Sodininkystės ekspertai sako: „Pelėsis yra vienas iš labiausiai paplitusių patalpų teršalų ir gali rimtai pakenkti sveikatai, jei jo nekontroliuosime.
Jis kaupiasi ištisus metus ir klesti tose namų vietose, kuriose yra drėgmės, pavyzdžiui, vonios kambaryje, virtuvėje ir vėsiuose kambarių kampuose“. Kambarinės gėlės yra geras būdas natūraliai palengvinti problemą ir sumažinti oro drėgmės lygį, rašo express.co.uk.
Ekspertai rekomenduoja mažai priežiūros reikalaujančius augalus – kuokštinius chlorofitus, vėzdūnes, taip pat palmes ir paparčius. Chris Bonnett iš GardeningExpress.co.uk sako: „Pelėsis namuose atsiranda dėl per didelės drėgmės.
Ypatingas pavojus kyla šiltoms patalpoms, tokioms kaip vonios kambariai ir virtuvės. Augalų naudojimas siekiant užkirsti kelią pelėsiui yra praktiškas ir natūralus būdas kontroliuoti drėgmę jūsų namuose.
Augalas per lapus sugeria rasą, rūką ir kitą drėgmę, kuri patenka į šaknis. Pastebėsite pagerėjimą bei tuo pačiu galėsite mėgautis gražiais augalais“.
Vėzdūnė
Vienas eksperto rekomenduojamų kambarinių augalų – vėzdūnė, britų meiliai vadinama taikos lelija, kuri klesti prie didelės drėgmės, todėl ji puikiai tinka ten, kur gali atsirasti pelėsis. Sodininkystės ekspertas teigia, kad ji per lapus sugeria drėgmę iš oro.
Be to, šiam kambariniam augalui nereikia tiesioginių saulės spindulių, o tai reiškia, kad jį galima laikyti įvairiose namų vietose. Ekspertas pridūrė: „Šis augalas turi gražius baltus žiedus, bet gali būti toksiškas naminiams gyvūnėliams, todėl saugokite savo augintinius“.
Ilgalapis inkstpapartis (Bostono papartis)
Tai vienas lengviausiai patalpose auginamų paparčių, todėl jį lengva prižiūrėti ‒ tereikia, kad žemė visada būtų drėgna. Ekspertas sakė: „Jis klesti drėgname klimate ir natūraliai sugers oro drėgmę ir subalansuos jos lygį jūsų namuose“.
Viskas, ko reikia, kad išgyventų, yra netiesioginiai saulės spinduliai ir reguliarus laistymas bei lapų apipurškimas. Ilgalapiai inkstpaparčiai nemėgsta, kai liečiami jų lapai, nes nuo to jie gali paruduoti.
Trijuostė sansevjera (dracena)
Anot sodininkystės eksperto, sansevjera, britų meiliai vadinama uošvės liežuviu, yra ištvermingas ir lengvai prisitaikantis augalas, kuris „myli pelėsį“. Chris pridūrė: „Geriausiai šis augalas klesti gerai apšviestoje ir šiltoje aplinkoje“.
Sansevjeros labiau toleruoja silpną apšvietimą nei kiti kambariniai augalai, tačiau geriausiai veši netiesioginėje saulės šviesoje. Reikėtų reguliariai nuo lapų nuvalyti dulkes drėgnu skudurėliu, kad atsikimštų poros – tai padės augalui kvėpuoti ir lengviau atsikratysite pelėsio.
Palaukite, kol viršutinis žemės sluoksnis išdžius, tada švelniai palaistykite. Nelaistykite jo gausiai, nes sansevjeros linkusios į šaknų puvinį. Panašiai kaip vėzdūnės, šis kambarinis augalas yra toksiškas katėms ir šunims, todėl geriausia jį laikyti atokiau.
Sveikatos produktų „Zeal CBD“ sveikatingumo ekspertai pridūrė: „Oro kokybė yra dar vienas veiksnys, galintis turėti didelės įtakos žmogaus miego kokybei. Miegodami kvėpuojame miegamojo oru, o uždarius duris, sumažėja oro cirkuliacija ir pablogėja oro kokybė. Jei ore yra daug drėgmės, padidėja pelėsio ir dulkių erkučių atsiradimo tikimybė“.