„Camelia“ vaistinės vaistininkas Rimvydas Blynas papasakojo, kokie yra rėmens simptomai, kaip tai galima gydyti ir kada vertėtų kreiptis į gydytoją.
Simptomai ir priežastys
Simptomai, jog kyla skrandžio rūgštis:
- Sutrikęs virškinimas, pilvo pūtimas;
- Raugėjimas;
- Nemalonus skonis burnoje;
- Rėmuo;
- Gniaužiantis skausmas po krūtinkauliu (prie saulės rezginio);
- Pykinimas;
- Skausmas ryjant;
- Padidėjęs seilėtekis.
Pasak vaistininko, skrandžio rūgštis kyla tada, kai pilnai neužsidaro skrandžio laukas, yra sumažėjęs apatinis tonusas – tai mūsų fiziologinis ypatumas, dėl to rūgštus turinys gali pakilti į viršų ir sukelti šiuos simptomus.
Taip pat skrandžio rūgšties kilimą lemia:
- Dažnas persivalgymas;
- Žalingi įpročiai;
- Riebus, saldus maistas;
- Piktnaudžiavimas alkoholiu;
- Kava
- Vaistų vartojimas (nuskausminamieji, antidepresantai).
„Tie žmones, kurie turi padidėjusį skrandžio rūgštingumą, jie puikiai žino, kurie produktai jiems kelia rėmenį bei pablogėjimą. Tačiau yra sąrašas produktų, kurie dažniausiai sukelia rėmenį:
- Vaisių sultys (apelsinų, citrusinių vaisių);
- Citrusiniai vaisiai;
- Rūgštūs obuoliai;
- Keptas, riebus maistas;
- Aštrūs patiekalai;
- Kai kuriems sukelia šokoladas;
- Česnakas;
Maistas, kuris turi mažesnę mitybinę vertę, pusfabrikačiai, šaldyti produktai – jie dirgina mūsų skrandį“, – aiškina R. Blynas.
Gydymas
Jei pakilusio skrandžio rūgštingumo simptomai prasidėjo neseniai, gali būti skiriami rūgštį neutralizuojantys vaistai, jie žinomi kaip čiulpiamos pastilės. Jos gali padėti tada, kai rėmuo nėra dažnas simptomas, kai tai vienkartiniai atvejai.
Vaistininkas teigia, jog kai simptomai dažnėja, jei juos jaučiame keletą kartų per savaitę, tuomet rūgštingumą gydyti turime skrandžio rūgštį mažinančiais vaistais. Jei pasireiškia ir pykinimas, gydytojas paskirs ir papildomų vaistų.
Gydymas priklausomai nuo simptomų gali trukti ir trumpą laiką, jei tai vienkartinis atvejis, o jei rūgštingumas kyla dažniau, tuomet gydymas gali trukti ir 4–8 savaites, tačiau trukmę nustato gydytojas.
Visuomenėje yra žinoma, jog skrandžio rūgštingumą galima numalšinti sumaišius valgomąją sodą su vandeniu. R. Blynas šį faktą patvirtina teigdamas, jog anksčiau šis būdas būdavo taikomas, tačiau jo naudoti nerekomenduoja:
„Šio metodo trūkumas yra tai, jog soda chemiškai sureaguoja su rūgštimi ir ją numalšina, tačiau mes vėliau galime pajusti antrinę rūgštingumo bangą, jei labai sumažinsime rūgštį mūsų organizme.
Organizmas pamatęs, kad jos trūksta, jos išskiria dar daugiau, nei reikėtų, todėl rekomenduoju naudoti ne sodą, o užsukti į vaistinę bei įsigyti pastilių, kurios sumažina rūgštį skrandyje, tačiau neduoda antrinės bangos.“
Tačiau yra natūralių būdu, kurie gali padėti sumažinti rūgštį: kmynų vaisiai, valerijono šaknis, pipirmėtės, ramunėlės.
Pasekmės
„Į gydytoją reikėtų kreiptis tada, kai simptomai tampa ne vienkartiniai, o pasikartojantys. Jei rėmens simptomus jaučiame dažniau nei 2 kartus per savaitę – tuomet jau reikėtų apsilankyti pas specialistą, kuris paskirtų gydymo būdą, trukmę“, – tikina R. Blynas.
Jei pakilusios skrandžio rūgšties problemos mes negydome, ilgainiui ji gali sukelti žaizdeles stemplėje arba erozijas. Jos gali būti mažesnės arba didesnės ir jeigu tos žaizdelės pereina į opas – tuomet gali kilti ir rimtesnių problemų, opos pradeda kraujuoti, vėliau gali pereiti į onkologines ligas.
Taip pat turėsime pastovų sausą kosulį, balsas bus prikimęs, skrandžio turinys kils į viršų ir tai gadins mūsų kasdienį gyvenimą.
Skrandžio laukas neužsidaro...
O kaip pamiršti tą nesamonę visam laikui ir nepasakyta.
Aijblė... tv3