Anot Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovės (NVSC) Justinos Petravičienės, kiek klaidinti gali ne tik nustatomas mažesnis atvejų skaičius, bet ir išaugęs teigiamų tyrimų procentas.
„Žiūrint į skaičius, antrą parą iš eilės matome mažesnį skaičių, kuris, laimei, neperžengia 2 tūkst. ribos. Bet puikiai suprantame, kad šventinės dienos turi efektą tyrimams – tuomet yra mažiau besitiriančių žmonių.
Tačiau ką reikia pastebėti, kad tokiomis dienomis dažniausiai tiriasi tikrai jaučiantys ligai būdingus simptomus, mažiau tų, kurie tiriasi dėl turėto sąlyčio ar profilaktiškai. Todėl neatsitiktinai ir teigiamų tyrimų procentas yra didesnis“, – aiškino ji.
Portalas tv3.lt primena, kad šio rodiklio sumažinimą iki 5 proc. naujasis sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys įvardijo kaip vieną prioritetinių tikslų. Visgi kol kas tendencijos nedžiugina:
„Dabar matome, kad 25 proc. tyrimų per pastarąsias 7 dienas yra teigiami. Kitaip tariant, kas ketvirtas ėminys yra teigiamas. Tai čia gerų tendencijų pastaruoju metu nematome. Galbūt šioje vietoje reikėtų kantriai palaukti, nes kaip minėjau, efektą duoda šventinės dienos, kai tyrimus atliko simptomus jaučiantys asmenys.“
Ar išlaikytas švenčių „egzaminas“?
Anot specialistės, ar tautiečiai išgirdo raginimus šventes praleisti tik artimiausių žmonių rate, paaiškės tik dar po geros savaitės.
„Jei kalbėtume apie šventinių dienų efektą, tai jo tikrai dar nepamatysime keletą dienų. Liga turi inkubacinį periodą ir elgesio pasekmės pamatomos panašiai po 7–12 dienų. Taigi šios savaitės pabaigoje, antroje pusėje matysime situaciją, galbūt žmonės išties buvo labiau atsakingi, kaip buvo prašoma. Arba matysime priešingą rezultatą“, – sakė J. Petravičienė.
NVSC specialistė sutiko, kad norėtųsi greito skaičių mažėjimo, tačiau kiek situacija keičiasi pavyks įvertinti nebent tik savaitei įsibėgėjus.
„Norisi žiūrėti optimistiškai, tačiau per parą vis dar turime po 2,5–3 tūkst. asmenų, kurie būna turėję sąlytį, kurie būna izoliuojami. Tai tas skaičius irgi nėra pozityviai nuteikiantis. Nes jei turime 3 tūkst. atvejų ir dar tiek pat, kurie izoliuojasi, tai rodo, kad situacija vis dar išlieka sudėtinga. Tad tam, kad tie skaičiai mažėtų, turime mažinti vienų su kitais kontaktų skaičių“, – atkreipė dėmesį ji.
Vienoks ar kitoks karantinas jau veikia
J. Petravičienė pabrėžė, kad nors registruojant naujus susirgimus įvestų griežtesnių ribojimų efektas taip greitai neatsispindi, situacija savaime jau yra geresnė.
„Karantinas jau savaime duoda efektą, nes neturime tų atvejų, kokius būtume turėję, jei neturėtume švelnesnio ar griežtesnio karantino priemonių.
Tačiau problema su šiuo virusu ta, kad jis turi ilgą – 14 dienų inkubacinį periodą. Todėl ir visų priemonių efektyvumą galima vertinti tik praėjus tam tikram laikui. Dažniausiai kalbama apie 3–4 savaičių laikotarpį, kai galime pamatyti tas gerąsias tendencijas duoda ar neduoda rezultatą.
