Šeimos gydytoja Agnė Misiūtė teigia, kad labiausiai pajausti laiko persukimą gali tie žmonės, kurie turi nerimo sutrikimą, serga širdies ir kraujagyslių ligomis arba jau turi lėtinių ligų ir vartoja vaistus.
Padaugėja miokardo infarktų
„Didžiausią įtaką laiko persukimas turintiems žmonėms, kurie turi lėtinių ligų, vartoja vaistus tam tikru metu, nes kūnas yra visas sustyguotas. Tarkim, kortizolis išsiskiria paryčiais, tam, kad žmogui reiktų atsikelti. Jei žmogus ir taip gyvena nuolatiniame strese, tai šitai jį truputį išbalansuoja“, – kam laiko persukimas yra pavojingiausias pasakoja gydytoja.
„Yra pastebėjimų, kad pasukus laiką padaugėja miokardo infarktų, širdies ir kraujagyslių ligų. Esmė tame, kad pasikeičia cirkadinis ritmas ir žmogui reikia iš naujo prisitaikyti prie pokyčių. Tiek vaikams, tiek suaugusiems, tiek vyresnio amžiaus žmonėms yra įtaka pasukus laiką“, – dėsto pašnekovė.
Agnė Misiūtė teigia, kad jautresniems žmonėms gali padidėti nerimas, atsirasti emocinis nestabilumas, nuotaikų kaita, vien dėl to, nes suprastėja miegas. „Apskritai viena iš problemų šiais laikais yra nemiga ir žmonės kankinasi, o dar laikas pasisuka. Reikia turėti miego rutiną.
Reikia pradėti ruoštis iš anksto
Prieš miegą reikia atpalaiduojančių veiksmų. Jokiu būdu prieš miegą negalima gerti alkoholio ar kofeino. Dienos metu reikia judėti, kuo daugiau laiko praleisti gryname ore ir dienos šviesoje, kad vyktų natūrali melatonino sintezė, kad išsiskirtų miego hormonai“, – pataria gydytoja ir priduria, kad tada ir laiko pasukimas bus mažiau skausmingas.
Tam, kad kuo mažiau pajaustume pasikeitusį laiką, tam galime pradėti ruoštis iš anksto. „Prieš pasukant laiką galime anksčiau pradėti eiti miegoti. Bent jau dvi savaites po 15 minučių kasdien vis ankstinti nuėjimą miegoti, tam, kad to pokyčio taip nesijaustų. Reikia ankstinti (arba vėlinti, kad sutaptų su laiko sukimu) ir kėlimosi laiką. Turime kiek įmanoma labiau palaikyti miego kokybę“, – patarimus dalina A. Misiūtė.
Laiko sukimo reikėtų atsisakyti
Gydytoja teigia, kad straipsnių, tiriančių laikrodžio sukimo įtaką yra nemažai, o vienas įdomiausių faktų, kad kai pasisuka laikas ir reikia anksčiau keltis – Amerikoje 6 procentais padaugėja autoįvykių, vien dėl to, nes yra kitoks apšvietimas, kitoks atsibudimo lygis.
Laiko pasikeitimas labiausiai matosi ant naminių gyvūnų. Jie nesupranta, kas vyksta. „Jiems irgi reikia prisitaikyti. Jei šuo yra įpratęs vienu metu keltis ir eiti į tualetą, tai jam gali būti keista, jei tai daryti tenka anksčiau, tačiau prisitaiko.
Mūsų kūnai yra sukurti tam, kad prisitaikytume prie visų pokyčių. Tačiau reikia, kad tie iššūkiai būtų kuo mažiau reikšmingi, nes pavasarį bei rudenį ir taip yra iššūkių: puola virusai, žmonės mažiau būna gryname ore, mažiau energijos, o prie visų šių problemų prisideda dar ir laiko pasukimas“, – problemas, su kuriomis susiduriame kasdienybė vardina pašnekovė.
Dėl šių priežasčių, šeimos gydytoja teigia, kad jos asmeniniu požiūriu reikėtų atsisakyti kasmetinio laiko pasukimo. „Neatrandu priežasties, kodėl tai būtų naudinga. Tai yra ekonominis ir politinis sprendimas, nes sveikatos požiūriu, tai neneša jokios naudos žmogui, o kaip tik daugiau problemų. Aš būčiau už vieno kažkurio laiko palikimą“, – nuomonę išreiškė Agnė Misiūtė.