o jei vardas ir pavardė keičiami Taisyklių 92 punkte nurodytu pagrindu (šiame punkte numatyta, kad pareiškėjas, kuriam diagnozuotas transseksualumas, gali pakeisti savo vardą ir pavardę, jei nori turėti kitai lyčiai būdingas vardo ir pavardės formas) – 18 metų sulaukusiam asmeniui.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat nurodoma, kad kai keičiamas jaunesnio kaip 16 metų nepilnamečio vaiko vardas ir (ar) pavardė, jo vardu prašymą ir kitus Taisyklėse nurodytus dokumentus dėl vardo ir (ar) pavardės pakeitimo civilinės metrikacijos įstaigai pateikia jo atstovas pagal įstatymą: tėvai, įtėviai, globėjai.

REKLAMA

Keičiant asmenvardžius nepilnamečiui, kuriam daugiau nei 10 metų, turi būti pateiktas ir  nepilnamečio vaiko rašytinis sutikimas, kuris civilinės metrikacijos įstaigai pateikiamas tik vaikui atvykus į civilinės metrikacijos įstaigą ar konsulinę įstaigą, jeigu prašymas pakeisti vardą ir (ar) pavardę pateikiamas per konsulinę įstaigą.

„Pavardės yra keičiamos tik tais pagrindais, kurie yra numatyti Taisyklėse. Gavus pareiškėjo prašymą pakeisti pavardę, kuriame pareiškėjas turi būti nurodęs vieną iš Taisyklėse numatytų pagrindų, yra užvedama pavardės pakeitimo byla.

REKLAMA
REKLAMA

Byla baigiama nustatytos formos išvada dėl pavardės pakeitimo. Kai išvada yra teigiama, pavardės pakeitimas registruojamas sudarant asmens paskutinio civilinės būklės akto įrašo: gimimo, santuokos sudarymo arba santuokos nutraukimo įrašo pakeitimo ar papildymo įrašą.

Atlikus šiuos veiksmus pareiškėjas yra informuojamas apie įvykdytą prašymą. Toliau asmenys turi kreiptis į Migracijos departamentą prie LR vidaus reikalų ministerijos dėl naujo asmens tapatybę patvirtinančio dokumento išdavimo“, – apie pavardės keitimo procesą pasakoja J. Kuzmienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Imamas mokestis

Kiek laiko užtruks pavardės pakeitimas priklauso nuo to, kokiu pavardės keitimo pagrindu, numatytu Taisyklėse, yra keičiama pavardė. Kai kuriais atvejais yra reikalingas Teisingumo ministerijos leidimas – tokiu atveju pavardės keitimo procesas gali trukti iki 60 k. d.

Keičiant pavardes kitais Taisyklėse numatytais pagrindais, pavardės keičiamos 20 d. d. laikotarpyje. Už pavardės pakeitimą mokamas 12 eurų mokestis.

REKLAMA

Asmenys, norintys pakeisti pavardę, turi pateikti nustatytos formos prašymą bet kuriai civilinės metrikacijos įstaigai Lietuvoje. Prašymą galima pateikti fiziškai atvykus į civilinės metrikacijos įstaigą arba per įgaliotą asmenį.

„Pavardė negali būti keičiama į išgalvotą pavardę. Keisti galima į sutuoktinio pavardę, tėvų, senelių, prosenelių ir kitų protėvių pagal tiesiąją giminystės liniją ar vieno iš jų pavardę.

REKLAMA

Taip pat galima susigrąžinti bet kurią pirmiau turėtą pavardę arba keisti turimos pavardės formą į nenurodančią šeiminės padėties“, – komentuoja Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja.

Asmuo gali keisti pavardę į savo senelių, tačiau civilinės metrikacijos įstaigai turi būti pateikiami dokumentai, įrodantys, kad asmens, norinčio keisti pavardę, tėvai, seneliai, proseneliai ar kiti protėviai pagal tiesiąją giminystės liniją arba vienas iš jų turėjo asmens pageidaujamą įgyti pavardę. Taigi ar papildomų dokumentų reikės priklauso nuo kiekvienos situacijos individualiai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taisyklės santuokos metu

Pavardės sutuoktiniams, santuokos sudarymo metu, suteikiamos vadovaujantis Lietuvos Respublikos civilinio kodekso 3.31 straipsniu, kuriame numatyta, kad abu sutuoktiniai turi teisę pasilikti iki santuokos turėtą savo pavardę, pasirinkti kito sutuoktinio pavardę kaip bendrą pavardę arba pasirinkti dvigubą pavardę, kai prie savo pavardės prijungiama sutuoktinio pavardė.

„Taigi santuokos sudarymo metu sutuoktiniai negali keisti pavardės į pavardę, kuri nepriklauso nei vienam iš sutuoktinių. Siekiant pavardę keisti į kitą pavardę – tai sutuoktiniai turėtų atlikti jau po santuokos, atsižvelgiant į Taisyklėse numatytus pavardės keitimo pagrindus.

REKLAMA

Jeigu vieno iš sutuoktinių pavardė yra užsienietiška, tada kitas sutuoktinis gali santuokos metu įgyti užsienietišką sutuoktinio pavardę.

Ne santuokos sudarymo metu pavardę keisti į užsienietišką galima nebent Taisyklėse numatytais pagrindais, pavyzdžiui, jei užsienietišką pavardę turėjo pareiškėjo seneliai, arba jeigu pareiškėjas norimą pavardę įgijo ar pasikeitė užsienio valstybėje, kurioje jis gyvena ar gyveno arba kurios pilietis yra ar buvo“, – aiškina J. Kuzmienė.

REKLAMA

Jei asmuo nori susigrąžinti pavardę, turėtą iki santuokos, jis turi pateikti prašymą dėl pavardės keitimo. Šis pavardės keitimo pagrindas įtvirtintas Taisyklių 9.10 papunktyje.

Šiuo atveju dažniausiai jokių papildomų dokumentų pareiškėjui patekti nereikia, kadangi duomenys būna suvesti į Lietuvos Respublikos gyventojų registrą. Šiuo pagrindu pavardė keičiama 20 d. d. laikotarpyje.

Laukiu "šlubo" Vokiečio.
Laukiu "šlubo" Vokiečio.
Lietuvis niekada neturėjo savigarbos. Valinskas pavadino G.Nausėdą mulkiu , verta pavadinti Lietuvius mulkiais , iki šiol puse Lietuvos turi suLenkintas pavardes ir ištisus 34 metus neištaisomos pavardės gaunant pasą. Visoms seimo"člienkoms" ir 'člienams" do lampoči. Lietuvis panašus į naminį gyvulį , svarbu paėsti ir papersti. Per rinkimus matysis kiek gaus balsų Nacionalinis Susivienijimas.
pilietis I. Chūyijkinas
pilietis I. Chūyijkinas
Norėjau pasikeisti į Chūyijkin-Zadunaijskij, bet paskui apsigalvojau - labai jau bajoriškai skambėtų.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų