Lietuviai šventinius stalus vis dažniau papuošia keptu kalakutu, o iš anksto pradedant ruoštis didžiosioms žiemos šventėms, pravartu žinoti, kaip išsirinkti ir gardžiai jį iškepti.
Dalinamės patarimais, ką būtina žinoti prieš ruošiantis kepti kalakutą ir net neabejojame, kad šeimininkės susilauks gausių pagyrų.
Kaip išsirinkti kalakutą?
Pirmiausia, rekomenduojama rinktis patelių mėsą, kadangi ši būna kur kas minkštesnė ir švelnesnė už patinų. Taip pat svarbus ir kalakuto dydis, nors dažnai dvejojama, kelių kilogramų kalakutą rinkis, ar pakaks visai šeimai, bet kokiu atveju patariama rinktis 3-5 kg. kalakutą. Tokio dydžio paukštis gana nedidelis, tačiau mėsa tokiu atveju greitai iškepa ir būna minkšta.
Kalakuto kepimui galima naudoti tiek šviežią, tiek šaldytą mėsą. Jei nusprendėte rinktis šaldytą kalakutą, jį patartina atlaidinti šaldytuve. Vidutinio dydžio kalakutui pakaks paros, didesniam – gali prireikti ir dviejų. Didžiausia daroma klaida, kada kalakutą stengiamasi per trumpą laiką atšildyti karštame vandenyje, tada mėsą išleidžia visas savo sultis ir tampa sausa.
Kalakuto paruošimas
1. Kalakutą nuplauname, ištriname druska ir pipirais iš vidaus bei išorės. Taip pat galima apšlakstyti citrinų sultimis, taip mėsa bus dar minkštesnė. Paruoštą kalakutą dedame į puodą ir užpilame šaltu vandeniu taip, kad kalakutas būtų apsemtas. Puodą su kalakutu paliekame šaldytuve arba vėsioje patalpoje marinuotis apie 12 valandų.
2. Po 12 valandų, kada laikas kepti kalakutą, jį išimame iš marinato, nuplauname ir įkaitiname orkaitę iki 250 laipsnių temperatūros.
3. Kol kaista orkaitė, pasirūpiname prieskoniais. Sutraiškome česnaką, jį sumaišome su sviestu. Į masę suberiame kitus mėgstamus prieskonius (maltus pipirus, rozmarinus, čiobrelius, bazilikus, paprikos miltelius ir t.t.). Gerai ištriname kalakutą paruošta mase ir dedame jį ant folija išklotos skardos krūtine žemyn.
4. Supjaustome savo mėgstamas daržoves. Jas galima dėti tiek toje pačioje kepimo skardoje šalia kalakuto, tiek į kalakuto vidų. Visgi, su kalakuto kimšimu patariama nepersistengti, kadangi paukščio ertmė privalo būti pustuštė, kad mėsa tinkamai iškeptų.
5. Uždengiame kalakutą folija ir dedame į įkaitintą orkaitę. Mėsa turėtų kepti apie 2-3 valandas, priklausomai nuo kalakuto dydžio.
6. Po 2-3 valandų nuimame nuo kalakuto foliją ir dar pakepame apie 20 minučių, kad mėsa gražiai apskrustų.
7. Nors esame įpratę iš orkaitės ištrauktą mėsą tuoj pat tiekti ant stalo, kalakutą dar reikia palaikyti 20-30 minučių kambario temperatūroje. Kitu atveju, pjaustant kalakutą iš jo išbėgs visos sultys ir mėsa taps sausa.
8. Kalakutą patiekiame su spanguolių, bruknių, grybų ar kitu mėgstamu padažu.