Be abejo, jau dabar galime sakyti, kad tiek švelnesnės karantino, tiek griežtesnės priemonės jau duoda rezultatų, nes neturime atvejų, kuriuos, kaip gerai atsimename, nuolat fiksavome spalį, rugsėjį. Kalbu apie atvejus, protrūkius, susijusius su laisvalaikio leidimo vietomis, šokių studijomis, sporto klubais ir panašiai“, – aiškino NVSC atstovė.
Kelia nerimą tendencijos dėl mirčių
Specialistė neslėpė, kad sudėtinga situacija išlieka dėl mirčių. Kaip pasakojo J. Petravičienė, vien per vakar du iš 5 mirusiųjų jaunesnių nei 60-ies metų nepriklausė rizikos grupei ir pagal turimas gretutines ligas.
NVSC atstovė priminė, kad jei iki lapkričio fiksuota 12 atvejų, kai mirė jaunesni nei 60 m. amžiaus žmonės, lapkritį jų jau buvo 36, o gruodį, kuris dar nesibaigė – net virš 80:
„Taigi situacija išties išlieka bloga, matome, kad liga pavojinga ir pakankamai jauniems, sveikiems žmonėms“, – sakė ji.
Portalas tv3.lt primena rašęs, kad mirtingumas nuo COVID-19, kaip prognozuojama, tik augs, o ir 100 atvejų per dieną gali nebūti riba.
Pašnekovė taip pat pridūrė, kad COVID-19 plitimo keliai ir židiniai išlieka panašūs – bent vakar 20 proc. užsikrėtimų fiksuota židiniuose.
Dar apie 20 proc. nėra žinoma, kaip žmonės užsikrėtė, kelios dešimtys atvejų fiksuojamos gydymo, palaikomojo gydymo, slaugos įstaigose.
„Tos tendencijos išlieka panašios. Taip pat turime ir daug įmonių, vienur fiksuojama keliasdešimt atvejų, protrūkius, kitur 5–6 atvejus. Jei liga patenka į įmones, organizacijas, kurios negali dirbti nuotoliniu būdu, tai ten infekcija ir plinta. Todėl labai raginame darbdavius atkreipti dėmesį į tai, kad žmonės nebendrautų laisvu nuo darbo laiku, nepietautų kartu ir panašiai“, – sakė J. Petravičienė.
Ligoninėse – virš 2,5 tūkst. pacientų
Per praėjusią parą Lietuvoje patvirtinti 1773 nauji koronaviruso atvejai, nuo COVID-19 mirė dar 15 žmonių, pirmadienį pranešė Statistikos departamentas.
Taip pat praėjusią parą pasveiko 305 sirgusieji. Nuo pandemijos pradžios COVID-19 šalyje užsikrėtė 132 tūkst. 369 asmenys, 68 tūkst. 370 – tebeserga, 62 tūkst. 98 – pasveiko.
Šalies ligoninėse šiuo metu gydoma 2510 COVID-19 pacientų, 198 iš jų – reanimacijoje, su deguonies kaukėmis gydomas 1521 pacientas, dirbtinė plaučių ventiliacija taikoma 112 žmonių.
Ligoninėse iš viso užimtos 7868 lovos iš 16 tūkst. 648.
Iš 677 reanimacijos lovų užimtos 443. Iš 629 lovų, pritaikytų plaučių ventiliacijai, užimtos 283. Iš 6107 lovų, kuriose gali būti taikomas gydymas deguonies kaukėmis, užimtos 2209.
Iš viso per praėjusią parą nuo COVID-19 per praėjusią parą mirė 15 žmonių, jiems buvo nuo 50 iki 99 metų. Nuo koronaviruso Lietuvoje iš viso mirė 1269 žmonės, dėl kitų priežasčių mirė 632 užsikrėtusieji.
Praėjusią parą ištirti 5293 ėminiai dėl įtariamo koronaviruso, bendras nuo pandemijos pradžios ištirtų ėminių skaičius siekia 1 mln. 587 tūkst. 999.