Jau turbūt visi žino nuolat kartojamą informaciją, kad vasarą būtina naudoti nuo žalingos saulės ultravioletinės spinduliuotės (UV) saugančias priemones. Kodėl? Kas vyksta odos ląstelėse, veikiamose saulės UV spindulių?
Gydytoja dermatovenerologė prof. dr. Matilda Bylaitė-Bučinskienė aiškina, kad, nenaudojant apsaugos nuo saulės priemonių, UVA ir UVB spinduliai prasiskverbia iki odos ląstelių branduolių ir pažeidžia DNR bei aminorūgščių sekas.
Kol organizmas jaunas ir sveikas, nėra ilgalaikių odos pažeidimų, aminorūgščių sekos per kelias dienas atsikuria. Tačiau su amžiumi ir piktnaudžiaujant saule, pažeidimai gali būti negrįžtami.
„Odą pažeidžia tiek UVA, tiek UVB spinduliai, tačiau pastarieji prasiskverbia į gilesnius sluoksnius ir gali sukelti ilgalaikius pažeidimus. Viena iš ilgalaikių pasekmių – odos senėjimas. Įdomu tai, kad moterys jo labiau bijo nei odos vėžio.
Tuomet reikėtų žinoti, kad, deginantis be saiko ir nenaudojant apsaugos priemonių nuo saulės, ilgainiui oda atrodys 10-čia metų senesnė. Atminkite: saugoti odą nuo saulės reikia nuo pat vaikystės, nes UV spindulių pažeidimai, gauti vaikystėje, išryškės sulaukus vyresnio amžiaus“, – sako profesorė.
Saugotis saulės
Norint išvengti pavojingo saulės poveikio odai, specialistai rekomenduoja vasarą naudoti tinkamas apsaugines priemones. Žmogaus odą nuo nudegimą sukeliančių UVB spindulių poveikio saugo kremai, pieneliai, aliejai, purškikliai, kurių sudėtyje yra UV filtrai, žymimi SPF.
Apsaugos priemonės nuo saulės visiškai veiksmingos pirmąsias dvi valandas, joms praėjus apsauga mažėja. Todėl reikėtų kas dvi valandas apsauginę priemonę panaudoti pakartotinai. Apsaugą rinktis reikėtų atsižvelgiant į odos tipą ir laiką, ketinamą praleisti saulėje.
Kuo praustis?
Veido odos sveikata prasideda nuo švaros. Kuo praustis – vandeniu ar specialiai tam skirtu prausikliu?
„Vanduo nuprausia tik odos paviršių, bet nepašalina odos riebalų pertekliaus, nešvarumų, negyvų odos ląstelių. Jų nepašalinus, ilgainiui odos būklė prastėja, gali prasidėti uždegiminiai procesai, atsirasti spuogų ar aknė“, – sako vaistininkė Kristina Lelevičienė.
Bet kokią veido valymo priemonę reikėtų rinktis atsižvelgiant į odos būklę. Neužtenka pasikliauti odos tipu, nes dėl sezoniškumo odos būklė gali keistis ir, pvz., vasarą normali oda gali tapti riebesnė ar išsausėti. Todėl specialistė tinkamo prausiklio paieškas siūlo pradėti nuo odos būklės įvertinimo.
Renkantis prausimosi priemonę veidui, ji pataria atkreipti dėmesį į jos konsistenciją ir sudėtį. Veido prausiklių įvairovė didelė: prausiamosios putos, geliai, aliejiniai prausikliai, rūgštiniai prausikliai, pieneliai ir t. t. Vertinant sudėtį reikėtų atkreipti dėmesį, kiek prausiklyje yra natūralių ingredientų, įvairių aliejų, kokios rūgštys įeina, ar yra odą gydančių ingredientų, tokių kaip pantenolis ir pan.
Paprastai veido prausiklis naudojamas du kartus per dieną – ryte ir vakare. „Ryte odą būtina atgaivinti, pašalinti per naktį susikaupusį riebalinį sluoksnį, ypač dabar, kai naktimis miegoti išties karšta. Vakare po darbo dienos būtina veidą gerai nuprausti. Ne tik nuplauti visas makiažo priemones, bet ir pašalinti susikaupusius nešvarumus.
Tačiau jei jūsų oda jautri ir linkusi sausėti, prausiklį galima naudoti tik vakare. Ryte veidą užteks nuprausti drungnu vandeniu. Atminkite, kad micelinis vanduo negali pakeisti prausiklio.
Jis tinka makiažui nuvalyti, tačiau nepašalina visų nešvarumų, negyvų odos ląstelių. Micelinį vandenį vietoj prausiklio naudokite išskirtiniais atvejais, pvz., kai esate gamtoje. Tačiau vis tiek nepamirškite veido nuprausti ir vandeniu“, – patarimais dalijasi K.Lelevičienė.
Šalin kaktos raukšleles
„Atsipalaiduokime, gerkime į save vasariškus kvapus, mėgaukimės gaiviu oru, gamta, kelionėmis, jūra, paplūdimiu, maudykimės. Nepamirškime, kad pati gražiausia esate, kai šypsotės. Šypsena, meilė, glamonės priverčia spindėti ne tik akis, bet ir odą“, – sako kosmetologijos technologė Gema Bitinienė.
Ji rekomenduoja vasarą naudoti geros kokybės dieninį apsauginį veido kremą, kurio SPF ne mažesnis nei 30. Vakare ant veido užtepti drėkinamojo ir raminamojo kremo, naudoti kaukę, skirtą palepinti odai po saulės vonių.
