• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Bet kurios kūno vietos skausmas yra nemalonus pojūtis, kurį kiekvienas žmogus stengiasi nuo greičiau numalšinti. Pas kiekvieną vaistinėlėje galima rasti vaistų nuo skausmo. Tačiau, ar tikrai visi nuskausminamuosius vartoja tinkamai ir tik tada, kai jų tikrai reikia? Ar galima vartoti nuskausminamuosius po vakarėlio, kai nuo alkoholio vartojimo skauda galvą?

Bet kurios kūno vietos skausmas yra nemalonus pojūtis, kurį kiekvienas žmogus stengiasi nuo greičiau numalšinti. Pas kiekvieną vaistinėlėje galima rasti vaistų nuo skausmo. Tačiau, ar tikrai visi nuskausminamuosius vartoja tinkamai ir tik tada, kai jų tikrai reikia? Ar galima vartoti nuskausminamuosius po vakarėlio, kai nuo alkoholio vartojimo skauda galvą?

REKLAMA

Vaistinių tinko „Camelia“ vaistininkas Rimvydas Blynas papasakojo, kada nuskausminamuosius vaistus vartoti reikėtų, kada nereikėtų, bei kokios dažniausios žmonių klaidos, vartojant vaistus nuo skausmo.

Atskleidė, ar galima vartoti nuskausminamuosius po alkoholio vartojimo

Vaistininkas teigia, kad bet koks skausmas kelia organizmui stresą, todėl stipresnį skausmą visada reikėtų malšinti atitinkamomis priemonėmis.

Paklaustas apie tai, ką daryti tuo atveju, jei vakarėlyje žmogus vartojo alkoholio ir ryte jam skauda galvą, R. Blynas patvirtina, kad jei vakarėlyje buvo vartotas alkoholis, gerta per mažai vandens ir galbūt nebuvo pilnavertiškai pavalgyta, galvos zonoje iš tiesų galime jausti sunkumą, spaudimą ir lengvą ar stiprų skausmą.

REKLAMA
REKLAMA

„Lengvą skausmą gali padėti numalšinti vėsus kompresas, papildomi skysčiai, pakankamas laikas poilsiui. Jei galvą įsiskauda stipriai, nuskausminamuosius visgi patarčiau vartoti – tik negalima tuo piktnaudžiauti.

REKLAMA

Pirmuoju pasirinkimu jau daug metų išlieka paracetamolio bei ibuprofeno turintys preparatai, kadangi jie gana veiksmingai veikia skausmo židinius. Tačiau yra būtina atkreipti dėmesį į informaciniame lapelyje nurodytą vaistų paros normą“, – įspėja vaistininkas.

Kalbant apie širdį, kepenis, skrandį ar kitus organus ir nuskausminamųjų vartojimą, svarbiausia yra atsižvelgti į turimas lėtines ligas, taip pat, jei vartojami kiti vaistai, tarkime, padedantys sureguliuoti kraujospūdį ar omeprazolio preparatai – tokiu atveju geriau pasikonsultuoti su gydytoju ar vaistininku dėl vaistų dozavimo ir galimų šalutinių poveikių.

REKLAMA
REKLAMA

„Žvelgiant į vaistų vartojimą neįprastose situacijose, kada, pavyzdžiui, skauda galvą, tačiau kraujyje dar gali būti alkoholio, vertėtų pagalvoti, kas šiuo metu yra didesnė blogybė – skausmas ar kepenų funkcijų apsunkinimas.

Abu variantai sukelia stresą organizmui, tačiau kepenys yra atsinaujinantis organas, tad didelės žalos nuskausminamieji nepadarys, jei juos vartosime pagal instrukcijas.

Svarbu pasistengti, kad tokios situacijos nesikartotų – saugaus alkoholio kiekio nėra, tačiau pasirenkant jį vartoti, rekomenduočiau atsižvelgti, kad suvartojamų gėrimų kiekis būtų kuo mažesnis, taip pat patarčiau gerti daug vandens, pasirūpinti, kad nebūtume alkani ar pavargę“, – patarimus dalina R. Blynas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dažniausios pacientų klaidos, vartojant nuskausminamuosius

Yra teigiama, kad nuskausminamieji vaistai gali sukelti priklausomybę, tačiau vaistininkas tikina, kad paracetamolio ar ibuprofeno vaistai fizinės priklausomybės nesukelia, tačiau retesniais atvejais žmonės gali paprasčiausiai psichologiškai labiau kliautis vaistų veikimu.

„Pavyzdžiui, vos pajutus pirmuosius lengvo peršalimo požymius, kai kurie žmonės yra linkę iš karto išgerti paracetamolio ar ibuprofeno tabletę. Tačiau ne dėl to, kad tuo metu to reikėtų, o tarsi tikėdamiesi, kad tai užkirs kelią tolimesniam ligos paūmėjimui.

REKLAMA

Būna atvejų, kai dar prieš vakarėlį žmonės išgeria nuskausminamųjų tam, kad neva ryte neskaudėtų galvos. Iš tiesų tokius vaistus reikėtų vartoti tik tada, kada jaučiame skausmą, „kaulų laužymą“, turime temperatūros“, – tikina R. Blynas.

Vaistininkas taip pat išskyrė dažniausias pacientų klaidas, vartojant nuskausminamuosius vaistus:

  • Vienu metu vartoja kelis nereceptinius vaistus, kurių veikliosios medžiagos yra tokios pačios.
  • Nesilaiko vaisto dozavimo – vartojama per dažnai arba per retai, vartoja per didelę ar per mažą dozę.
  • Per anksti išgeria nuskausminamuosius vaistus.
  • Vaistus vartoja prevenciškai.

„Prevenciškai vartoti vaistus nuo skausmo nėra galima. Visi vaistai nuo skausmo turi šalutinį poveikį, kurį sąlygoti gali ilgalaikis nuskausminamųjų vaistų vartojimas.

REKLAMA

Todėl svarbu nepamiršti, kad nuskausminamuosius vaistus reikėtų vartoti tik pagal poreikį ir tik tiek, kiek reikia, nepiktnaudžiauti. Svarbu nepamiršti, kad stiprėjant skausmui ir nepavykstant jo numalšinti įprastais nereceptiniais vaistais, būtina kreiptis į gydymo įstaigą“, – įspėja vaistininkas.

Prieš geriant vaistus, reikia žinoti skausmo priežastį

Kiekvienas žmogus turi jausti savo organizmo ribas. Jeigu skausmas nėra staigus ir stiprus, tai vartoti vaistų nėra būtina.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau, jeigu žmogus skausmo nebegali kentėti, skausmas trukdo jam susikaupti, atlikti kasdieninius darbus, tada žmogus jau turėtų vartoti nuskausminamuosius vaistus, o situacijai blogėjant kreiptis į gydytoją. Jeigu žmogus pasirenka skausmą kentėti ir tai daro ilgai, tai taip yra ignoruojama skausmo priežastis.

„Būtina kreiptis į gydytoją, kai yra ūmus, stiprus, staigus skausmas, kurio priežasties nežinome. Pavyzdžiui, įvyko trauma, kritome ir jaučiame skausmą sutrenkimo vietoje. Jeigu asmuo su žarnynu iki šiol neturėjo problemų, tai nereikėtų ignoruoti skausmo kairiajame šone, kuris gali būti apendicito signalas.

REKLAMA

Svarbu nepamiršti, kad stiprėjant skausmui ir nepavykstant jo numalšinti įprastais nereceptiniais vaistais, būtina kreiptis į gydymo įstaigą“, – įspėja pašnekovas.

Prieš geriant nuskausminamuosius reikėtų žinoti skausmo priežastį:

  • Jeigu tai staigus, stiprus skausmas, kuris trukdo susikaupti, judėti ir atlikti kasdieninius darbus, tai tada reikėtų skausmą malšinti vaistais.
  • Jeigu tai lėtinis skausmas, kurį jaučiame jau ilgą laiką ir kurio priežastis žinome, tai reikėtų ieškoti papildomų gydymo būdų.

Pavyzdžiui, jeigu tai yra nugaros skausmas ir tęsiasi jau ilgą laiką, tai reikėtų pasirinkti atitinkamus gydymo būdus, kurie padėtų malšinti skausmo keliamą diskomfortą (masažai ar kt.).Per ilgai vartojant nuskausminamuosius vaistus, galima sau dar labiau pakenkti ir ne tik ignoruoti ligą, bet ir pažeisti kitus organus.

REKLAMA

Tiek vaikams, tiek suaugusiems kiekvienas vaistas tiksliausiai yra dozuojamas pagal svorį. Gydymo gairėse yra nurodyta kiek vaisto per parą galima vartoti.

Yra tokių vaistų, kurie gali būti vartojami dažnesniais laiko intervalais, bet taip pat yra tokių, kurie vartojami tik vieną kartą dienoje. Netaisyklingas vaistų dozavimas kelia riziką šalutiniam poveikiui pasireikšti. Kiekvienas pacientas turėtų vaistą rinktis atsižvelgiant į:

  • vaisto dozę pagal svorį;
  • veikimo trukmę;
  • juntamo skausmo stiprumą;
  • juntamo skausmo trukmę;
  • patogumą – galima rinktis įvairių formų vaistų (tiek tabletėmis, tiek suspensijas ar kt.).

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų