• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kofeino poveikis sveikatai – amžina tema. Mokslininkai ne vienerius metus įvairiais kampais bando pažvelgti į šį klausimą. Juos ypač domina, kokią įtaką kavoje, arbatoje ir energiniuose gėrimuose esantis stimuliantas turi širdies funkcijai.

Kofeino poveikis sveikatai – amžina tema. Mokslininkai ne vienerius metus įvairiais kampais bando pažvelgti į šį klausimą. Juos ypač domina, kokią įtaką kavoje, arbatoje ir energiniuose gėrimuose esantis stimuliantas turi širdies funkcijai.

REKLAMA

Prieš kelias dienas pristatytas naujas tyrimas, kuriame teigiama, kad žmonės, kurie bent 5 dienas per savaitę suvartoja daug kofeino, gali dažniau sirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, net jei kitais atžvilgiais jų sveikata yra gera. Šiame tyrime dalyvavo 92 sveiki 18–45 metų amžiaus žmonėms. 

Atliktas tyrimas

Pirmiausia visiems dalyviams buvo išmatuotas kraujospūdis ir pulsas, o tada jie turėjo atlikti trijų minučių trukmės žingsnių testą. Praėjus 1 ir 5 minutėms po jo, dar kartą buvo išmatuotas dalyvių kraujospūdis ir pulsas.

Tyrėjai taip pat surinko informaciją apie tai, kiek dalyviai įprastai suvartoja kofeino per dieną. „Reguliarus kofeino vartojimas gali sutrikdyti parasimpatinę sistemą, todėl padidėja kraujospūdis ir širdies ritmas“, – teigė pagrindinė tyrimo autorė ir Indijos Zydus medicinos koledžo ir ligoninės tyrėja Nency Kagathara.

REKLAMA
REKLAMA

 Pasak jos, siekta nustatyti lėtinio kofeino vartojimo poveikį širdies sveikatai, ypač širdies ritmo ir kraujospūdžio atsistatymui. Mokslininkai lėtinį kofeino vartojimą apibrėžė kaip bet kokių kofeino turinčių gėrimų – kavos, arbatos, gazuotų gėrimų ir energinių gėrimų – vartojimą 5 dienas per savaitę ilgiau nei vienerius metus. 

REKLAMA

Tyrėjų komanda nustatė, kad 19,6 proc. dalyvių kasdien suvartojo daugiau nei 400 miligramų (mg) kofeino, o tai atitinka maždaug 4 puodelius kavos, 2 energinius gėrimus arba 10 skardinių saldinto gazuoto gėrimo. JAV Maisto ir vaistų administracijos (FDA) duomenimis, 400 mg kofeino per dieną neturi neigiamos įtakos, jei žmogus yra sveikas.

Tačiau FDA įspėja, kad kiekvienas organizmas į kofeiną reaguoja skirtingai, o kai kurie jam yra jautresni nei kiti. Gali padidinti hipertenzijos riziką. Tyrimo metu paaiškėjo, kad nuolatinis 400 mg kofeino suvartojimas kasdien daro stiprų poveikį nervų sistemai, todėl ilgainiui padidėja širdies ritmas ir kraujospūdis.

REKLAMA
REKLAMA

Dalyviams, kurie per dieną nuolat vartojo 600 mg kofeino, tyrėjai pastebėjo reikšmingai padidėjusį širdies susitraukimų dažnį ir kraujospūdį praėjus 5 minutėms po žingsnių testo. 

Tai rodo, kad nuolatinis didelis kofeino kiekis gali trukdyti atsistatyti širdies ritmui ir kraujospūdžiui. „Kofeinas gali padidinti hipertenzijos bei kitų širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų riziką sveikiems asmenims“, – sakė N.Kagathara. Anksčiau pastebėta, kad didesnės kofeino dozės gali prisidėti prie nerimo sutrikimo ir nemigos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kava ir kofeinas – sinonimai, tačiau gydytojas kardiologas prof. Raimondas Kubilius anksčiau yra atkreipęs dėmesį, kad 330 ml. kolos skardinėje yra 45 mg kofeino, puodelyje kavos – 80 mg, o 500 ml energetinio gėrimo – 150 mg kofeino.

Kaip sumažinti kofeino vartojimą?

Pasak specialistų, kavos atsisakyti gali būti lengviau nei atrodo, o daugelis jos mėgėjų pernelyg sureikšmina faktą, kad kofeinas suteikia energijos. „Pabandykite vietoje kavos gerti vandenį ir pažiūrėkite, kas nutiks. Nenustebčiau, jei po maždaug savaitės, kai kofeinas pasišalins iš jūsų organizmo, jausitės beveik taip pat, ir kofeino jums tikrai nebereikės“, – sakė gydytojas kardiologas Yu-Ming Ni iš Kalifornijos, JAV.

REKLAMA

„Žmonės mano, kad jiems būtina kava, idant išliktų budrūs. Iš tikrųjų rytinis puodelis kavos labiau primena ritualą. Dažnai, kai organizme visiškai nelieka kofeino, ateina supratimas, kad kofeinas visai nereikalingas, tad verta paeksperimentuoti“, – patarė gydytojas.

Norint palengva sumažinti kofeino vartojimą, patartina: – pamažu mažinkit kasdien suvartojamą kiekį ir valdykite abstinencijos simptomus, tokius kaip galvos skausmas, irzlumas, energijos stoka ir „smegenų rūkas“; – gerkite daug vandens; – į racioną įtraukite daugiau maisto, kuriame natūraliai gausu skysčių (pvz. agurkai, paprikos salierai, pomidorai, arbūzai, citrusiniai vaisiai, vynuogės ir melionai); – įkalbėkite draugą atsisakyti kofeino kartu su jumis – galėsite vienas kitam padėti.

dar to betruko kad as turiu atsiklausti kokio nupezusio verygos ar dulkio kiek man kavos galima isgerti
Nieko mes jau nesuprantame-vienur labai gerai,plečia kraujagysles,kitur siaurina,vienus saugo nuo širdies ligų,diabeto,kitur-oi kaip kenkia
Priklauso kieno nupirktas žurnaliuga agentas,to pusėje bus ir nauda straipsnio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų