• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvių šiltnamiuose ir daržuose karaliaujančius pomidorus puola įvairios ligos, kurios ne tik pažeidžia augalus, bet ir gali palikti be derliaus. Ekspertė atskleidė dažniausiai pasitaikančias pomidorų ligas ir išdavė naudingus patarimus, kaip jas atpažinti ir apsaugoti augalus. 

Lietuvių šiltnamiuose ir daržuose karaliaujančius pomidorus puola įvairios ligos, kurios ne tik pažeidžia augalus, bet ir gali palikti be derliaus. Ekspertė atskleidė dažniausiai pasitaikančias pomidorų ligas ir išdavė naudingus patarimus, kaip jas atpažinti ir apsaugoti augalus. 

REKLAMA

Agronomė, gėlių ūkio „Jonatos gėlės“ įkūrėja Jonata Pauraitė-Raudonė išskiria tris dažniausiai pomidorus puolančias ligas: pomidorų marą, sausligę ir pilkąjį kekerinį puvinį. 

Pomidorų maras

Pomidorų marą, dar vadinamą fitoftoroze, sukelia bulvinė fitoftora (lot. Phytophtora infestans). Dėl šios priežasties ji pataria nesodinti pomidorų netoli bulvių – taip tik padidinsite maro grėsmę. 

Užklupus pomidorų marui, pirmiausia ant vieno ar kito lapo, stiebo ar vaisiaus gali būti pastebimos pailgos, rusvos spalvos dėmės. Ligai progresuojant lapų gyslos pajuoduoja, apsineša grybeliu ir galiausiai nudžiūsta. Vis tik, maras labiausiai pažeidžia vaisius. 

REKLAMA
REKLAMA

„Labai greitai pažeisti vaisiai iš išorės pasidaro rudai margi, o vidus rudas“, – paaiškino pašnekovė. 

Bėda ta, kad pomidorų maras ilgai išsilaiko, dažniausiai – ant augalų ir vaisių liekanų. Nuėmus derlių sergančius augalus ar vaisius būtina tinkamai sunaikinti. 

REKLAMA

Apsisaugoti nuo šios ligos nelengva, tačiau galima pabandyti. Geriausia rinktis veisles, kurios atsparios ligoms, laikytis sėjomainos taisyklių ir nepamiršti augalų patręšti – taip, jei pomidorai ir susirgs, bus mažesnė ligos plitimo rizika. 

„Apsaugant pomidorus nuo maro labai svarbu laiku panaudoti fungicidus. Laiku jų nepanaudojus vėliau sustabdyti maro plitimą beveik nebeįmanoma, todėl gali tekti susitaikyti su prarandama pomidorų derliaus dalimi“, – aiškino ji ir pridūrė, kad dėl maro galite prarasti net iki dviejų trečdalių derliaus. 

REKLAMA
REKLAMA

Palankios sąlygos marui plisti yra šilti ir lietingi orai, aukšta santykinė oro drėgmė, o pastebėjus pirmus maro požymius labai svarbu imtis veiksmų – nupurkšti fungicidiniais preparatais. 

Pomidorų sausligė

Kita pavojinga liga – pomidorų sausligė, dar vadinama alternarioze. Ji puola ir šiltnamyje, ir atvirame grunte auginamus pomidorus. 

Užklupus sausligei, ant apatinių lapų galima pastebėti rudas, netaisyklingos formos, rievėtas dėmes, kurių skersmuo siekia iki vieno centimetro: 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Dėmėms didėjant ir joms susiliejus, lapai džiūsta. Tokie augalai užmezga mažiau vaisių, vaisiai smulkesni.“

Vėliau liga apima ir kitus lapus, kenčia lapkočiai, stiebai. Nuo vietos, kur vaisius priauga, neretai plinta ruda ir įdubusi sauso puvinio dėmė. Jos paviršius būna padengtas juodos spalvos apnašomis. 

Ji pastebi, kad kai kurie fungicidai, padedantys kovoti su maru, veiksmingai padeda ir šios ligos atveju. 

REKLAMA

„Norint išvengti šios dažnai pasitaikančios ligos pomidorų daigams naudokite tik beicuotas sėklas, taip pat svarbus pomidorų auginimas tinkamoje žemėje, todėl reikalinga sėjomaina arba kasmetinis šiltnamio žemės dezinfekavimas“, – pasakojo agronomė. 

Pomidorų vegetacijos laikotarpiu užtikrinkite optimalią šiltnamio drėgmę, taip pat tinkamą temperatūrą. 

Pomidorų pilkasis kekerinis puvinys

Vegetacijos pabaigoje dažnai pomidorus užklumpa pilkasis kekerinis puvinys, kuris pasireiškia ant vaisių – dar ant žalių ar vos nokusių pomidorų pasimato šviesiai žalios spalvos apskritų nedidelių dėmių, kurios laikui bėgant plečiasi. Matomi ir nedideli rudi taškai: 

REKLAMA

„Ligos požymiai dažniausiai išryškėja bręstant vaisiams, kai jie būna užaugę nuo trečdalio iki dviejų trečdalių dydžio. Dėmelės greitai paruduoja, plečiasi, susilieja, kol padengia trečdalį ar net pusę vaisiaus paviršiaus ploto.“ 

Pažeisto vaisiaus odelė ima raukšlėtis, kietėja, pakeičia spalvą – paruduoja, o vėliau ir pajuoduoja. Serganti dalis pasidaro įdubusi arba plokščia. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Norint išvengti kekerinio puvinio, dar prieš sodinimą svarbu pasirūpinti šiltnamio sienų ir žemės dezinfekcija. Užtikrinkite normalią santykinę drėgmę, prižiūrėkite augalus ir pastoviai skinkite pažeistus vaisius ir tinkamai jais atsikratykite. 

Na, o kad derlius būtų dar geresnis, J. Pauraitė-Raudonė dalinasi naudingais patarimais, ko svarbu nepamiršti. Anot jos, būtina reguliariai laistyti pomidorus – į savaitę vienam augalui reikia maždaug 10 litrų vandens. 

Nepamirškite ravėti šiltnamio ir pomidorus mulčiuoti, genėkite pomidorus pašalindami apatinius lapus, ant augalo palikdami po maždaug 15-20 lapų. Ir nepamirškite stebėti augalų ir vos tik pasirodžius ligų užuomazgoms šalinkite ligų ar kenkėjų pažeistas dalis. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų