Pakaitinė hormonų terapija (PHT) iš pradžių 2002 metais buvo siejama su krūties vėžiu – nuo to laiko šio gydymo saugumu buvo abejojama, o tai kėlė nerimą ir susirūpinimą milijonams moterų.
Praėjusiais metais didelės apimties Oksfordo universiteto tyrimas parodė, kad PHT padidina krūties vėžio riziką trečdaliu ir Didžiojoje Britanijoje sukelia maždaug 20 procentų šios ligos atvejų. Tuo tarpu dabar naujas tyrimas patvirtino sąryšį tarp medikamentų ir krūties vėžio, bet buvo pastebėta, kad PHT yra saugesnė nei manyta.
Daugiau nei pusės milijono bričių moterų duomenimis pagrįsta studija parodė, kad PHT naudojamas siejamas tik su 20 procentų didesne krūties vėžio rizika. Vis dėlto, bendra rizika išlieka žema, sako mokslininkai. Iš 10 000 PHT naudojančių moterų maždaug 26 gresia krūties vėžys dėl vartojamų medikamentų. Tyrimas taip atskleidė, kad nustojus vartoti PHT padidėjusi krūties vėžio rizika greitai normalizuojasi, rašoma dailymail.co.uk.
Šiuo metu PHT naudoja maždaug milijonas moterų JK – šiuos medikamentus galima vartoti kaip gelius, pleistrus ar tabletes. Juose yra estrogeno, kurio gamyba menopauzės metu sumažėja.
Pagrindinė tyrimo autorė dr. Yana Vinogradova iš Notingemo universiteto sakė: „Tai – didžiausias kada nors atliktas tokio tipo tyrimas ir mes tikimės, kad jis daugeliui moterų, kurios baiminasi PHT suteiks aiškumo ir užtikrintumo. Mūsų rezultatai rodo, kad bendras skaičius moterų, kurios dėl PHT suserga krūties vėžiu, yra labai mažas.“
Tyrime buvo lyginama 98 000 moterų nuo 50 iki 79 metų, kurioms nuo 1998 iki 2018 metų buvo diagnozuotas krūties vėžys, su 457 000 to paties amžiaus moterų, kurios krūties vėžiu nesusirgo. Iš viso 34 procentai tų, kurios susirgo krūties vėžiu, naudojo PHT, lyginant su 31 procentu tų, kurios krūties vėžiu susirgo, bet PHT nenaudojo.
Ši studija parodė, kad kombinuoto estrogeno ir progesterono PHT, dažniausiai naudojama gydyme, yra siejama su daugiausiai 79 procentais didesne krūties vėžio rizika. Tačiau PHT nutraukus rizika sumažėja beveik iki normalios. Tik estrogeną – terapiją, skiriamą moterims, kurioms pašalinta gimda – naudojančių moterų krūties vėžio rizika buvo 15 procentų didesnė.
Gydytojai sako, kad PHT nauda malšinant varginančius simptomus – depresiją ir karščio bangas – dažnai pranoksta kiek padidėjusio krūties vėžio rizikos aspektą.
Profesorius Martinas Marshallas, Karališkosios bendrosios praktikos gydytojų kolegijos vadovas, sako: „Yra daug įtikinamų įrodymų, kad PHT yra saugi ir veiksminga, ją siūlo ir naujausios klinikinės rekomendacijos, kaip priimtiną gydymą kai kurioms menopauzę išgyvenančioms moterims. Pacientes raginame nesijaudinti dėl šio tyrimo rezultatų ir toliau, kaip įprasta, naudoti PHT.“
Dr. Edwardas Morrisas, Karališkosios akušerių ir ginekologų kolegijos prezidentas, sako: „Deja, daugybė moterų ir toliau tyliai kenčia ir nesiryžta kreiptis pagalbos ir patarimo, nes nerimauja dėl PHT ir krūties vėžio rizikos. Raginame simptomų varginamas ir dėl savo vartojamų medikamentų nerimaujančias moteris pasitarti su savo šeimos gydytojais.“