Kad oda švytėtų, neprarastų stangrumo, ji pataria pasimėgauti švelniu kosmetologo atliekamu veido masažu. Galime savimasažą atlikti ir patys. Pradėkime nuo kaktos raukšlelėms išlyginti skirtos „eglutės“.
Abiejų rankų vidurinius pirštus įstatykime į tarpuakio sritį ir lengvai prispaudę pakelkime apie centimetrą į viršų. Tuomet pirštai, neatitrūkdami nuo kaktos, juda horizontaliai iki smilkinių ir, pakilę kiek aukščiau, grįžta atgal iki įsivaizduojamo eglės kamieno. Taip po centimetrą vis pakildami į viršų, „nupiešiame“ apie 5–6 eglės šakas.
Odą reikia palepinti
G.Bitinienė ragina lepinti odą nuolatiniu dėmesiu – švelniu lietimu, pilingu, kaukėmis, savimasažu. Kai karšta, veidą tinka vėsinti šaltame vandenyje suvilgytu rankšluosčiu. Stimuliuojama oda tampa gyvesnė, – įsitikinusi ji.
Kad poveikis būtų stipresnis, ji pataria atliekant savimasažą ar užsidėjus jauninančią, gaivinančią kaukę įsivaizduoti, kaip išsilygina raukšlelės, skaistėja oda, pakyla lūpų, akių kampučiai.
Vaizduotei pagelbėtų šalia padėta nuotrauka, kurioje žmogus įsiamžinęs jaunystėje, – pataria ji.
„O jei norite, kad skruostai būtų putlesni, patrinkite delnus vieną į kitą ir pridėkite juos prie skruostų. Stiprokai paspauskite raumenis skruostikaulių apačioje, kad pajustumėte jų jėgą. Paspaudykite apie 5–10 kartų, vis lengvai atleisdami“, – rekomenduoja G.Bitinienė.
Po savimasažo delnų išorinėmis pusėmis švelniai paplekšnokite pasmakrę nuo smakro vidurio paausių link.
Ir augalai, ir grybai
Žoliautoja Giedrė Bružienė, paklausta apie veido grožį, pirmiausia pataria saugotis saulės, esą nieko nėra negražiau kaip per daug įdegęs, todėl ir imąs raukšlėtis veidas.
Prieš vasarą einant į lauką norintiems išsaugoti savo grožį ji rekomenduoja pasitepti veidą kad ir medetkų tepalu, pagamintu kiaulės taukų, bičių vaško ar kitų natūralių riebalų pagrindu. Veidą pabalinti bei paskaistinti, strazdanas naikinti galima agurkų griežinėlių kaukėmis, atgaivinti – bulvių juostelėmis.
Iš žolelių specialistė siūlo vasarą pamėgti raudonėlius: gerti jų arbatą, dėti ant veido jos kompresėlius, praustis. „Raudonėlis vadinamas jaunystės šaltiniu. Jis turi daug antioksidantų, jaunina ir skaistina odą“, – pažymi G.Bružienė.
Grožį puoselėja, anot jos, ir stebuklingu nuo seno vadinamas grybas – paprastoji poniabudė, liaudiškai – žemės taukai. „Ta gleivėtąja grybo dalimi merginos nuo seno tepdavo veidą, ji aptraukdavo kaip kaukė, oda gražiai išsitempdavo, išskaistėdavo. Ištekėjusioms jau nebebūtina tokių kaukių dėtis, nebereikia, viskas jau pasiekta“, – juokauja žoliautoja.
Raukšlelėms lyginti, odai skaistinti tuo receptu galima pasinaudoti ir dabar – šie grybų karaliai dygsta miškuose visą vasarą, vos po lietaus, ir iki pat vėlyvo rudens. O žiemai grybų galima užsišaldyti.
Žolelės nuo spuogų, uždegimų
G.Bružienė rekomenduoja senovinį vaistažolių mišinį, kuris padės sureguliuoti skysčius organizme, išvalys toksinus, padės nuo spuogų ir uždegimų: bitkrėslės, gluosnio (žilvičio ar blindės) lapai, dirviniai asiūkliai. Gerkime šią arbatą į sveikatą bent dešimt dienų – oda tikrai pagražės.
Veido grožiui puoselėti būtų ne pro šalį įsigyti augalų hidrolatų, ypač namų gamybos, su grynais nenugriebtais eteriniais aliejais. Nudegus saulėje ar žiemą nušalus pravartu odą apsipurkšti raudonėlių hidrolatu. Vaistažolių hidrolatu galima valyti makiažą, pamaitinti plaukus.
Dirvinio asiūklio nuoviru ji pataria skalauti plaukus, drėkinti veidą. Nuovirą pasigaminti galima kaitinant indą su žolelėmis kitame inde, kuriame verda vanduo. Svarbiausia – šildyti apie 20 minučių, kad asiūklių viralas neburbuliuotų.
Kita grožio puoselėjimo priemonė vasarą – kraujažolių vonia.
Tiek raudonėliai, kraujažolės ir dirviniai asiūkliai, tiek bitkrėslės ir žilvičių lapai renkami visą vasarą.
„Ir nepamirškime kuo dažniau vaikščioti basi, būkime geros nuotaikos – kitaip veidas nešvytės“, – prideda G.Bružienė.